Frida

Życie i sztuka Fridy Kahlo są nierozłączne, zbudowane z ciągłego współistnienia bólu i nadziei, cierpienia i odwagi. Jak napisał Carlos Fuentes, wypadek, który boleśnie dotknął osiemnastoletnią Fridę, równocześnie posypał jej przyszłe losy złotym pyłem. Trudno uwierzyć, ze jej barwna postać, pełna odwagi, wyobraźni i fantazji, nie jest tylko i wyłącznie owocem znakomitej fikcji literackiej.

Informacje dodatkowe o Frida:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2015-07-08

Kup książkę Frida

Frida - opinie o książce

Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2017-05-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Cierpienie, poszukiwanie, życie z pasją? Czyje? Skandalistki, niezwykłej kobiety o trudnym charakterze, ułańskiej fantazji i nietuzinkowym talencie. Wspomnienia, fakty łączą się z fikcją literacką, a wszystko za sprawą Autorki - Barbary Mujicy (siostry malarki). Wspomniani zostali również inni meksykańscy lmalarze tego okresu. Nie bez powodu więcej miejsca Autorka poświęciła postaci Diego Riviery i jego twórczości.
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2017-02-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
kingaczyta.blogspot.com "Frida" to biograficzna opowieść o Fridzie Kahlo, meksykańskiej malarce, słynącej ze swoich autoportretów. Czytając tę książkę byłam przekonana, że jest to biografia Fridy, przedstawiona z perspektywy jej młodszej siostry. Jakie jednak było moje zdziwienie, gdy okazało się, że niektóre wydarzenia w niej opisane to fikcja literacka, tak samo jak monolog siostry Fridy skierowany do psychiatry, który okazał się tylko wyobraźnią autorki. Przyznać muszę, że wyszło pomysłowo i bardzo przekonująco, ale jednak jestem przez to trochę zawiedziona, bo wolałabym jednak dostać czystą biografię, bez koloryzowania, tym bardziej, że o Fridzie dotychczas nie słyszałam. Tak, tak, zanim sięgnęłam po tę książkę nie słyszałam o Fridzie. Nie kryję, że nie jestem znawczynią sztuki, więc czuję się usprawiedliwiona. Sama też się zdziwiłam, że po tę biografię sięgnęłam, ale opis strasznie mnie zaintrygował. I nie żałuję, bo książkę po prostu pochłonęłam. Może i historia jest podkoloryzowana i nie we wszystko można wierzyć, ale jedno jest pewne - Frida to była wielka osobowość. To kobieta barwna, odważna, kontrowersyjna, z ciętym językiem, nie szczędząca sobie przekleństw od najmłodszych lat i po prostu wulgarna. Kobieta całkowicie zakochana w sobie, chorobliwie żądająca uwagi innych, pełna namiętności i pożądania, co zresztą widać doskonale w jej obrazach. Artystka. Ale też kobieta nieszczęśliwa, krucha, skrzywdzona przez chorobę, która ją sparaliżowała na całe życie. Sięgając po tę książkę przygotujcie się na mnóstwo brzydkich i mocnych słów. Mnie osobiście postać Fridy zafascynowała i hipnotyzowała i bardzo się cieszę, że mogłam się o niej czegoś dowiedzieć. "Frida" to opowieść nie tylko dla fanów malarki i jej znawców. Historię tak barwnej osobowości po prostu warto poznać!
Avatar użytkownika - angel92
angel92
Przeczytane:2015-01-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Frida Kahlo-sławna malarka, a zarazem fascynująca kobieta o burzliwym życiu. Książka napisana z perspektywy jej młodszej siostry Christiny- która była niekiedy poniżana i odtrącana przez starszą swoją siostrę, ale mimo wszystko kochała Fridę i była nią zafascynowana. Frida w dzieciństwie zachorowała na polio, przez co miała problemy z nogą. A do tego w młodości przeżyła wypadek tramwajowy. Została okaleczona, nie dość, że miała problemy z chodzeniem to jeszcze w wyniku wypadku doszły problemy z kręgosłupem. Mimo to Frida nigdy się nie poddawała i zawsze dostawała to co chciała. Była trochę zarozumiała i uwielbiała być w centrum uwagi, dlatego wyszła za Diega Rivierę- słynnego malarza, który nie tylko znany był ze swoich fresków, ale również miał wielu sławnych przyjaciół, jak i wiele kochanek na swoim koncie. Frida doskonale wiedziała jaki on jest, ale biorąc pod uwagę sławę, bogactwa i miłość do niego postanowiła spędzić z nim życie. ich związek był bardzo burzliwy i namiętny. Ale od niego nauczyła się malować, dzięki czemu stała się sławna: ona i jej dzieła. Książka ciekawa, opisująca nie tylko życie samej Fridy, ale także jej młodszej siostry, który musiała żyć w jej cieniu.
Avatar użytkownika - PaniKaP
PaniKaP
Przeczytane:2010-02-19, Ocena: 3, Przeczytałam, 2010,
Książka dosyć ciekawa, ale spodziewałam się czegoś lepszego. Sama postać Fridy Kahlo jest imponująca, a jej historia poruszająca. Mimo to książka nie trafiła w moje gusta. Czytało mi się ją dosyć ciężko i czasem musiałam się zmuszać żeby dobrnąć do końca rozdziału. Na szczęście mam ją już za sobą. Sam pomysł na napisanie książki jest rewelacyjny. Opis życia sławnej malarki, przedstawiony poprzez pryzmat jej młodszej siostry Cristiny. Mimo to wydaje mi się że książka jest dosyć rozciągnięta. Miejscami bardzo mnie nudziła, aczkolwiek im bliżej końca tym ciekawiej.
Avatar użytkownika - mireu
mireu
Przeczytane:2014-06-22, Ocena: 3, Przeczytałam, Wyzwanie - niezwykłe postaci 2014,
Przyjemne czytadło. Powieść Frida zdaje się posiadać wszystkie elementy zapewniające czytelniczą rozkosz - kontrowersyjną, pełnokrwistą bohaterkę - skandalizującą artystkę, ciekawą konstrukcję fabularną i kolorowy Meksyk oraz wiatr historii w tle, a jednak nie można oprzeć się wrażeniu, że zamiast plat du jour, niestety, dostajemy wydmuszkę. Autorka zgrabnie wykorzystuje fascynujący materiał faktograficzny z brawurą szkicując postać rozpasanej seksualnie, wulgarnej, skandalizującej i cierpiącej Fridy Khalo. Dzielnie sekunduje jej równie pozbawiony mieszczańskich przesądów, jowialny i niebezpieczny Diego. Trzeba autorce przyznać, że fabularny zabieg - narracja prowadzona z perspektywy siostry Fridy - Cristiny dodaje głębi i mroku tej powieści. Siostry kochają się i nienawidzą, niszczą się wzajemnie i nie potrafią bez siebie żyć. Ich symbioza dopełnia dzieła zniszczenia. Słabym punktem powieści jest natomiast język. Niestety, choć interesująca konstrukcyjnie, powieść jest dość przeciętnie napisana. Pełna przewidywalnych metafor, niezbyt wyrafinowanych porównań i drobnych potknięć, które składają się na to, że w ostatecznym rozrachunku mamy raczej do czynienia z czytadłem niż z arcydziełem. Niemniej warto - choćby tylko dla nieokiełznanej, nieprzewidywalnej Fridy!

Książka jest fikcją literacką, przyjemną powieścią, nie biografią. W tej pozycji poznajmey Fridę przez oczy siostry, która opowiada historię swojego życia lekarzowi psychiatrze. Wiele faktów z życia malarki jest prawdziwych, wiele jednak jest zinterpretowanych na potrzeby książki. Pozycję czyta się dobrze, wciągające wydarzenia, wartka akcja. Nie mniej trudno zgodzić się z przedstawieniem Fridy jako jedynie kapryśnej, egocentrycznej, zakochanej w Diegu i malującej tylko po to by przezwyciężyć smutki. Brakuje w tej powieści jakby drugiego oblicza artystki: cierpienia ciała i duszy i przede wszystkim miłości do malarstwa. Mimo to gratka dla fanów Fridy.

Avatar użytkownika - Zdzislaw4
Przeczytane:2016-03-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek - 2016, Mam,
Ja jestem Wenus
Barbara Mujica0
Okładka ksiązki - Ja jestem Wenus

? kolejna, po Fridzie Kahlo, zbeletryzowana biografia, ? niezwykła historia Velasqueza i jego modelki ? opowieść o powstawaniu skandalizującego, jak...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;