Pacjentka

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2019-03-13
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788328061477
Liczba stron: 402
Tytuł oryginału: The silent patient
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Patrycja Wyszogrodzka-Gaik

Ocena: 4.68 (69 głosów)
Inne wydania:

Najbardziej oczekiwany thriller psychologiczny 2019 roku!

Ceniona malarka i fotografka mody Alicia Berenson wiedzie życie, jakiego z pozoru każdy mógłby jej pozazdrościć. Jednak pewnego wieczoru, gdy jej mąż Gabriel wraca do domu, Alicia pięć razy strzela mu w głowę. Od tego momentu kobieta przestaje mówić. Nikt poza nią nie wie, co wydarzyło się tamtej nocy. Ostatecznie trafia do zamkniętego ośrodka psychiatrycznego Grove. Pewnego dnia w tymże ośrodku rozpoczyna pracę psychoterapeuta Theo Faber. Zafascynowany postacią Alicii i jej historią Theo robi wszystko, co w jego mocy, aby dotrzeć do pacjentki i sprawić, żeby się przed nim otworzyła. Chce także rozwikłać zagadkę śmierci Gabriela. Poznając pacjentkę, psychoterapeuta nieoczekiwanie odnajduje coraz więcej podobieństw w ich losach. Dokąd zaprowadzą go ich rozmowy i co się stanie, jeśli Alicia wreszcie zacznie mówić?

Tagi:

Kup książkę Pacjentka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Pacjentka

"Pacjentka", czyli thriller psychologiczny, który kupiłam już jakiś czas temu, w końcu doczekał się swojej recenzji. Byłam bardzo ciekawa tej książki, której fabuła bardzo mnie zachęciła do czytania i byłam pewna, że będzie to thriller, którego długo nie zapomnę. Jednak, czy naprawdę tak było? Zapraszam do recenzji.

Tytułowa pacjentka to powód wszelkich sensacji wśród dziennikarzy, ponieważ po zabiciu swojego męża pogrąża się w milczeniu. Alice nie ma nic do powiedzenia, jednak jako artystka do namalowania ma bardzo wiele... Pozostawia swój autoportret, który jest jej tajemniczym wyznaniem. Czy ta piękna malarka naprawdę była zdolna do zabicia swojego męża? Jak sprawić, żeby w końcu przemówiła? Na te pytania uparcie szuka odpowiedzi jej psychoterapeuta Theo Faber. Czy uda mu się rozwiązać tę trudną zagadkę?


W książce występuje dwóch narratorów, prowadzących narrację pierwszoosobową. Pierwszym z nich jest tajemniczy psychoterapeuta Theo Faber, a drugim Alice, która pisze pamiętnik. Już na pierwszych stronach opisana jest zbrodnia, woków której toczy się cała akcja. W książce opisane jest życie zawodowe tego psychoterapeuty i jego przeróżne techniki stosowane do tego, aby trafić do milczącej i obojętnej Alice. Opisane jest także jego życie prywatne, które również odgrywa wielką rolę w życiu Theo. W książce występuje dużo zwrotów akcji, wyszły na jaw rzeczy, których nawet się nie domyślałam, tak więc książka była dla mnie bardzo zaskakująca. Zakończenie jest otwarte i tylko można domyślić się końca. Książka podzielona jest na części, których jest pięć. Na początku opornie szło mi czytanie i niestety tak było przez 3/4 książki. Może to przez ciężki dla mnie styl pisania autora? Może akurat nie miałam weny na czytanie? Albo po prostu akcja toczyła się zbyt wolno... W każdym bądź razie ostatnie 1/3 książki bardzo mnie zaciekawiło i trudno było mi się oderwać od czytania.


"Pacjentkę" mimo tego, że czytało mi się na początku bardzo ciężko, polecam każdemu, kto lubi thrillery psychologiczne. Warto przebrnąć przez wolno rozgrywającą się akcję, aby na końcu miała okazje zaskoczyć nas ta książka, która na długo pozostanie w pamięci. Myślę, że czytanie tego thrillera na pewno nie będzie straconym czasem

Link do opinii
Avatar użytkownika - Ksebardo
Ksebardo
Przeczytane:2019-12-21, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Debiut autora. Od początku wiedziałam, że historia okaże się fascynująca, bo opis książki podsycał ciekawość. Alicia morduje swojego męża po czym przestaje cokolwiek mówić. Nie broni się, nie potwierdza swojej winy. Trafia do szpitala psychiatrycznego, gdzie Theo będzie chciał rozgryźć jej tajemnicę. Co takiego się wydarzyło? —————————————————
Nie jestem mega fanką thrillerów, ale od czasu do czasu po nie sięgam. Tym razem nie było to dla mnie wielkie wow, jednak zakończenie zdecydowanie zaskakuje. I ja takiej opcji zupełnie nie brałam pod uwagę. W książce pojawia się tyle wątków, że każdy wydaje się prawdopodobny! Ogólnie jestem na tak, choć brakowało mi więcej tajemniczości i mroku. Na wieczory sprawdziła się idealnie.

Link do opinii

Żadnej rewelacji się nie dopatrzyłam. Ot, poprawny thriller psychologiczny. Pierwszą połowę książki zmęczyłam. Przez cały ten czas psychoterapeuta wszelkimi dostępnymi sobie sposobami dąży do prowadzenia terapii konkretnej pacjentki. W pewnym momencie zaczęłam sobie zadawać pytania, dlaczego z uporem maniaka o to zabiega? Kim jest dla niego ta pacjentka? Czy kiedyś się już spotkali? Po połowie czytało się lepiej, pojawiły się jakieś zwroty w akcji i odrobina napięcia. Dopiero końcowe strony książki rozbudziły mnie na dobre. Zakończenie było zaskakujące i dało odpowiedź na dręczące mnie pytania.

Link do opinii
Avatar użytkownika - krzysztofadamski
krzysztofadamski
Przeczytane:2021-07-06, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2021,

Trzymająca w napięciu do samego końca. Polecam 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Filipeciek
Filipeciek
Przeczytane:2021-04-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytane 2021,
Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2021-03-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

"Zostałem psychoterapeutą, bo byłem popieprzony"

 

Przyznaję bez bicia, że książka mnie totalnie zaskoczyła, zwłaszcza samo zakończenie, naprawdę mało przewidywalne. Tym bardziej jestem pod wrażeniem, iż jak czytam, jest to debiut tego pisarza, pochodzącego z Cypru. Nastawiłam się na kolejny standardowy thriller psychologiczny, jakaś terapia, może nawet jakieś nowatorskie podejście psychologiczne do tytułowej pacjentki, ale niczego więcej się nie spodziewałam. Owszem jakieś nieznane mi podejście do pacjentki przewija się przez treść tej pozycji, nie słyszałam wcześniej, by terapeuta, celem zrozumienia pacjentki i odnalezienia do niej psychologicznej drogi, na przykład odwiedzał jej bliskich i o nią wypytywał. Nawet jeśli pacjentka przebywa w psychiatryku i jest oskarżona o zastrzelenie swego męża. Jednak nie to mnie tak bardzo zaskoczyło. Bardzo już dawno, nie poczułam, co to znaczy być zaskoczony przez fabułę książki, stricte na plus. Tym razem tak się stało i chwała za to autorowi.

 

To bardzo dobry psychologiczny thriller, jednak zupełnie inny niż wszystkie, które do tej pory czytałam. Cała intryga jest tak dobrze uknuta, że podejrzewam, iż nawet sławny Sherlock Holmes, nie od razu wpadłby na jej rozwiązanie. Kartki przewracają się same. Zdarzenia poznajemy z perspektywy dwóch bohaterów, narratorów, pacjentki i jej terapeuty. Co pomaga wczuć się, a może i nawet utożsamić z którymś z bohaterów. Są tu też inne ciekawe postacie, świetnie nakreślone, jak chociażby kuzyn hazardzista, czy okropna sąsiadka Alicii Berenson, oraz inni. To naprawdę bardzo udany debiut. Polecam z czystym sumieniem.

Link do opinii
Avatar użytkownika - jesienna-to-ja
jesienna-to-ja
Przeczytane:2021-03-12, Przeczytałam,
Cytaty z książki

Jedną z najtrudniejszych rzeczy do przyznania jest to, że nie kochano nas wtedy, kiedy tego najbardziej potrzebowaliśmy. To okropne uczucie, ten ból wynikający z braku miłości.


Więcej

Pamiętaj, że miłość bez uczciwości nie zasługuje na miano miłości.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
Recenzje miesiąca
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Riku i królestwo bieli
Randy Taguchi
Riku i królestwo bieli
Nocny ekspres
Karin Erlandsson
Nocny ekspres
Król Pik
Monika Godlewska (I)
Król Pik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy