Dzieje wielkiego pontyfikatu Jana Pawła II. Rok 13. Dekalog dla europy

13. rok pontyfikatu Jana Pawła II (16 października 1990 – 15 października 1991) upłynął pod znakiem zmian społeczno-politycznych dokonujących się w Europie a także konfliktu w Zatoce Perskiej. W albumie śledzimy więc pełne jakże radosnych wzruszeń spotkania Ojca Świętego z Polakami, którzy po wyzwoleniu się z okowów komunizmu mogli wreszcie licznie i swobodnie przybywać do Rzymu, wizyty Michaiła Gorbaczowa i Lecha Wałęsy w Watykanie, pielgrzymkę na Węgry. W czerwcu 1991 miała też miejsce IV pielgrzymka papieża do Ojczyzny, a pierwsza do wolnej Polski, której mottem był Dekalog. W sierpniu Jan Paweł po raz drugi przyjechał do Polski – tym razem z okazji Światowego Dnia Młodzieży, który odbył się na Jasnej Górze.

Oprócz fragmentów homilii i przemówień Ojca Świętego w albumie zaprezentowano m.in. także fragment encykliki Centesimus annus (napisanej w w 100-lecie encykliki Leona XIII Rerum novarum) oraz listy do Saddama Husajna i George’a Busha wzywające obu przywódców do zażegnania konfliktu w Zatoce Perskiej i odstąpienia od działań wojennych. Z najważniejszych wydarzeń 13. roku pontyfikatu należy wymienić ponadto Synod Biskupów poświęcony formacji kapłanów, kanonizację Marguerity d’Youville oraz pielgrzymkę do Fatimy w 10. rocznicę zamachu w podzięce za uratowanie życia. Fotografiom Arturo Mariego, który utrwalił dla potomności posługę Jana Pawła II, towarzyszą w tomie tym – podobnie jak w całej serii – słowa papieskiego nauczania.

Informacje dodatkowe o Dzieje wielkiego pontyfikatu Jana Pawła II. Rok 13. Dekalog dla europy:

Wydawnictwo: Biały Kruk
Data wydania: 2008 (data przybliżona)
Kategoria: Albumy

Kup książkę Dzieje wielkiego pontyfikatu Jana Pawła II. Rok 13. Dekalog dla europy

Dzieje wielkiego pontyfikatu Jana Pawła II. Rok 13. Dekalog dla europy - opinie o książce

Jan Paweł II o miłosierdziu
Jan Paweł II0
Okładka ksiązki - Jan Paweł II o miłosierdziu

"Jan Paweł II o Miłosierdziu" to zbiór wybranych tekstów i wypowiedzi Ojca Świętego dotyczących Miłosierdzia Bożego. Książka jest swoistym ?ilustrowanym...

Stworzeni do miłości - Jana Pawła II rozmowy z młodymi
Jan Paweł II0
Okładka ksiązki - Stworzeni do miłości - Jana Pawła II rozmowy z młodymi

Dziewczyno! Chłopcze! Książka, którą otrzymujesz do ręki, jest pierwszą z całej serii, która nosi nazwę "Stworzeni do miłości". Jesteśmy...