Internat

U Żadana koniec znanego świata okazuje się wstępem do naprawdę długiego koszmaru. Pasza - trzydziestopięcioletni nauczyciel, mruk, idealista - musi odebrać z internatu siostrzeńca i wrócić z nim do domu. Byłoby to może łatwe, gdyby nie wojna. Jakoś rok temu przywieźli ją ze sobą ci dziwni ludzie, od których czuć prochem, tytoniem i smarem. Mówią w tym samym języku, w którym mówi Pasza, ale też w państwowym, którego Pasza uczy. Najpierw widywano ich w telewizji, później na ulicach. Potem kraj został znienacka anulowany, a na jego miejsce podstawiono zrujnowane industrialne przedmieścia, opustoszałe wioski i miasto widmo, w którym grasują okupanci, płoną bloki i trwa kanonada. Z tej pułapki można się wymknąć tylko cudem lub za cenę ogromnego upokorzenia. Albo w trumnie.

Wyobraźcie sobie ,,Drogę" Cormaca McCarthy'ego, tyle że osadzoną w zimowym wojennym Donbasie. To jest właśnie ,,Internat".

Informacje dodatkowe o Internat:

Internat - opinie o książce

Avatar użytkownika - Qleczka
Qleczka
Przeczytane:2022-11-06, Ocena: 6, Przeczytałam, Piękna,
Są książki których wstyd trochę nie znać, w określonych okolicznościach. Dziś do takich należy moim zdaniem powyższa. Dlatego, chociaż opisy fabuły mnie nie zachęcały (świat jest wystarczająco zły sam w sobie), to przemogłam się i... nie żałuję. Zapis z trzech dni wojny w Donbasie, preludium do tego co teraz dzieje się w całej Ukrainie. Oprócz oczywistych koszmarów wojennych tam jeszcze jest coś: rozpacz cywila który usiłuje nie mieć nic wspólnego z wojną - ale nie da się. Kafkowskie wręcz sytuacje kiedy nie wiadomo kto jest kim, język nie definiuje "naszych" i "waszych", nigdy nie wiadomo kiedy uznają cię za wroga. Ta książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie, ciężko się z tego otrząsnąć. Chyba tylko "Malowany ptak" tak mnie poruszył wiele lat temu (jeśli chodzi o tematykę okołowojenną). Myślę że każdy powinien to przeczytać. Żadanowi należy się Nobel.

Doceniam, ale emocji we mnie brak. Donbas, wojna. Jak to wojna - bez sensu, nie wiadomo po co i dla kogo. Tu nie ma żadnych walk, są zwykli ludzie, którzy w tym bezsensie trwają. Miałam wrażenie, że nikt nie wie i nie rozumie, co właściwie się stało. Wiedzą tylko, że ich dotychczasowe życie się skończyło. Liczy się tylko przetrwanie i to bez żadnej nadziei, że kiedyś to się skończy.

Nie chcę oceniać ani Paszy, ani innych bardzo powierzchownie zarysowanych postaci, ale cały czas miałam poczucie, że dla nich nieważne jest, w ogóle się nie interesują o co w tym wszystkim chodzi. Jeden z mniej istotnych bohaterów przekonuje Paszę, że to nie jego wina, on za nic nie odpowiada. Ale nigdy nie brał udziału w wyborach, nie wie, jaka partia wygrała, nie wie, po której stronie konfliktu stoi polityk mający władzę w jego okręgu wyborczym. I jeżeli coś mnie poruszyło w książce Żadana to właśnie ta bierność, swoista otępiałość, która ma swoje konsekwencje.

Nie polubiłam też Paszy, za to jakim niezaangażowanym był nauczycielem, jego siostry za obojętność wobec losów swojego dziecka i innych ludzi, których tam spotykamy za ich bezwolność i brak jakiegokolwiek zaangażowania. Przeszłam z Paszą te drogę, ale bez żadnych emocji i odetchnęłam z ulgą, gdy się już skończyła.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2022-03-18, Ocena: 5, Przeczytałam, E-booki, 2022, Literatura piękna,
Woroszyłowgrad
Serhij Żadan0
Okładka ksiązki - Woroszyłowgrad

Najnowsza powieść Serhija Żadana na pewno nie rozczaruje wielbicieli twórczości jednego z najgłośniejszych pisarzy ukraińskich. Będzie też niewątpliwie...

Etiopia/Ефіопія
Serhij Żadan0
Okładka ksiązki - Etiopia/Ефіопія

Zbiór wierszy Serhija Żadana (ur. 1974) - ukraińskiego poety, prozaika, performera i reżysera. Książka przetłumaczona przez Olę Hnatiuk i Adama...