Inna Polska? 1918-2018: alternatywne scenariusze naszej historii

1918-2018 ALTERNATYWNE SCENARIUSZE NASZEJ HISTORII.

Jak wyglądałaby dziś Polska, gdyby bolszewicy wygrali bitwę pod Warszawą, gdyby we wrześniu 1939 nie napadli na nas Niemcy, gdyby powstańcom warszawskim udało się wyzwolić stolicę przed wkroczeniem Armii Czerwonej albo gdyby polska transformacja załamała się na początku lat 90. ubiegłego wieku? Czy o losach kraju w ciągu minionego stulecia zadecydował tylko zbieg niezależnych od nas okoliczności? A może najważniejsze są tu fundamentalne, słabe i silne strony Polaków jako narodu i społeczeństwa?

Nigdy się nie dowiemy, jaka byłaby dziś Polska, gdyby jej losy potoczyły się inaczej. Możemy jednak, stosując metodę modelową, stworzyć alternatywne scenariusze historii ostatniego stulecia, obejmujące w spójny sposób problemy ekonomiczne, społeczne i polityczne. Paradoksalnie może to więcej powiedzieć o dzisiejszej Polsce niż analiza historii rzeczywistej.

Informacje dodatkowe o Inna Polska? 1918-2018: alternatywne scenariusze naszej historii:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2018-10-30
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Inna Polska? 1918-2018: alternatywne scenariusze naszej historii

Inna Polska? 1918-2018: alternatywne scenariusze naszej historii - opinie o książce

Avatar użytkownika - gosiaczeq
gosiaczeq
Przeczytane:2019-05-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2019,

Trochę jestem rozczarowana tą książką. Nastawiłam się na znalezienie w niej wielu alternatywnych historii Polski. Tymczasem autor skupił się na czterech. Chociaż plusem jest, że podszedł do nich bardzo rzeczowo, nie zmyślając ich na podstawie swoich własnych marzeń, ale opierając się na metodach naukowych, które wyjaśnił pod koniec książki.

W pogoni za straconym czasem. Wzrost gospodarczy w Europie Środkowo-Wschodniej
Witold M. Orłowski0
Okładka ksiązki - W pogoni za straconym czasem. Wzrost gospodarczy w Europie Środkowo-Wschodniej

Burzliwe dzieje rozwoju krajów Europy Środkowo-Wschodniej w ciągu minionych dziesięcioleci zasługują na głębsze badania, bez ograniczania się do...

Świat, który zachorował
Witold M. Orłowski0
Okładka ksiązki - Świat, który zachorował

Jak będzie wyglądać świat po koronawirusie? To jedno z najważniejszych pytań, na które poszukujemy odpowiedzi. Prof. Orłowski – ekonomista...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;