Wydał książkę i trafił za to… do więzienia. Skandal podczas targów książki

Data: 2020-02-11 20:44:26 Autor: pobarski

W styczniu w Egipcie doszło do kolejnego skandalu – tym razem chodzi o wydawcę jednej z książek, która przedstawiała szczegółowo losy jednego z rządowych agentów. Mężczyzna odpowiedzialny za jej wydanie trafił do więzienia, a jego wydawnictwo zostało usunięte z imprezy literackiej.

Obrazek w treściFot. kadr z filmu Kryptonim Anioł / mat. prasowe Netflix / Nick Briggs

Khaled Lotfy jest egipskim wydawcą książek, który oprócz publikacji książek, zajmuje się także ich sprzedażą w ramach prowadzonej przez siebie księgarni Tanmia. Niedawno z „powodów bezpieczeństwa” firmie należącej do mężczyzny odmówiono udziału w krajowych targach książki w Kairze.

Do sytuacji doszło na początku roku, a związana jest z wyrokiem sądowym, który ciąży obecnie na właścicielu wydawnictwa. Lotfy wznowił i opublikował w Egipcie książkę The Angel: The Egyptian Spy Who Saved Israel, przedstawiającej historię Ashrafa Marwana, zmarłego w 2007 roku egipskiego biznesmena i zięcia prezydenta Egiptu – Gamala Abdel Nasera, który podejrzewany był o szpiegostwo na rzecz Izraela. Wydanie wydawnictwa Tanmia zostało jednak uzupełnione o nowe fakty, które zdaniem Egiptu są kłamstwem. Rząd utrzymuje, że Marwana nigdy nie zdradził swojego kraju.

Wydawcy książki w ubiegłym postawione zostały zarzuty o ujawnieniu w publikacji tajemnicy wojskowej, a akt oskarżenia skierowano do sądu. Ten zaś zadecydował o skazaniu właściciela wydawnictwa na karę pięciu lat pozbawienia wolności. Właściciel firmy Tanmia odwoływał się od wyroku, jednak kasacja została odrzucona, a jedyną możliwością w obecnej sytuacji jest ułaskawienie udzielone przez prezydenta.

Wielu komentatorów uważa wyrok za bezzasadny, wszak książka The Angel obecna była na rynku już od lat, a Khaled Lotfy dokonał jedynie jej wznowienia. Jednocześnie jednak w czasie ostatnich targów książki wydawnictwu, którym kieruje teraz brat osadzonego, odmówiono udziału.

Przykro mi, że jestem wykluczony bez wiarygodnego powodu z wydarzenia, w którym uczestniczyłem od 11 lat. Czy Tanmia stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa? Czy wydawnictwa z publikacjami ekstremistycznymi lub wydawnictwa, które nie szanują praw autorskich, stanowią większe zagrożenie? – mówił brat Khaleda Lotfy w The Guardian.

Na podstawie książki The Angel w 2018 roku powstał film dokumentalny o tym samym tytule (w Polsce: Kryptonim Anioł) na zlecenie serwisu Netflix.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.