Delikatność

Piękna historia przypadkowego pocałunku
Milion sprzedanych egzemplarzy we Francji

Gdy François zaczepił Nathalie na ulicy, od razu wiedział, że ma przed sobą kobietę swojego życia. A kiedy ona zamówiła w kawiarni sok brzoskwiniowy, postanowił, że się z nią ożeni. Ich miłość była idealna. Żadnych kłótni ani rozbitych talerzy. Ale pewnego dnia szczęście zostało przerwane. François zginął w wypadku, a Nathalie rozpaczała. Uciekała w samotność, potem w pracę. Aż nagle namiętnie pocałowała Markusa. Historia tego przypadkowego pocałunku to piękna opowieść o trudnej miłości, tęsknocie za szczęściem i... delikatności.

”Foenkinos pisze tak, jakby szeptał do kobiecego ucha. Delikatnie i z miłością. Siłą tej książki jest umiejętność opowiedzenia o życiu takim, jakie jest naprawdę - trochę banalne, trochę nieporadne, a mimo to piękne. I warte przeżycia, choćby dla tej pierwszej miłości.”
„Elle”

David Foenkinos dokonał niemożliwego, tworząc książkę o miłości, która skłania zarówno do śmiechu, jak i refleksji. Dialogi i akcja są wyborne i... delikatne. Do przeczytania i podarowania.
„Le Figaro”

Delikatność - opinie o książce

Avatar użytkownika - karola137
karola137
Przeczytane:2015-08-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2015 roku, Mam,
Jaka piękna książka, aż się kilka razy wzruszyłam... Zaczynając czytać, spodziewałam się raczej czegoś innego, ale autor widocznie uwielbia bawić się formą, ponieważ zarówno rozdziały jak ich treść są niekonwencjonalne. Akcja przeplatana jest bowiem ciekawostkami nie zawsze związanymi z historią, ale często w jakiejś części się do niej odnoszące. Bardzo zafascynował mnie ten zamysł. Co do samych bohaterów, bardzo polubiłam Nathalie, ale chyba dużo bardziej Marcusa, który stał się guru dla Charlesa. :) I spodobały mi się liczne odnośniki autora do Polski i Polaków, co w zasadzie lekko mnie zaskoczyło.
Avatar użytkownika - alison2
alison2
Przeczytane:2015-08-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2015,

Mogłoby się zdawać, że to historia jak wiele innych. Na dobrą sprawę nie ma tutaj niczego nowego, zaskakującego. Mimo to właśnie ta książka ma w sobie to coś, co sprawiło, że trafiła na listy bestsellerów i doczekała się ekranizacji z uroczą Audrey Tautou. Właściwie ma wiele wspólnego z tą znaną aktorką. Obie są na swój sposób niezwykle wdzięczne, delikatne i ... francuskie.
Historia pewnej miłości nie mogłaby rozpocząć się bardziej idealnie. Gdy Francois zobaczył na ulicy Nathalie, postanowił ją zaczepić, choć coś podobnego jeszcze nigdy mu się nie zdarzyło. Gdy kobieta zamówiła dokładnie ten sok, o którym on pomyślał, wiedział, że właśnie z nią chce spędzić resztę życia. Niestety tragiczne wydarzenie przerywa idealny związek. Nathalie musi nie tylko uporać się z bolesną stratą, ale również podjąć ryzyko nawiązania kolejnego związku. Czy zdecyduje się na przystojnego szefa, czy może niepozornego kolegę z pracy? "Delikatność" jest opowieścią o powrocie do życia po trudnym doświadczeniu i o miłości, która czasem wybiera bardzo nietypowe ścieżki. Jak już wspomniałam, fabuła książki nie ma w sobie nic szczególnego. Istneje cała masa opowieści o osobach, które po utracie bliskiej osoby, po raz kolejny muszą stanąć na własne nogi. To, co jednak wyróżnia "Delikatność" spośród wielu jej podobnych historii, to bardzo lekki, niemal żartobliwy styl autora. Podczas lektury raczej nie uronimy łzy, jednak trudno nam będzie oprzeć się pokusie poznania dalszych losów głównej bohaterki. Sympatycznym dodatkiem są bardzo krótkie rozdziały, w których przytaczane są dodatkowe fakty, mające na celu urozmaicić fabułę. Jeśli więc bohaterka wybiera się do teatru, można zakładać, że poznamy jakiś krótki dialog z tej sztuki, jeśli idzie do restauracji, może otrzymamy przepis na spożywaną przez nią potrawę, jeśli w telewizji rozgrywa się jakiś mecz, mamy szansę poznać wyniki meczów całej ligii itd. Te wstawki bardzo kojarzą się z popularnym filmem "Amelia" i być może właśnie dlatego możemy odnieść wrażenie, że cała opowieść jest niezwykle francuska. "Delikatność" nie jest z pewnością opowieścią wybitną, jednak ma swój wyjątkowy urok i bardzo ciekawie podejmuje temat życia po utracie bliskiej osoby. To książka wprost idealna na wakacje, krótkie rozdziały można czytać dosłownie wszędzie, bez większego problemu będziemy w stanie zatopić się w fabule. Czytelnik pewnie szybko zaprzyjaźni się z główną bohaterką i spędzi z nią kilka bardzo przyjemnych, choć ulotnych chwil. Zachęcam do lektury.

Avatar użytkownika - mosiek
mosiek
Przeczytane:2013-06-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Czy jest szansa na ułożenie sobie życia po stracie ukochanej osoby? Gdy umiera ktoś, z kim życie było idealne, ciężko sobie wyobrazić, że jeszcze kiedyś będziemy w stanie kogoś pokochać. Tymczasem przypadkowy pocałunek rozpoczął bliższą znajomość, która przeradza się w miłość. Wszystko dzieje się spokojnie, delikatnie, jest subtelne i czarujące. Bardzo mi się podobało
Avatar użytkownika - VivienneD
VivienneD
Przeczytane:2013-01-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Swoją opinię na temat tej książki wyrobiłam po przeczytaniu samego opisu, krótkich komentarzy na obwolucie oraz pięćdziesięciu stronach tekstu. Późniejsza przygoda była tylko utwierdzeniem się w swym przekonaniu. David Foenkinos, pisarz i scenarzysta ekranizacji powieści
Avatar użytkownika - white_swan
white_swan
Przeczytane:2013-01-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013, Moja biblioteczka,
Jest to moje pierwsze spotkanie z tym autorem i przyznam, że po książkę sięgnęłam z powodu filmu, który mam wielką ochotę obejrzeć, oraz tego, że to literatura francuska, za którą wprost przepadam. W trakcie lektury zadziwił mnie trochę styl pisania, w którym dialogi stanowią tylko przerywnik w rozważaniach czy opisach, ale język jakim posługuje się autor jest zachwycający - zdania są proste, a ironiczne poczucie humoru wprowadzone z taką delikatnością nawet tam, gdzie wydawałoby się niewskazane. Polecam tym, którzy szukają czegoś innego w historiach miłosnych, bo przy książce można i śmiać się, i płakać, choć (uwaga, mały spoiler!) nie wybierajcie jej, jeśli nie lubicie otwartych zakończeń.
praca pomagacza wypala uczuciowo, dlatego warto czasem przeczytać jakas opowieśc psychologiczno-romantyczna.

Przepiękna książka o śmierci i nadziei. O tym jak śmierć bliskiej osoby jest trudna , o życiu bez męża o tym jak trudno się odnaleźć i od nowa ułożyć sobie życie. O tym , że niespodzianki czyhają tuż za rogiem i jedna chwila może zmienić całe życie.

Książka ma spory urok, jest taka jak jej tytuł- delikatna. Wspaniała dla każdej kobiety i to nie tylko po przejściach, każda z nas znajdzie w niej coś dla siebie. Zadziwiające wręcz , że napisał ją mężczyzna! Oprócz pięknej treści znajdziecie też również zabawne sytuacje i dialogi przez co całość czyta się w mgnieniu oka , można ją  przeczytać w ciągu jednego wieczoru. Polecam.

Avatar użytkownika - chabrowacczyteln
Przeczytane:2014-03-12, Ocena: 4, Przeczytałam,
Siostrzeniec Kundery
David Foenkinos0
Okładka ksiązki - Siostrzeniec Kundery

Siostrzeniec Kundery, rzecz o paryskich 30-latkach, jest powieścią, w której sentymentalny dramat miesza się z surrealistyczną błazenadą. To głośny debiut...

Nasze rozstania
David Foenkinos0
Okładka ksiązki - Nasze rozstania

Fritz i Alice nie mogą bez siebie żyć. Z sobą tym bardziej. Schodzą się i rozchodzą i choć przeciwieństwa się przyciągają, to brak podobieństw wszystko...