Królowa Margot

Akcja Królowej Margot rozpoczyna się w dniu ślubu króla Nawarry, Henryka, oraz Margot. Ich małżeństwo jest wynikiem planów politycznych: Henryk ma przejść na katolicyzm, co ma doprowadzić do pogodzenia hugenotów i katolików. Nie wszystko jednak toczy się zgodnie z planem… Intrygi dworskie, sympatie i antypatie, spiski i romanse, polityka i uczucia, miłość i nienawiść… wszystko to miesza się ze sobą w powieści Dumasa i wciąga czytelnika w świat XVI-wiecznej Francji.

Informacje dodatkowe o Królowa Margot:

Królowa Margot - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2016-01-03, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, Wyzwanie 2016-52 książki,
Tytułowa Margot to Małgorzata, nowoposlubiona żona Henryka Burbona. Z okazji wspomnianego ślubu do Paryża przybywają min. hrabia de La Mole i hrabia de Coconnas. Jeden jest hugenotem, drugi katolikiem. Krótko po ślubie gwardia królewska z tłumem paryżan maorduje tysiące hugenotów. Podczas pamietnej nocy pogromu Le Mole i Coconnas stają po przeciwnych stronach. Obaj zostają ranni, La Mole trafia do tytułowej królowej, a Coconnas pod opiekję jej przyjaciółki, księznej Henrietty Nevers. Obie pary łączy szybko uczucie oraz wspólna sprawa- pokrzyżowanie planów Katarzyny Medycejskiej i ochrona króla. Mężczyzni godzą się i podejmują służbę u brata królowej Małgorzaty. W czasach gdy mozna było truciznę podac poprzez rękawiczki, opiate do ust czy zatrute stronice w książce, oskarżeni o rzucanie uroków przyjaciele, zostają straceni.
We Francji trwają wojny religijne. Katolików i hugenotów ma pogodzić ślub Margot i Henryka Burbona. Przeciwna temu jest królowa-matka Katarzyna Medycejska. Tuż po ślubie rozpoczyna się rzeź hugenotów. Tej samej nocy dwóch młodych mężczyzn uciekając znajdują schronienie u królowej Margot i jej przyjaciółki księżnej Nevers. Między obiema parami rodzi się wielka miłość. Wspólnie postanawiają pokrzyżować plany Katarzyny, która chce pozbyć się Henryka Burbona. Niezwykle ciekawa powieść wciąga z każdym kolejnym rozdziałem.
Avatar użytkownika - Vanillivi
Vanillivi
Przeczytane:2011-03-02, Ocena: 6, Przeczytałam,
Fascynująca powieść historyczna. Zdecydowanie polecam :)

Interesująca powieść, która w ciekawy sposób przybliża pewne wątki historyczne. Mnie zainteresowała w dużej mierze ze względu na aspekty religijne, które w XVI wieku były znacznie bardziej skomplikowane i mniej oczywiste niż obecnie. Ciekawie przedstawione powiązania między polityką, a religią.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2020-08-11, Ocena: 5, Przeczytałam, E-booki, 2020, Literatura piękna,
Avatar użytkownika - martagieks
martagieks
Przeczytane:2011-03-07, Przeczytałam,
Dwie Diany tom 1 i 2
Aleksander Dumas0
Okładka ksiązki - Dwie Diany tom 1 i 2

"...Nagle koń stanął dęba przestraszony błyskawicą i widmem białych krzewów, w które obfituje las Fontainebleau, a które pojawiły się za ścieżką. Uderzenie...

D`Artagnan
Aleksander Dumas0
Okładka ksiązki - D`Artagnan

Kolejna odsłona przygód D`Artagnana i jego trzech przyjaciół - Atosa, Portosa i Aramisa....