Kompleks grzecznej dziewczynki

Romans, szalona zabawa i tęsknota - Elle Kennedy w najlepszym wydaniu

Mackenzie ,,Mac" Cabot to mistrzyni spełniania oczekiwań: wymagających rodziców, grupy

znajomych z prestiżowej szkoły, długoletniego chłopaka. Jednak ciągłe trzymanie się zasad potrafi

być wyczerpujące. I choć Mac pragnie jedynie rozwijać swój biznes internetowy, to najpierw na

życzenie rodziców musi zdobyć dyplom. A to oznacza przeprowadzkę do nadmorskiego

miasteczka Avalon Bay.

Mac ma wprawę w tłumieniu swoich żywiołowych impulsów. Kiedy jednak poznaje Coopera

Hartleya, miejscowego chłopaka z kiepską reputacją, ta umiejętność zostaje wystawiona na próbę.

Cooper jest nieokrzesany. Szorstki. Szczery. Stanowi zagrożenie dla jej uporządkowanej

egzystencji. Wkrótce ich przyjaźń staje się najprawdziwszą rzeczą w życiu Mac.

Mimo że Cooper gardzi bogatymi i rozwydrzonymi studentami Garnet College, którzy przewijają

się przez jego miasto, szybko zdaje sobie sprawę, że Mac nie jest taka jak oni, i zakochuje się w

niej. Bez pamięci. Ich relacji jednak zagraża pewna tajemnica. No ale cóż, przecież nic nie może

być zbyt proste, prawda?

Ta urokliwa opowieść o podążaniu za głosem serca przemówi zwłaszcza do nieuleczalnych

romantyków.

,,Publishers Weekly"

Umiejętność Elle Kennedy tworzenia uniwersum miasteczka uniwersyteckiego - uroczego, a

zarazem pełnego komplikacji i dramatów - jest niezrównana. Cooper i Mac są jak ogień i lód.

Wzajemne przyciąganie i odpychanie, przekomarzanki i zwroty akcji sprawiają, że od książki nie

można się oderwać. Przeczytałam ją jednym tchem i ty też to zrobisz.

L.J. Shen, autorka bestsellerowego cyklu ,,Święci grzesznicy"

Informacje dodatkowe o Kompleks grzecznej dziewczynki:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2023-08-29
ISBN: 9788382029048
Tytuł oryginału: Good Girl Complex

Kup książkę Kompleks grzecznej dziewczynki

Kompleks grzecznej dziewczynki - opinie o książce

Avatar użytkownika - w_ksiazkowym_zac
w_ksiazkowym_zac
Przeczytane:2023-09-11, Ocena: 5, Przeczytałam,

Nasi bohaterowie to postacie, które wzbudzają wiele emocji i uczuć, i o ile z Cooperem nie miałam problemu, to już Mac namieszała mi trochę w głowie. Jako młoda, ambitna i niezależna biznesowmen powinna być dla mnie bardziej pewna swoich wartości i asertywna w stosunku do swoich rodziców i Prestona. Jej poddańczy stosunek do tych osób stał mi trochę w sprzeczności z jej ambitną i niezależną naturą. Cooper jest fajny, całkiem miły i wartościowy ... I choć jego mało przemyślana i dosyć infantylnie uknuta intryga, przemawiają na jego niekorzyść to pomimo wszystko polubiłam go. Razem z Mac stanowią ciekawe połączenie a ich relacja, która od początku jest napięta i ocieka pożądaniem, bardzo fajnie się rozwija. Powieść czyta się szybko i przyjemnie, a naprzemienna narracją Coopera i Mac dodaje smaczku całej fabule Ale żeby nie było zbyt miło i romantycznie, pojawiają się tu również dosyć ciężkie tematy, takie jak np relacje z rodzicami, o których bardzo lubię czytać, chyba dlatego że jestem mamą... Relacje te są skomplikowane i trudne. Przeszłość Coopera, podobnie jak Mac, nie jawi się w kolorowych barwach... pikanterii fabule dostarczają również ci niezbyt sympatyczni bohaterowie drugoplanowi, którzy kierowani zazdrością bądź zwykłą złośliwością chcą uprzykrzyć życie naszym bohaterom. "Kompleks grzecznej dziewczynki" to słodko-gorzka historia o miłości, która pomimo tego że zapoczątkowana kłamstwem, rozpoczęła się szczerą przyjaźnią, by następnie przerodzić się w miłości. I pomimo pewnej przewidywalności fabuły, spodobała mi się. Autorka dotknęła ważnych tematów, takich jak uprzedzenia czy relacje z rodzicami. Historia dosyć lekka, w sam raz na zakończenie wakacji, ponieważ zawiera w sobie ten letni vibe. Polecam wam kochani. Książka nie jest zbyt wymagająca, jednak zawiera w sobie ciekawą miłosną historię.

,,Nie daj nikomu się powstrzymywać, życie jest zbyt krótkie. Buduj swoje imperium. Zabijaj smoki"

Pani Elle Kennedy ujęła mnie już raz swoją opowieścią w książce ,,The Deal. Układ", która jest początkiem serii Off-Campus. Tam także fabuła osadzona jest w środowisku studenckim, ale połączona z hokejowymi wątkami. W oczekiwaniu na kontynuację, sięgnęłam po nowszą powieść tej autorki zatytułowaną ,,Kompleks grzecznej dziewczynki" , która jest pierwszym tomem trylogii ,,Avalon Bay".

Dwudziestoletnia Mackenzie Cabot mieszka z rodzicami w Charleston i ma zaplanowaną przyszłość na każdym etapie swego życia. Wie jakie studia ma skończyć, co będzie robić w przyszłości, a nawet kto będzie jej mężem i jak będzie wyglądało jej życie w roli żony. Z tym, że nie są to jej oczekiwania i marzenia, lecz wytyczne bogatych rodziców. Dziewczyna wypełnia je właściwie bez zastrzeżeń, mając na uwadze zadowolenie mamy, ojca, swoich znajomych i Prestona, chłopaka, z którym jest od czterech lat. Próbuje też realizować swoje przedsięwzięcia, które są związane z działalnością w mediach społecznościowych. Z powodzeniem prowadzi serwis ,,Wpadki chłopaka", zbierając za reklamy duże sumy pieniędzy. Mimo to najbliżsi, z Prestonem włącznie, nie popierają tej formy zarobku i naciskają na coś bardziej ambitnego. Preston studiuje od dwóch lat na prestiżowej uczelni Garnet College w Tally Hall, a teraz przyjeżdża do niej Mackenzie, by wypełnić kolejny punkt na liście życzeń rodziców.

Takie osoby jak ona, miejscowi nazywają klonami, bo wszyscy z tego bogatego środowiska zachowują się tak samo, uważając się za lepszych, gardząc biedniejszymi i zachowując się arogancko, a tutejszych mieszkańców nazywając lokalsami, z którymi nie warto nawiązywać żadnych znajomości. Do takich lokalsów należą bracia bliźniacy: Cooper i Evan Hartley, którzy mieszkają w pobliskim nadmorskim miasteczku Avalon Bay w domu na plaży. Obydwaj nienawidzą klonów, tak jak i inni z ich grona znajomych i przyjaciół

Cooper ma swoje marzenia i skrupulatnie gromadzi zarobione pieniądze, dorabiając w weekendy w ,,Barze na plaży" u Joego. Tego dnia, gdy go poznajemy, w piątkowy wieczór dochodzi do bójki między Cooperem, a jednym z zarozumiałych klonów. Jest nim Preston, który doprowadza do tego, że Cooper traci pracę. Pod naciskiem swoich przyjaciół zaczyna realizować ich plan zemsty, gdy dowiadują się, że Preston ma ładną narzeczoną. Zadaniem Coopera jest zdobyć serce Mackenzie i potem sprawić, by Preston się o tym dowiedział, a po wszystkim ma zerwać z dziewczyną kontakt. Jednak bliższe poznanie dziewczyny-klona pokazuje mu, że nie wszystkie osoby z bogatych studentów są takie same. Uświadamia sobie, że coraz bardziej jest zaangażowany w relację z dziewczyną, która tylko pozornie nie pasuje do jego środowiska.

,,Kompleks grzecznej dziewczynki" to dobrze napisany romans w stylu YA, z którym spędziłam miło czas. To zasługa lekkiego pióra autorki i jak zwykle ciekawej historii osadzonej w społeczności młodych ludzi stojących u progu dorosłości, ale idących przez życie z całkowicie odmiennym bagażem życiowych doświadczeń.

Głównym tłem dla wydarzeń jest urokliwe nadmorskie miasteczko, w którym mieszkają ludzie doskonale znający się nawzajem, zawsze gotowi nieść pomoc na zasadzie ,,dzisiaj ty mi pomożesz, jutro ja tobie". Takie podejście ich jednoczy, bo wiedzą, że w każdym momencie może zdarzyć się  sytuacja, w której wzajemne wsparcie jest niezbędne. To jest bowiem region, który czasami nawiedzają silne huragany, więc dobrze jest mieć świadomość, że można polegać na sąsiadach.

Z tym klimatem zestawione są zasady panujące wśród wpływowych ludzi z kontem zasobnym w miliardowe zyski, ale tego, czego brakuje im, to poczucie wspólnoty. Tutaj ważne są pozory szczęśliwej rodziny, którą pokazuje się światu, a to, co jest niewygodne i odbiega od normy, chowane jest w eleganckich ścianach pięknych i luksusowych domów.

Zaletą fabuły jest niewątpliwie wartka akcja i wrzucenie nas od razu w akcję, bez zbędnych wprowadzających wstępnych opisów. Poznajemy środowisko w jakim obracają się bohaterowie, ich dylematy, poglądy, ambicje i sytuację rodzinną. Autorka zestawiła w niej dwa przeciwstawne światy, ukazując kontrasty między pokoleniem bogatych snobistycznych młodych ludzi z młodzieżą pochodzącą z biedniejszych środowisk, którym życie nie ułatwia spełnienia marzeń. Oni muszą dotrzeć do nich poprzez własną pracę, samozaparcie i wytrwałość.

Tą historią pani Kennedy pokazuje, że nie wszystko jesteśmy w stanie kontrolować i przewidzieć, zarówno jeżeli chodzi o drugiego człowieka, jak i o uczucia. Zwraca uwagę, by nie oceniać kogoś powierzchownie, tylko na podstawie tego, co widzimy lub słyszymy na temat jakiegoś środowiska i ludzi mających z nim związek. Wartością człowieka bowiem jest nie to ile ma pieniędzy, jakie ma wykształcenie, jakie ma znajomości,  lecz to, co sobą reprezentuje, jaki jest dla innych, co potrafi zrobić i ile dobra ma w swoim sercu. Pieniądze są oczywiście potrzebne, ale jako środek do zrealizowania swoich marzeń, z których nigdy nie powinniśmy rezygnować, tylko dlatego, że inni uważają je za śmieszne czy mało realne. Nie mamy wpływu na to, gdzie się urodzimy, w jakim otoczeniu jesteśmy wychowywani, ale zawsze mamy wybór, w którą stronę iść i co chcemy robić w życiu. Autorka podkreśla tym samym, by nigdy nie rezygnować z marzeń, własnych planów, nawet jeżeli czasami trzeba iść pod prąd, zamiast podążać drogą, którą wyznaczyli nam inni.

Książkę przeczytałam w ramach współpracy z wydawnictwem Zysk i S-ka

"Kompleks Grzecznej Dziewczynki" autorstwa Elle Kennedy to pełna romansu, szalonej zabawy i tęsknoty opowieść, która dostarczyła mi zarówno chwil rozrywki, jak i refleksji nad społecznymi podziałami. Główna bohaterka, Mackenzie "Mac" Cabot, wyrasta z zamożnej rodziny, gdzie każdy aspekt jej życia został już wcześniej ustalony przez rodziców. To, co z pozoru wydaje się idealnym życiem, staje się dla niej udręką, gdy zaczyna odczuwać presję i oczekiwania otoczenia.

Historia skupia się na konflikcie między życiem, które Mac prowadziła do tej pory, a jej pragnieniem rozwijania własnego biznesu internetowego. Kiedy zmuszona jest przeprowadzić się do nadmorskiego miasteczka Avalon Bay, jej życie ulega radykalnej zmianie. W tej nowej rzeczywistości poznaje Coopera Hartleya, lokalnego chłopaka o złej reputacji, który burzy spokojną egzystencję Mac swoim szorstkim, szczerym podejściem do życia.

Dlaczego Coper tak zainteresował się Mag, skoro tak gardzi "klonami"? Tylko, że dziewczyna znacznie wykracza poza jego stereotypy.

Najciekawszym aspektem książki jest dynamiczny rozwój relacji między Mac a Cooperem. Mimo że na początku zdają się być zupełnymi przeciwieństwami, ich przyjaźń stopniowo przeradza się w głęboką miłość. Kennedy zręcznie eksploruje tematy takie jak uprzedzenia społeczne i konflikty między różnymi warstwami społecznymi, co nadaje powieści głębokość i aktualność.

Mimo pewnej przewidywalności w fabule, autorka wciągnęła mnie emocjonalną siłą postaci i ich relacji. Element tajemnicy dodaje intrygi, podtrzymując zainteresowanie do ostatnich stron. Dodatkowo, odniesienie do kwestii relacji z rodzicami oraz konfrontacja z ich oczekiwaniami wobec głównej bohaterki dodają powadze narracji.

"Kompleks Grzecznej Dziewczynki" to kolejny udany romans w dorobku Elle Kennedy, który potrafi zaskakiwać i poruszać. Jest to lekka, ale zarazem głęboka opowieść o miłości, przyjaźni i wyzwalaniu się spod społecznych ograniczeń.

Idealna lektura na wieczór przy herbacie pod kocykiem, polecam fanom autorki oraz miłośnikom romansów z interesującymi wątkami społecznymi.

Reputacja niegrzecznej dziewczyny
Elle Kennedy0
Okładka ksiązki - Reputacja niegrzecznej dziewczyny

Seksowna opowieść o drugiej szansie - bestsellerowa autorka Elle Kennedy w kolejnej historii z serii ,,Avalon Bay" Genevieve West wraca do domu na...

Cel
Elle Kennedy0
Okładka ksiązki - Cel

Ona wie jak osiągać swoje cele... Sabrina James ma zaplanowaną całą przyszłość: ukończyć college, dać z siebie wszystko na wydziale prawa i dostać dobrze...