Ko造sanka z Auschwitz. Audiobook

Czas trwania:0
Czyta: Paulina Holz
Tytu orygina逝: Canci鏮 de cuna de Auschwitz

Ocena: 5.25 (4 g這s闚)

Helene Hannemann, rodowita Niemka, mieszka z m篹em romskiego pochodzenia, z którym ma pi徠k dzieci. Pewnego poranka 1943 roku do ich 篡cia wkracza niemiecka policja nas豉na przez SS. Najbli窺i Helene maj opu軼i mieszkanie i zosta zes豉ni do obozu Auschwitz-Birkenau. Kobieta nie wyobra瘸 sobie 篡cia bez rodziny i dobrowolnie decyduje si na zes豉nie do obozowego piek豉.

Gdy doktor Mengele zleca za這瞠nie przedszkola, wyznacza Helene do opieki nad obozowymi dzie熤i. Maj zaj望 baraki obok jego laboratorium. Kobieta nie ma z逝dze co do jego okrutnych intencji. Wspólnie z innymi wi篥niarkami zaczyna rozpaczliw walk o obozowe dzieci. Ka盥ego dnia próbuje z豉godzi ich cierpienia, chocia wie, 瞠 los jej podopiecznych jest z góry przes康zony.

,,Ko造sanka z Auschwitz" to poruszaj帷a opowie嗆 o wytrwa這軼i, nadziei i sile w jednym z najbardziej przera瘸j帷ych okresów w historii 鈍iata

Tagi: World War Two period (c 1939 to c 1945)

Kup ksi捫k Ko造sanka z Auschwitz. Audiobook

Zobacz tak瞠

Ile ludzkich istnie dotkn窸a tragedia wojny, tyle indywidualnych, równie przejmuj帷ych historii na jej temat mo瞠my us造sze. Dramat II wojny 鈍iatowej wraca do nas echem przy okazji kolejnych rocznic. I chocia czasem chcieliby鄉y odsun望 od siebie przera瘸j帷e 鈍iadectwa tych, którzy t wojn prze篡li, historii zmieni nie zdo豉my. Nie mo瞠my tak瞠 zapomnie o niewyobra瘸lnych krzywdach, jakich do鈍iadczyli wi篥niowie obozów koncentracyjnych. I w豉郾ie histori jednej z wi篥niarek postanowi przybli篡 czytelnikom Mario Escobar w swojej przejmuj帷ej, opartej na faktach powie軼i Ko造sanka z Auschwitz. Bohaterk, a zarazem narratork powie軼i jest Helene Hannemann, autentyczna posta, Niemka która po郵ubi豉 Roma. Ma鹵onkowie doczekali si pi徠ki dzieci. Czasy, w jakich przysz這 im 篡, nie sprzyja造 ma鹵e雟twom mieszanym. W 1933 roku, po przej璚iu w豉dzy przez nazistów, zacz窸y si w Niemczech szykany wobec wszystkich, którzy nie mogli wykaza si czystym aryjskim pochodzeniem. Pewnego, zdawa by si mog這 zwyczajnego majowego dnia 1943 roku, na klatce schodowej swojego domu Helene Hannemann spotka豉 oficerów, którzy przyszli z zamiarem przewiezienia jej m篹a Johanna i dzieci do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Bez chwili namys逝, targana bezgraniczn mi這軼i do m篹a i dzieci, Helene podj窸a decyzj o tym, 瞠 b璠zie towarzyszy swojej rodzinie.  Ko造sanka z Auschwitz ...

Opinie o ksi捫ce - Ko造sanka z Auschwitz. Audiobook

Trzymam kciuki, 瞠by t ksi捫k przeczyta這 jak najwi璚ej osób. Historia Niemki, która wraz dzie熤i i m篹em trafia do Auschwitz. Mimo, 瞠 ona jest "czystej" krwi, to nie chc帷 opuszcza swoich dzieci i rodziny udaje si razem z nimi. Po kilkunastu stronach chcia豉m t ksi捫k od這篡. Musia豉m, to zrobi, poniewa jest tak smutna i dramatyczna! Wszystkie ksi捫ki o takiej tematyce pozostaj z nami na bardzo d逝go i nie da si o nich zapomnie. Z t by這 tak samo. Helene w obozie dostaje polecenie od samego Josepha Mengele, aby otworzy tam przedszkole. A serce mnie boli, 瞠 to wszystko by這 robione "pod publiczk"! Tylko po to, 瞠by si pokaza i udowodni, jak 鈍ietne warunki tam panuj... Ksi捫k ostatecznie poch這n窸am podczas jednej podró篡. Jest przera瘸j帷o smutna, prawdziwa i wzruszaj帷a. Do tego jest przepi瘯nie wydana, w twardej oprawie. I z jednej strony 瘸這wa豉m, 瞠 ma ona tylko 240 stron, a z drugiej nie wiem czy to nie lepiej, 瞠 zamyka si ona tylko w tylu. Czy da豉bym rad czyta o tym d逝瞠j? Musicie j przeczyta!

Avatar u篡tkownika - Zaczytana_tak_po
Zaczytana_tak_po

Tematyka obozowa jest mi znana nie od dzi. To zawsze s ksi捫ki, które poruszaj najdelikatniejsze struny mojej duszy... Zawsze wywo逝j mas pyta i niezrozumienia dla ludzkiego okrucie雟twa... "Ko造sanka z Auschwitz" ró積i si od tych ksi捫ek, które do tej pory czyta豉m. Przedszkole z placem zabaw, hu鈣awkami i karuzelami na terenie obozu? Nie taki obraz zawsze mia豉m przed oczami... Czy to mo磧iwe? I dlaczego? Musicie przeczyta, 瞠by si przekona. Ko造sanka to ksi捫ka, któr czyta si na raz. My郵a豉m, 瞠 nie dam rady... Nie tak dawno Tatua篡sta zdepta moje serce. Jednak jak ju wspomina豉m ta historia swoim przekazem ró積i si troch od pozosta造ch... Nie zmienia to natomiast faktu, 瞠 豉dunek emocjonalny jaki nam serwuje jest ogromny. Wzmacnia go fakt, 瞠 historia opowiedziana jest z poziomu kobiety a przede wszystkim Matki. Czytaj帷 t opowie嗆 co chwil mia豉m przed oczami siebie sam i moje dzieci - to mnie zabija這 podwójnie. Wiem i nie musz si nad tym nawet zastanawia, 瞠 post徙i豉bym tak samo jak gówna bohaterka....

“Katowali nasze cia豉, ale by豉 im ma這 — wypaczali dusze, aby odebra nam to, co mieli鄉y najcenniejszego: nasze cz這wiecze雟two”

S takie ksi捫ki, do których musz si przygotowa psychicznie, zanim zaczn je czyta. Nie potrafi zasi捷 do nich z marszu, musz mie spokojn g這w, poniewa wiem, 瞠 to o czym przeczytam, wywo豉 we mnie mnóstwo emocji. Do takich ksi捫ek nale膨 te, które opowiadaj o historiach inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami z okresu II wojny 鈍iatowej. Nie potrafi wyobrazi sobie tego, co Ci ludzie musieli prze篡 podczas wojny, czytanie o tym jest bolesne, ale tak bardzo potrzebne.

„Ko造sanka z Auschwitz” Mario Escobara jest histori inspirowan 篡ciem Helene Hannemann. Kobieta jest czystej krwi Niemk, która zakocha豉 si w Romie. W 1943 roku Helene wraz z m篹em i dzie熤i mieszkaj w Niemczech, z pozoru wiod spokojne 篡cie. Ze wzgl璠u na to, 瞠 Johann straci prac i nie mo瞠 znale潭 nowej, bo jest Romem, to na Helene ci捫y obowi您ek utrzymania rodziny. Spokój rodziny zakóca wtargni璚ie mundurowych SS, Johann wraz z pi璚iorgiem dzieci maj zosta zes豉ni do Auschwitz, poniewa p造nie w nich romska krew. Helene, jako 瞠 w jej 篡豉ch p造nie czysta Niemiecka krew, mo瞠 zosta w domu. Jednak mi這嗆 do rodziny jest przeogromna i kobieta dobrowolnie opuszcza dom, byleby tylko by blisko rodziny. Po m璚z帷ej podró篡 wszyscy trafiaj do obozu koncentracyjnego.

W Auschwitz Johann zostaje oddzielony od rodziny. Pobyt w obozie nie jest dla Helene 豉twy. Bród, gód i walki mi璠zy wspó逕i篥niarkami 幢e wp造waj na kobiet. Sytuacja kobiety poprawi si, gdy do obozu przyjedzie doktor Mengele. Helene, z zawodu piel璕niarka, zostaje wyznaczona przez doktora do prowadzenia obozowego przedszkola. Cho zdaje sobie spraw z tego, 瞠 doktor przeprowadza brutalne eksperymenty, Helene zgadza si, bo chce da niewinnym dzieciom, cho cz御tk nadziei i poczucie normalno軼i.

Chcia豉bym bardzo, by ta niewielka ksi捫eczka by豉 literack fikcj. Tak niestety nie jest. „Ko造sanka z Auschwitz” jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Escobar co prawda pozmienia cz窷 imion i zdarze (np. wizyta Himmlera mia豉 miejsce nie w 1943 roku a w 1942 roku), ale autor nie wymy郵i sobie Auschwitz. Tam naprawd eksperymenty przeprowadza doktor Mengele i w obozie przebywa豉 Niemka, której jedynym przekle雟twem by這 to, 瞠 po郵ubi豉 cz這wieka o nieczystej krwi. Na samym ko鎍u ksi捫ki autor umie軼i wyja郾ienia, dlaczego pozmienia imiona, s te podzi瘯owania i s這wniczek.
Helene Hannemann to przede wszystkim matka i autor bardzo dobrze odda obraz jej bezwarunkowej mi這軼i. Mog豉 przecie zosta bezpiecznie w Niemczech, ona jednak wola豉 prze篡c najgorsze piek這, byleby tylko by z rodzin. Pracuj帷 w obozowym przedszkolu nie my郵i tylko o swoich dzieciach, pragnie by wszystkie obozowe dzieciaki, zag這dzone i przera穎ne t straszn sytuacj w baraku mia造 odrobin normalno軼i. Na uwag zas逝guje tak瞠 jej pi瘯na mi這嗆 do m篹a, jedna scena jest wyj徠kowo poruszaj帷a.

Bardzo chcia豉m, 瞠by ta historia mia豉 happy end, czy tak si sta這? W tej ma貫j ksi捫ce nie brakuje emocji i nie wiem, czy jest kto, kogo opisywane sceny nie poruszy造. To straszne czasy, o których nale篡 pami皻a, by nie dopu軼i do tego, by si powtórzy造. „Ko造sanka z Auschwitz” jest histori o bezwarunkowej mi這軼i, po鈍i璚eniu i odwadze jednostki. Bolesna, wzruszaj帷a lektura, po któr si璕n望 powinien ka盥y.

Avatar u篡tkownika - beatkatka
beatkatka
Przeczytane:2019-03-17, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2019,

"...Prowadzicie wojny w imi wielkich idei, fanatycznie bronicie swojej wolno軼i, kraju i rasy, ale matki maj tylko jedn ojczyzn, jedn ras: rodzin..."

Ko造sanka jest ksiazk, przedstawiaj帷 sylwetk Heleny Hannemann. Niemki, 穎ny Roma i matki pi璚iorga ich dzieci. Gdy przychodzi moment, 瞠 jej m捫 z dzie熤i maj zosta przewiezieni do obozu koncentracyjnego, pakuje walizk i jedzie z nimi w podró w nieznane. B璠帷 czystej aryjskiej rasy, ma w Auschwitz pewne przywileje. Od dr Mengele otrzymuje propozycje poprowadzenia przedszkola dla obozowych dzieci. Nie wie, 瞠 dzieci interesuj Mengele tylko z uwagi na bestialskie eksperymenty, które na nich prowadzi. Stara si , by w tym nieludzkim miejscu, dzieci zaznaly troch normalno軼i. Walczy tak瞠 o 篡cie w豉snych dzieci.

W ksi捫ce nie ma drastycznych opisów. Jest opowie軼i pi瘯nej, bezwarunkowej mi這軼i do dzieci i ludzi.

"...by matk to co znacznie wi璚ej, ni wychowywa dzieci; to nagina dusz, a w豉sne ja na zawsze po陰czy si z ich pi瘯nymi niewinnymi twarzami."

Inne ksi捫ki autora
Mario Escobar0
Ok豉dka ksi您ki - Ko造sanka z Auschwitz

Historia inspirowana 篡ciem Helene Hannemann, matki, która po鈍i璚i豉 wszystko dla rodziny i dzieci, które mia豉 nadziej uratowa Helene...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Cytaty z ksi捫ki

Wi璚ej