Kobiety wojowniczki

Prowadzenie wojen, zwycięstwa i porażki w bitwach i potyczkach to domena przede wszystkim mężczyzn. Ale czy na pewno udział kobiet w wojnach ograniczał się do roli markietanek czy niewolnic branych w jasyr? Historia obfituje w epizody walecznych bojowniczek. Przybliżmy czytelnikom niektóre z nich, począwszy od Amazonek, poprzez Artemizję - kobietę w funkcji admirała - czy Agryppinę Starszą. Przyjrzyjmy się Joannie d'Arc, która poprowadziła do boju Francuzów, zapoznajmy się z wyczynami Katarzyny Sforzy i polskim kresowym wilczycom. Do znanych kobiet w mundurze należała Joanna Żubr, której, jako pierwszej kobiecie przyznano Virtuti Militari. Do historii weszła też Henryka Pustowójtówna i legionistki Piłsudskiego.

Wszystkie te kobiety udowodniły, że odwaga, dzielność i spryt pomagają w wojowaniu i nie są tylko atrybutami mężczyzn.

Informacje dodatkowe o Kobiety wojowniczki:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2020-01-15
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Kobiety wojowniczki

Kobiety wojowniczki - opinie o książce

Świetna. Jak zwykle autorka serwuje nam szereg ciekawych informacji na temat historii i roli kobiet ( nie takich słabych jak by się wydawało). O niektórych bohaterkach już słyszałam, inne dopiero poznałam. Czyta się przyjemnie i dość szybko. Szkoda tylko, że za mało jest tu o bohatrekach wojny polsko- bolszewickiej i wojny o Lwów.

Ignacy Paderewski - ulubieniec kobiet
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Ignacy Paderewski -  ulubieniec kobiet

Ignacy Jan Paderewski był nie tylko wybitnym pianistą, ale także politykiem i społecznikiem, a przede wszystkim - wielkim patriotą. Choć Paderewski miał...

Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Poradnik dla poszukujących pracy za granicą. Wzory pism oraz rozmówki w języku angielskim z tłumaczeniami

Pozycja przydatna dla osób, które zmuszone są do posługiwania się językiem angielskim w trakcie poszukiwania pracy za granicą. Przedstawiono tu wszystkie...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz