Ko³ysanka z Auschwitz

Ocena: 5.18 (61 g³osów)

G³ówna bohaterka Helene jako m³oda dziewczyna zakochuje siê w Cyganie. Wszyscy krzywo patrz± na ich zwi±zek. W tamtych czasach nie by³o pochwalane mieszanie ras (ona Niemka on Cygan).

Jednak mimo przeciwno¶ciom ludzi wziêli ¶lub. Nastêpnie ona urodzi³a 5 dzieci. Jej m±¿ pracowa³ jako skrzypek w orkiestrze niemieckiej. Jednak przed wojn± wyrzucono wszystkich którzy nie byli Niemcami. I tak o to Helene zosta³a ¿ywicielk± rodziny a pracowa³a jako pielêgniarka w szpitalu.

Gdy nadesz³a wojna, zaczê³y siê wywózki cyganów jednak rodzina g³ównej bohaterki ciagle mia³a nadzieje, ¿e ich to nie bêdzie dotyczy³o gdy¿ ona jest Niemk±. Jednak pewnego dnia gdy wyszykowa³a ju¿ dzieci do szko³y i wychodzili z mieszkania, na klatce schodowej spotkali funkcjonariuszy SS, którzy kazali zawróciæ im do mieszkania. Jak siê okaza³o przyszli oni po jej mê¿a oraz po dzieci gdy¿ one równie¿ by³y uwa¿ane za Cygnów. Jednak g³ówna bohaterka powiedzia³a, ¿e je¶li zabieraj± dzieci to j± te¿. Funkcjonariusze t³umaczyli, ¿e ze wzglêdu na jej pochodzenie zabieraj± ca³± rodzine po za ni±, natomiast ona upar³a siê i podjê³a decyzje, ¿e nie opu¶ci swoich dzieci. Tak wiec zabrali wszystkich i zawie¼li na dworzec. Tam kazano im wsiadaæ do wagonów bydlêcych, upychano w nim ludzi jak tylko siê da. Po kilku dniach dojechali na miejsce do Auschwitz. Tam podzielono ich na mê¿czyzn i kobiety z dzieæmi. Jedni poszli do pierwszego obozu drudzy do drugiego.

Helene wraz z dzieæmi trafi³a do baraku Rosjanek. Jak siê okaza³o by³ to najgorszy barak w obozie cygañskim. Dach przecieka³, nie by³o gdzie spaæ, okradano g³ówna bohaterkê, poni¿ano a nawet bito. Jednak pewnego dnia Helene us³ysza³ w innym baraku jak kto¶ mówi³ po niemiecku. Posz³a tam i kobiety stamt±d poprosi³y swojej „opiekunki” aby napisa³a pismo z pro¶b± o przeniesienie Helene do ich baraku. Nastêpnego dnia pro¶ba zosta³a zaakceptowana tak wiec g³ówna bohaterka wraz z dzieæmi posz³a do baraku nr 14. Jako ¿e Helene pracowa³a wcze¶niej jako pielêgniarka w obozie równie¿ podjê³a prace w szpitalu. Po kilku dniach od g³ównego lekarza otrzyma³a propozycje by zosta³a dyrektora przedszkola, które mia³aby otworzyæ. Po dniu namys³u zgodzi³a siê co da³o jej ale równie¿ innym nadzieje, ¿e mo¿e jeszcze wyjd± kiedy¶ z tego obozu cali.

Ksi±¿ka jest rewelacyjna. Napisana w formie pamiêtnika co daje mo¿liwo¶æ zobaczenia tego wszystkiego oczami Helene. Czyta siê bardzo szybko. Lektura nie pozwala na od³o¿enie, gdy¿ chce siê czytaæ dalej i dalej, by dowiedzieæ siê jak to „piek³o” siê zakoñczy. Historia bardzo poruszaj±ca i wzbudzaj±ca masê emocji. Ja tak jak kiedy¶ ju¿ wspomina³am nigdy nie przepada³am za histori±, jednak po takich ksi±¿kach mam ogromn± ochotê by siêgn±æ po wiêcej i dowiedzieæ siê jak to kiedy¶ by³o. Ksi±¿ka naprawdê godna polecenia i ¶mia³o mog³aby byæ lektura w szkole (za tak± lekturê z chêci± bym siêgnê³a).

Ksi±¿kê odebra³am za punkty w portalu CzytamPierwszy.pl

Informacje dodatkowe o Ko³ysanka z Auschwitz:

Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 2019-03-13
Kategoria: Literatura piêkna
Tytu³ orygina³u: Canción de cuna de Auschwitz
Jêzyk orygina³u: Hiszpañski
T³umaczenie: Patrycja Zarawska
Doda³/a opiniê: MrsBookBook

Tagi: bóg World War Two period (c 1939 to c 1945)

wiêcej

Zobacz opinie o ksi±¿ce Ko³ysanka z Auschwitz

Kup ksi±¿kê Ko³ysanka z Auschwitz

Cytaty z ksi±¿ki

Nienasycony czas zawsze po¿era wspomnienia i twarze ukochanych osób. Pamiêæ zachowuje je tylko dziêki ³zom i bolesnym westchnieniom mi³o¶ci.

Wiêcej
Wiêcej cytatów z tej ksi±¿ki

Zobacz tak¿e

Inne ksi±¿ki autora
Bibliotekarka z Saint-Malo
Mario Escobar0
Ok³adka ksi±zki - Bibliotekarka z Saint-Malo

Nowa powie¶æ Maria Escobara, autora bestsellerów ,,Ko³ysanka z Auschwitz" i ,,Dzieci ¿ó³tej gwiazdy" Taki list móg³ napisaæ tylko...

Nauczyciel z getta
Mario Escobar0
Ok³adka ksi±zki - Nauczyciel z getta

¯ywe i niezwykle poruszaj±ce ¶wiadectwo heroizmu cz³owieka, który jako lekarz, pedagog i pisarz w pe³ni po¶wiêci³ siê dzieciom. Warszawa, 1939 rok. Prowadzony...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Andrzej Ziemiañski ;