Ko³ysanka z Auschwitz

Ocena: 5.18 (61 g³osów)

Temat obozów koncentracyjnych nieustannie budzi wiele emocji. Na ich temat powsta³o wiele historii – nie zawsze prawdziwych. Ale nie nale¿y zapominaæ, ¿e obóz to nie tylko cyfry i statystyki, ale przede wszystkim ludzie. „Ko³ysanka z Auschwitz” Mario Escobara to opowie¶æ inspirowana prawdziw± histori± Helene Hannemann, która zrobi³a co¶, na co wielu ze strachu by siê nie odwa¿y³o.

Nim Helene Hannemann trafi³a do obozu koncentracyjnego, wiod³a spokojne ¿ycie wraz ze swoim mê¿em, Romem, oraz pi±tk± dzieci. Nie by³o im ³atwo, jednak nazi¶ci zdawali siê ich nie dostrzegaæ. Jednak wszystko siê zmieni³o w maju 1943 roku o poranku. Helene wraz ze swoimi dzieæmi zosta³a zatrzymana i zmuszona do powrotu do mieszkania. Zmuszona zosta³a równie¿ do podjêcia pewnej decyzji. Rozpocz±³ siê koszmar.

„Ko³ysanka z Auschwitz” to kolejna opowie¶æ o obozowym ¿yciu, jednak tym razem nieco inna, bo ³agodniejsza. Na pierwszym planie jest Helene i jej dzieci, a w krótkim czasie pojawia siê równie¿ przedszkole. To do¶æ nietypowe, by to dzieci by³y na pierwszym planie, spychaj±c okrutne zbrodnie na ten dalszy. W ogóle sama idea szko³y w takim miejscu brzmi co najmniej niedorzecznie. A jednak! Nie spotka³am siê z czym¶ takim nigdy wcze¶niej, a czyta³am ju¿ niejedn± opowie¶æ po¶wiêcon± obozom koncentracyjnym.

Jestem pod ogromnym wra¿eniem autora, który na nieca³ych 220 stronach zdo³a³ zawrzeæ opowie¶æ, która zdaje siê mieæ znacznie wiêcej stron! Krótka, a jednocze¶nie obszerna. W ogóle nie czuæ, ¿e ta niepozorna, króciutka ksi±¿ka opisuje wydarzenia na przestrzeni nieco ponad jednego roku! Czyta siê p³ynnie, niemal¿e bêd±c czê¶ci± historii. Nie czuæ ani znudzenia, ani zawrotów g³owy. Wszystko jest wywa¿one.

Wa¿ne jest równie¿ przes³anie, które powinno zapa¶æ w pamiêci na ca³e ¿ycie. To kolejna pozycja, która u¶wiadamia, w jak dobrych czasach przysz³o nam ¿yæ. Mamy dach nad g³ow±, mnóstwo jedzenia, swobodê, a i tak narzekamy, ¿e jedzenie jest z glutenem, ¿e musimy jechaæ poci±giem zamiast wygodnie samochodem… „Ko³ysanka w Auschwitz” to kolejna ksi±¿ka, która powinna nami wstrz±sn±æ i zmusiæ do potê¿nej refleksji, a czêsto równie¿ przewarto¶ciowania swojego ¿ycia.

Je¶li czytali¶cie ju¿ cokolwiek pozostaj±cego w tematyce obozowej, ta ksi±¿ka wyró¿ni siê blisk± obecno¶ci± przedszkola. Rado¶ci± dzieci. Czyta³am wiele ksi±¿ek, jednak po raz pierwszy mog³am obcowaæ z miejscem, które nie powinno istnieæ w takim miejscu jak Auschwitz. Oczywi¶cie jej bohaterowie istnieli naprawdê, a niektóre nazwiska s± prawdziwe. To dodatkowy impuls, wywo³uj±cy smutek w sercu.

Chwilami cz³owiek zapomina, ¿e historie opisane na stronach ksi±¿ki wydarzy³y siê naprawdê. „Ko³ysanka z Auschwitz” chwyta za serce i ciê¿ko siê od niej oderwaæ. Ciekawo¶æ jest ogromna, a chwile napiêcia mno¿± siê z ka¿d± kolejn± stron±. Gor±co polecam. Ka¿de ¶wiadectwo zbrodni zas³uguje na przeczytanie.

Informacje dodatkowe o Ko³ysanka z Auschwitz:

Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 2019-03-13
Kategoria: Literatura piêkna
Tytu³ orygina³u: Canción de cuna de Auschwitz
Jêzyk orygina³u: Hiszpañski
T³umaczenie: Patrycja Zarawska
Doda³/a opiniê: MariDa

Tagi: bóg World War Two period (c 1939 to c 1945)

wiêcej

Zobacz opinie o ksi±¿ce Ko³ysanka z Auschwitz

Kup ksi±¿kê Ko³ysanka z Auschwitz

Cytaty z ksi±¿ki

Nienasycony czas zawsze po¿era wspomnienia i twarze ukochanych osób. Pamiêæ zachowuje je tylko dziêki ³zom i bolesnym westchnieniom mi³o¶ci.

Wiêcej
Wiêcej cytatów z tej ksi±¿ki

Zobacz tak¿e

Inne ksi±¿ki autora
Bibliotekarka z Saint-Malo
Mario Escobar0
Ok³adka ksi±zki - Bibliotekarka z Saint-Malo

Nowa powie¶æ Maria Escobara, autora bestsellerów ,,Ko³ysanka z Auschwitz" i ,,Dzieci ¿ó³tej gwiazdy" Taki list móg³ napisaæ tylko...

Nauczyciel z getta
Mario Escobar0
Ok³adka ksi±zki - Nauczyciel z getta

¯ywe i niezwykle poruszaj±ce ¶wiadectwo heroizmu cz³owieka, który jako lekarz, pedagog i pisarz w pe³ni po¶wiêci³ siê dzieciom. Warszawa, 1939 rok. Prowadzony...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Andrzej Ziemiañski ;