Ko³ysanka z Auschwitz. Audiobook

Ocena: 5.18 (61 g³osów)

Fikcja literacka oparta na prawdziwej historii Helene Hannemann, która by³a Niemk± i po¶lubi³a mê¿czyznê romskiego pochodzenia.

W ‘43 roku zapukano do ich drzwi, poniewa¿ wszyscy Romowie mieli zostaæ wywiezieni do Auschwitz.  Kobiecie pozwolono pozostaæ w domu, poniewa¿ by³a ona aryjskiego pochodzenia, jednak jako matka postanowi³a wyjechaæ z dzieæmi, aby móc je chroniæ, jak to tylko mo¿liwe.

Helene jako pielêgniarka by³a w odrobinê lepszej sytuacji ni¿ pozostali obozowicze, poniewa¿ potrzebowano personelu medycznego w szpitalu obozowym. A ju¿ nied³ugo po uzyskaniu pracy w szpitalu kobieta zosta³a ulubienic± Josepha Mengele, który poleci³ jej za³o¿yæ obozowe przedszkole, a na jego przygotowanie przeznaczy³ dwa baraki oraz dostarczy³ wszystkie zapotrzebowane przez Helene rzeczy. Kobieta cieszy³a siê, ¿e mo¿e daæ dzieciom choæ trochê normalno¶ci w obozie, poniewa¿ w przedszkolu mia³y one zabawki oraz wiêksze racje ¿ywno¶ciowe. Nie wiedzia³a jednak, dlaczego Mengele tak bardzo interesuje siê bli¼niêtami i nie potrafi³a wyja¶niæ, co dzia³o siê z dzieæmi, które zabiera³ ze szko³y. Niestety ju¿ wkrótce mia³a poznaæ i na w³asne oczy zobaczyæ, po co w rzeczywisto¶ci zosta³o za³o¿one przedszkole.

***

" S³ucha³am tego przera¿ona. Wiedzia³am, ¿e wcze¶niej czy pó¼niej mój najstarszy syn us³yszy od kogo¶, co siê dzieje z lud¼mi, którzy przybywaj± w poci±gach, ba³am siê jednak my¶leæ o tym, jak ten horror wp³ynie na jego rozwijaj±cy siê umys³. Jedenastolatek nie jest jeszcze gotowy zmierzyæ siê z tym, czego Blaz musia³ do¶wiadczaæ w Auschwitz."

***

G³êboko poruszaj±ca historia kobiety, która zrezygnowa³a z szansy na ¿ycie, aby móc trwaæ przy swoich dzieciach do koñca. Matka, jakiej pragn±³by ka¿dy cz³owiek na ziemi, ciep³a i wspieraj±ca, nie poddaj±ca siê przeciwno¶ciom losu. Kobieta walcz±ca o choæby najmniejsz± namiastkê normalno¶ci dla najm³odszych przebywaj±cych w obozach.

Mario Escobar przedstawi³ nam historiê Helen w formie pierwszoosobowej, przez co czytaj±c mamy wra¿enie, ¿e to sama kobieta opowiada nam o swoim losie. Byæ mo¿e dlatego jest to jeszcze bardziej poruszaj±ce, ni¿ gdyby¶my czytali zwyk³y opis czyjego¶ ¿ycia. Podczas czytania towarzyszy nam ca³y wachlarz emocji - od smutku i bólu, kiedy kobieta widzia³a jak jej dzieci ¿yj± w obozie, poprzez przera¿enie w chwili odkrycia prawdy o eksperymentach, do chwilowej rado¶ci - gdy Helene u¶wiadomi³a sobie, ¿e mo¿e daæ dzieciom choæ trochê rado¶ci i zapomnienia w tej strasznej codzienno¶ci. Zdecydowanie jest to ksi±¿ka, któr± czyta siê jednym tchem, poniewa¿ jeste¶my ciekawi jak zakoñczy siê historia Helene, ale tak¿e przera¿eni ogromem jej cierpienia.

Powiedzieæ o tej historii, ¿e jest poruszaj±ca to ma³o. Tego, co czuje siê podczas czytania nie da siê opisaæ s³owami, ale moim zdaniem ka¿dy powinien poznaæ choæ trochê ¿ycie obozowe Helene Hannemann - kobiety, która wybra³a macierzyñstwo zamiast ¿ycia.

Za mo¿liwo¶æ przeczytania dziêkujê @CzytamPierwszy

Kategoria: Literatura piêkna
Czyta: Paulina Holz
Tytu³ orygina³u: Canción de cuna de Auschwitz
Doda³/a opiniê: zaczytanalala

Tagi: World War Two period (c 1939 to c 1945)

wiêcej

Zobacz opinie o ksi±¿ce Ko³ysanka z Auschwitz. Audiobook

Kup ksi±¿kê Ko³ysanka z Auschwitz. Audiobook

Cytaty z ksi±¿ki

"...byæ matk± to co¶ znacznie wiêcej, ni¿ wychowywaæ dzieci; to naginaæ duszê, a¿ w³asne ja na zawsze po³±czy siê z ich piêknymi niewinnymi twarzami."

Wiêcej

"...Prowadzicie wojny w imiê wielkich idei, fanatycznie bronicie swojej wolno¶ci, kraju i rasy, ale matki maj± tylko jedn± ojczyznê, jedn± rasê: rodzinê..."

Wiêcej
Wiêcej cytatów z tej ksi±¿ki

Zobacz tak¿e

Inne ksi±¿ki autora
Ko³ysanka z Auschwitz
Mario Escobar0
Ok³adka ksi±zki - Ko³ysanka z Auschwitz

Historia inspirowana ¿yciem Helene Hannemann, matki, która po¶wiêci³a wszystko dla rodziny i dzieci, które mia³a nadziejê uratowaæ Helene...

Bibliotekarka z Saint-Malo
Mario Escobar0
Ok³adka ksi±zki - Bibliotekarka z Saint-Malo

Nowa powie¶æ Maria Escobara, autora bestsellerów ,,Ko³ysanka z Auschwitz" i ,,Dzieci ¿ó³tej gwiazdy" Taki list móg³ napisaæ tylko...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Andrzej Ziemiañski ;