Dinks

Martin Widmark i Emilia Dziubak mierzą się z tematem AI - sztucznej inteligencji. Stworzyli humorystyczną opowieść, która kryje w sobie refleksję nad tym, co może się wydarzyć, kiedy władzę nad swoim życiem oddamy technologii.

Bracia Rutger i Walter mieszkają razem i żyją spokojnym życiem. Nieco znużony obowiązkami domowymi Rutger konstruuje największy wynalazek wszech czasów: robota, który gotuje, sprząta, zmywa i zajmuje się wszystkimi nudnymi i czasochłonnymi zajęciami!

Kiedy już wszystko w domu jest zrobione, robot przenosi swoje zainteresowanie na braci. Muszą mniej jeść! Więcej spacerować! Przestać wierzyć w Świętego Mikołaja!

O wiele za późno bracia zdają sobie sprawę, że próbując ułatwić sobie codzienność, w rzeczywistości pozbawili się wszelkiej radości z życia...

Informacje dodatkowe o Dinks:

Dinks - opinie o książce

Avatar użytkownika - patt1331
patt1331
Przeczytane:2023-08-17, Ocena: 4, Przeczytałam,

- E! Mietek! Cho no tu i podaj ten dynks!
- Co? Który?
- No teeen okrągły co leży obok Twojej giry!

No właśnie. Czy tak jak przytoczony przeze mnie przykładowy Mietek znasz słowo dynks? A gdyby tak wejść w posiadanie jednego urządzenia wielofunkcyjnego dzięki któremu nie musiałbyś robić kompletnie nic? Pranie, sprzątanie, gotowanie – przecież to nudne i męczące! Życie od razu byłoby znacznie przyjemniejsze, bo od zamartwiania się o wszystko wokół było by ono. A właściwie on.
Przedstawiam Tobie Dinksa. Tytułowy Dinks to wymarzony gadżet dla braci Walter. A właściwie dla Rutgera. Bo on to ten bardziej pomysłowy braciszek i zrazem wynalazca tytułowego narzędzia. Zaradny, ale jednocześnie bardzo znudzony normalnymi czynnościami życiowymi zaczyna dłubać w domowym warsztacie i po wielu godzinach pracy szczyci się wynalezieniem lekarstwa dla ich świętego spokoju. Ale czy faktycznie będą tak zadowoleni z Walterowskiej innowacji? Czy wręcz odwrotnie będą mieli ochotę zrobić w końcu coś sami?

Szata graficzna książki jest bardzo specyficzna, niebanalna i mocno ugruntowana. Nie do końca przypadła mi do gustu. Jeśli chodzi o przesłanie to jak najbardziej trafiło do mnie, choć czytając książkę dziecku zdecydowanie pominęłabym fragment, w którym pojawia się informacja o nieistnieniu św. Mikołaja. To aż się prosi by pogrozić palcem autorowi. Ale wracając do sedna książki. Refleksja to jej drugie imię. Bo czy technologia może być aż tak okrutna? A i owszem. Technologia choć bardzo pomocna może nas w końcu zgubić. Książeczka jest krótka, ale warta uwagi.

Sabotaż w punkcie skupu i inne komiksy. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai
Martin Widmark 0
Okładka ksiązki - Sabotaż w punkcie skupu i inne komiksy. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai

Lasse i Maja to para przyjaciół, którzy razem rozwiążą każdą zagadkę! W skuteczności prześcigają nawet miejscowego komisarza policji. Nastrojowe szwedzkie...

Tajemnica zamku
Martin Widmark0
Okładka ksiązki - Tajemnica zamku

Hrabia von Farsen zaprasza mieszkańców Valleby do swojego zamku na degustację ekskluzywnej czekolady. Gdy goście, delektując się czekoladą, z zazdrością...