Ko³ysanka z Auschwitz

Ocena: 5.18 (61 g³osów)
opis
Inne wydania:

G³ówna bohaterka Helene jako m³oda dziewczyna zakochuje siê w Cyganie. Wszyscy krzywo patrz± na ich zwi±zek. W tamtych czasach nie by³o pochwalane mieszanie ras (ona Niemka on Cygan).

Jednak mimo przeciwno¶ciom ludzi wziêli ¶lub. Nastêpnie ona urodzi³a 5 dzieci. Jej m±¿ pracowa³ jako skrzypek w orkiestrze niemieckiej. Jednak przed wojn± wyrzucono wszystkich którzy nie byli Niemcami. I tak o to Helene zosta³a ¿ywicielk± rodziny a pracowa³a jako pielêgniarka w szpitalu. 

Gdy nadesz³a wojna, zaczê³y siê wywózki cyganów jednak rodzina g³ównej bohaterki ciagle mia³a nadzieje, ¿e ich to nie bêdzie dotyczy³o gdy¿ ona jest Niemk±. Jednak pewnego dnia gdy wyszykowa³a ju¿ dzieci do szko³y i wychodzili z mieszkania, na klatce schodowej spotkali funkcjonariuszy SS, którzy kazali zawróciæ im do mieszkania. Jak siê okaza³o przyszli oni po jej mê¿a oraz po dzieci gdy¿ one równie¿ by³y uwa¿ane za Cygnów. Jednak g³ówna bohaterka powiedzia³a, ¿e je¶li zabieraj± dzieci to j± te¿. Funkcjonariusze t³umaczyli, ¿e ze wzglêdu na jej pochodzenie zabieraj± ca³± rodzine po za ni±, natomiast ona upar³a siê i podjê³a decyzje, ¿e nie opu¶ci swoich dzieci. Tak wiec zabrali wszystkich i zawie¼li na dworzec. Tam kazano im wsiadaæ do wagonów bydlêcych, upychano w nim ludzi jak tylko siê da. Po kilku dniach dojechali na miejsce do Auschwitz. Tam podzielono ich na mê¿czyzn i kobiety z dzieæmi. Jedni poszli do pierwszego obozu drudzy do drugiego. 

Helene wraz z dzieæmi trafi³a do baraku Rosjanek. Jak siê okaza³o by³ to najgorszy barak w obozie cygañskim. Dach przecieka³, nie by³o gdzie spaæ, okradano g³ówna bohaterkê, poni¿ano a nawet bito. Jednak pewnego dnia Helene us³ysza³ w innym baraku jak kto¶ mówi³ po niemiecku. Posz³a tam i kobiety stamt±d poprosi³y swojej „opiekunki” aby napisa³a pismo z pro¶b± o przeniesienie Helene do ich baraku. Nastêpnego dnia pro¶ba zosta³a zaakceptowana tak wiec g³ówna bohaterka wraz z dzieæmi posz³a do baraku nr 14. Jako ¿e Helene pracowa³a wcze¶niej jako pielêgniarka w obozie równie¿ podjê³a prace w szpitalu. Po kilku dniach od g³ównego lekarza otrzyma³a propozycje by zosta³a dyrektora przedszkola, które mia³aby otworzyæ. Po dniu namys³u zgodzi³a siê co da³o jej ale równie¿ innym nadzieje, ¿e mo¿e jeszcze wyjd± kiedy¶ z tego obozu cali.

Ksi±¿ka jest rewelacyjna. Napisana w formie pamiêtnika co daje mo¿liwo¶æ zobaczenia tego wszystkiego oczami Helene. Czyta siê bardzo szybko. Lektura nie pozwala na od³o¿enie, gdy¿ chce siê czytaæ dalej i dalej, by dowiedzieæ siê jak to „piek³o” siê zakoñczy. Historia bardzo poruszaj±ca i wzbudzaj±ca masê emocji. Ja tak jak kiedy¶ ju¿ wspomina³am nigdy nie przepada³am za histori±, jednak po takich ksi±¿kach mam ogromn± ochotê by siêgn±æ po wiêcej i dowiedzieæ siê jak to kiedy¶ by³o. Ksi±¿ka naprawdê godna polecenia i ¶mia³o mog³aby byæ lektura w szkole (za tak± lekturê z chêci± bym siêgnê³a). 

Ksi±¿kê odebra³am za punkty w portalu CzytamPierwszy.pl

Informacje dodatkowe o Ko³ysanka z Auschwitz:

Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 2019-03-13
Kategoria: Literatura piêkna
ISBN: 9788366134836
Liczba stron: 240
Tytu³ orygina³u: Canción de cuna de Auschwitz
Jêzyk orygina³u: Hiszpañski
T³umaczenie: Patrycja Zarawska
Doda³/a opiniê: MrsBookBook

Tagi: bóg World War Two period (c 1939 to c 1945)

wiêcej

POLECANA RECENZJA

Zobacz opinie o ksi±¿ce Ko³ysanka z Auschwitz

Kup ksi±¿kê Ko³ysanka z Auschwitz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z ksi±¿ki

Nienasycony czas zawsze po¿era wspomnienia i twarze ukochanych osób. Pamiêæ zachowuje je tylko dziêki ³zom i bolesnym westchnieniom mi³o¶ci.


Wiêcej
Wiêcej cytatów z tej ksi±¿ki
REKLAMA

Zobacz tak¿e

Inne ksi±¿ki autora
Bibliotekarka z Saint-Malo
Mario Escobar0
Ok³adka ksi±zki - Bibliotekarka z Saint-Malo

Nowa powie¶æ Maria Escobara, autora bestsellerów ,,Ko³ysanka z Auschwitz" i ,,Dzieci ¿ó³tej gwiazdy" Taki list móg³ napisaæ tylko...

Nauczyciel z getta
Mario Escobar0
Ok³adka ksi±zki - Nauczyciel z getta

¯ywe i niezwykle poruszaj±ce ¶wiadectwo heroizmu cz³owieka, który jako lekarz, pedagog i pisarz w pe³ni po¶wiêci³ siê dzieciom. Warszawa, 1939 rok. Prowadzony...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiañski ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Ko³atanie
Artur ¯ak
Ko³atanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musia³ ;
W rytmie serca
Mapa poziomów ¶wiadomo¶ci
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów ¶wiadomo¶ci
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jeste¶ jak kwiat
Beata Bartczak
Jeste¶ jak kwiat
Niegasn±cy ¿ar
Hannah Fielding
Niegasn±cy ¿ar
Poka¿ wszystkie recenzje
Reklamy