Dom

Drugi tom legendarnej sagi nagrodzonej między innymi Orange Prize i Los Angeles Times Book Prize.Kiedy John Ames pisze swój wzruszający list do syna, jego najbliższy przyjaciel - będący już u kresu życiowej drogi Robert Boughton - musi sobie poradzić nie tylko z chorobą, ale i z marnotrawnym synem, który po latach zjawia się na progu jego domu... Glory Boughton powraca w rodzinne strony, by zaopiekować się umierającym ojcem. Niedługo po niej w domu pojawia się jej brat Jack, który po dwudziestu latach tułaczki decyduje się znaleźć przebaczenie i pogodzić z przeszłością. Jack dotąd się nie ustatkował, był na bakier z prawem, uzależnił się też od używek - a mimo wszystko cały czas pozostawał ukochanym synem wielebnego Roberta. Dla posłusznej i pracowitej Glory powrót Jacka staje się punktem zapalnym, który wyzwala w niej gwałtowne emocje. Czy uda im się przetrwać razem pod jednym dachem? A także - co ważniejsze - odbudować rodzinną więź? Setki tysięcy czytelników na całym świecie porwała poruszająca narracja Johna Amesa w otwierającym czteroksiąg Marilynne Robinson "Gilead". W "Domu" ponownie odwiedzamy znaną z pierwszego tomu zamkniętą społeczność, by przeżyć wraz z nią katharsis i zrozumieć, jak ważna w życiu jest rodzina. Druga część sagi to opowieść o sekretach, przemijaniu i sile miłości, która podnosi na duchu i przypomina czytelnikom, że nigdy nie jest za późno na drugą szansę."Dom" oferuje tak misterne opisy, dostarcza tak wiele scen przepełnionych mądrością i pięknem, że pragnie się je wynotowywać strona po stronie. Inspiruje do cieszenia się najprostszymi czynnościami - obcinaniem włosów, pieleniem grządek, przygotowywaniem posiłków czy parzeniem kawy - które dzięki powieści stają się świętościami każdego dnia.Joan Frank, "San Francisco Chronicle"Jeszcze cudowniejsze niż stylistyczne piękno "Gilead" i "Domu" jest ich wyraźne skupienie się na duchowych rozterkach bohaterów.Ron Charles, "The Washington Post"

Marilynne Robinson(1942) urodziła się i dorastała w Idaho. Jej pierwsza powieść "Housekeeping" (1980) zdobyła nagrodę PEN/Hemingway dla najlepszego debiutu i została nominowana do Pulitzera. Jej czteroksiąg "Powieści Gilead" uhonorowano ponad 25 wyróżnieniami, dzięki czemu Robinson stała się jedną z najbardziej utytułowanych amerykańskich pisarek, a także potencjalną kandydatką do literackiej Nagrody Nobla. W 2012 r. prezydent Barack Obama odznaczył ją National Medal of Arts and National Humanities - co więcej, jest ona jedyną pisarką, z którą ten miłośnik książek zdecydował się przeprowadzić wywiad. Robinson od lat publikuje na łamach takich czasopism jak "Harper's Magazine", "The Paris Review" czy "The New York Review of Books", wydaje kolejne tomy esejów i gości z wykładami na największych amerykańskich uniwersytetach. Pozostałe tomy cyklu "Powieści Gilead" w nadchodzących miesiącach ukażą się po raz pierwszy w Polsce nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Informacje dodatkowe o Dom:

Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2022-11-15, Ocena: 5, Przeczytałem,

Przypowieść o synu marnotrawnym

Proza Marilynne Robinson ma tylu przeciwników, co wielbicieli. Dla jednych niespieszny sposób prowadzenia fabuły jest całkowicie niestrawny, dla innych to literacka uczta pełna spokoju i refleksji. Po bardzo udanej lekturze "Gilead" nie mogłam sobie darować sięgnięcia po drugi tom. Okazało się, że może być jeszcze lepiej.

"Dom" to uwspółcześniona wersja przypowieści o synu marnotrawnym, który po latach wraca w rodzinne strony. W członkach jego rodziny ciągle tli się głęboko skrywana uraza, która od czasu do czasu wypływa na światło dzienne. Bardzo szybko okazuje się, że winy nie są tak oczywiste i jednoznaczne, jak początkowo mogłoby się wydawać.

Historia rodziny Boughtonów opowiedziana ustami Glorii - córki Roberta (przyjaciela Johna Amesa, głównego bohatera powieści "Gilead") i siostry uznanego za wyrzutka Jacka ma w sobie znacznie więcej głębi niż widać to na pierwszy rzut oka. Ojcowska miłość względem syna wydaje się być niezachwiana, a relacje między rodzeństwem pełne uprzedzeń i dystansu. Ale czy tak jest na pewno?

Ogromnym zdziwieniem napawa mnie fakt, że akcja powieści Robinson rozgrywa się w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku, podczas gdy tchnie z niej melancholia i urok, który bardziej kojarzy mi się z początkiem dwudziestego wieku a nie jego połową. Być może jest to kwestia życia w zamkniętej społeczności na prowincji, gdzie czas zdaje się płynąć wolniej i umykać "wielkiej historii".

Nie będzie kłamstwem, jeśli powiem, że w powieściach Robinson pod względem akcji nie dzieje się prawie nic. Szczegółowe opisy codzienności głównych bohaterów niektórym czytelnikom mogą wydać się odstraszające, ale z drobnych gestów, słów wypowiedzianych mimochodem tworzy się złożony obraz relacji rodzinnych, który jest istotą całej tej historii. Dla mnie to była prawdziwa uczta i z niecierpliwością czekam na dalsze losy rodziny Boughtonów.

Avatar użytkownika - czytajacamewa
czytajacamewa
Przeczytane:2022-09-25, Ocena: 5, Przeczytałam, Współpraca,

Dom, w którym wszyscy chodzą wokół siebie na palcach. Podupadający na zdrowiu ojciec, oszukana przez ukochanego córka i syn, który przed laty zniknął, by ponownie niespodziewanie się pojawić. Ich wspólna historia oraz ta, która wydarzyła się, gdy nie było ich obok siebie. Opowieść o lękach, nie zawsze uzasadnionych, które podążają za człowiekiem równie wytrwale co cień. O nadziejach, najczęściej niespełnionych, czy próbach odnalezienia się na nowo w świecie, który wydaje się być obcy. Codzienność porusza się swoim nieśpiesznym rytmem, a bohaterowie krok za krokiem idą zgodnym z nią tempem, jakby to nie oni mieli władzę nad swoim życiem. Jakby wszystko się działo, bo dziać się musi i lepiej od razu jest się z tym pogodzić.

A w tle walka o prawa czarnoskórych i różne podejścia do niej. Do tego dużo rozmów o religii, naturze dobra oraz zła czy dawaniu drugich szans. Równości i szacunku rozumianych na różny sposób.

Czytanie powieści Marilynne Robinson może się dłużyć, ale jest w nich cudowna powolność, która wycisza i koi. Która akurat mnie zmusza do pełnego skupienia na poznawanych przeze mnie stronach. Angażuje myśli, choć mi pozwala w chwili czytania pozostać na dystans, by dopiero później nieustannie za mną podążać. Lubię prozę tej autorki i lubię bohaterów, których tworzy. Nawet rozmowy odnośnie religii w jej wydaniu nie przeszkadzają mi w ilości, którą normalnie określiłabym nadmiarem. Dobrze dogaduję się z jej twórczością i jestem ogromnie ciekawa, co jeszcze ma w zanadrzu. Póki co jestem pełna uznania dla jej wrażliwości i uważnego oka.

przekł. Tomasz Wilusz

Seria nagrodzona między innymi Orange Prize oraz Los Angeles Times Book Prize, a tom pierwszy dostał chociażby Pulitzera i National Book Critics Circle Awar.

Dom nad jeziorem smutku
Marilynne Robinson0
Okładka ksiązki - Dom nad jeziorem smutku

Historia Ruth i jej młodszej siostry Lucille stanowi fabułę powieści. Ich wychowanie przebiega w sposób przypadkowy: najpierw trafiają pod opiekę...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;