Homo sapiens. Meandry ewolucji

Pochodzenie człowieka i nasza, czyli gatunku Homo sapiens, wyjątkowość, a także szczególny charakter i specyficzna historia planety, na której żyjemy, to problemy od wieków nurtujące filozofów, a od chwili narodzin współczesnej nauki, czyli już od kilkuset lat, również naukowców.

Część tej historii, w tym również jej najnowszych odsłon, przedstawia w książce, którą właśnie przekazujemy do rąk czytelników, doktor Marcin Ryszkiewicz, pracownik Muzeum Ziemi, autor wielu książek i setek artykułów publikowanych w najpoczytniejszych polskich gazetach i tygodnikach, ceniony popularyzator nauk przyrodniczych i ewolucjonizmu.

Oczywiście w naukach o człowieku zawsze jest (i było) tak, że wciąż więcej jest pytań i hipotez niż uzasadnionych twierdzeń i świadectw empirycznych, a oprócz teorii mających już dziś status naukowego faktu (na przykład afrykańskie korzenie naszego gatunku albo jego bliskie pokrewieństwo z szympansem) i obok uczonych o uzna-nym i niekwestionowanym dorobku mnóstwo jest też ekscentryków oraz mniej lub bardziej szalonych pomysłów, których dziś już do nauki nikt nie zalicza, choć niektóre z nich kiedyś były traktowane poważnie i nawet stały się inspiracją dla dalszych, nieraz uwieńczonych sukcesem badań.

W swojej najnowszej książce Marcin Ryszkiewicz poza własną wizją wyjątkowości antropogenezy, opierającą się na najnowszych odkryciach z bardzo wielu dziedzin nauki – od geologii, poprzez paleoarcheologię, paleoantropologię, prymatologię aż po psychologię ewolucyjną – przedstawia też wiele ciekawych hipotez, teorii, faktów i ważnych postaci z historii nauk o człowieku i nauk o Ziemi oraz z pogranicza nauki (najtrudniejsze pytania zawsze prowokowały do wysuwania najbardziej kontrowersyjnych tez!). Zapraszamy zatem w podróż po drogach i bezdrożach ewolucji człowieka, a przy okazji na fascynującą wyprawę po drogach i bezdrożach współczesnych nauk o człowieku i o Ziemi.

Informacje dodatkowe o Homo sapiens. Meandry ewolucji:

Homo sapiens. Meandry ewolucji - opinie o książce

Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2020-11-29, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2020,

Oceniam bardzo wysoko, bo nie wykluczam, że to najmądrzejsza książka, jaką kiedykolwiek przeczytałam. Wbrew tytułowi z pozycji tej czytelnik dowie się miliona rzeczy związanych również z wieloma innymi dziedzinami nauki, nie tylko stricte z ewolucją - z geografią, biologią, psychologią, zoologią, botaniką... do wyboru do koloru.
Książka napisana jest przystępnym językiem, jest bardzo bogata w wiedzę i szalenie ciekawa. Każdy człowiek ciekawy świata i zagadnień przyrodniczo-ewolucyjnych powinien ją choćby przekartkować. Polecam dosłownie każdemu.