Marek Edelman. Życie. Do końca

„Marek Edelman. Życie. Po prostu” Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetko, autoryzowana biografia Marka Edelmana ukazała się w roku 2008 i okazała się wielkim sukcesem, została przetłumaczona na trzy języki obce (w tym hebrajski), a film, który autorzy zrealizowali na jej podstawie objechał wiele festiwali na całym świecie.

Nowe wydanie, bogatsze o ponad 200 stron od poprzedniego, zostało uzupełnione m.in. o:
 sensacyjne, nieznane materiały podziemnej prasy Bundu z getta, prasy, którą drukował, redagował i kolportował Marek Edelman a w nich relacje z okupacji, porażające zeznania ocalałych z Zagłady i reportaże z getta, ujmująca publicystyka polityczna z okresu wybuchu wojny hitlerowsko-sowieckiej;
 opis ostatniego okresu życia Edelmana i dzieje jego spuścizny;
 zapis nieznanej, rozrachunkowej rozmowy dwóch bojowców Żydowskiej Organizacji Bojowej: Kazika Ratajzera i Marka Edelmana przeprowadzonej w blisko w 50 lat po wybuchu powstania w getcie;
 obszerny, nowy wybór mało znanych fotografii;
 wydaną w kwietniu 1946 r. jednodniówkę "Za Waszą i Naszą Wolność" wydaną przez komitet Centralny Bundu z tekstami Edelmana

Witold Bereś (1960) – publicysta, producent filmowy i scenarzysta, dziś szef portalu Polska ma Sens. Pracował w Tygodniku Powszechnym, TVP1, Gazecie Wyborczej, przez lata związany z radiem RMF. Współprowadził magazyn kulturalny Dobre książki. Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek, w tym m.in wywiadów-rzek z Czesławem Kiszczakiem, opowiadań – Trzecia Rzeczpospolita od płota do płota…, książki Czwarta władza. Najważniejsze wydarzenia III RP. Producent takich filmów fabularnych jak Anioł w Krakowie, Jegomość Tischner i jego filozofia po góralsku, Wszystkie kobiety Mateusza czy dokumentalnych Goralenvolk, Tischner – życie w opowieściach czy Bartoszewski. Droga. Współtwórca Fundacji Świat ma Sens promującej pozytywne myślenie o Polsce i świecie.

Krzysztof Burnetko (1965) - dziennikarz prasowy i publicysta, z wykształcenia prawnik. Pracował w Tygodniku Powszechnym i w Polityce, z którą związany jest do dziś m.in jako autor popularnego bloga narciarskiego W śniegu i po śniegu. Współautor książki Wałęsa. Epoka. Ludzie.

Bereś i Burnetko współpracują jeszcze od lat 80., gdy redagowali podziemne pismo „Promieniści” i byli korespondentami Radia Wolna Europa. Wspólnie napisali m.in: wywiady-rzeki z Markiem Edelmanem, Krzysztofem Kozłowskim, Januszem Onyszkiewiczem i księdzem Stanisławem Musiałem, książki: Kapuściński: nie ogarniam świata oraz Nasza_historia. 20 lat RP.pl, biografię Kazika Ratajzera Bohater z cienia czy ostatnio monografię Krąg Turowicza. Tygodnik, czasy, ludzie 1945- 99 (wspólnie z Joanną Podsadecką).

Równocześnie z książką Marek Edelman. Życie. Po prostu powstał ich film dokumentalny Dowódca Edelman w reżyserii Artura Więcka „Barona”.

Informacje dodatkowe o Marek Edelman. Życie. Do końca:

Marek Edelman. Życie. Do końca - opinie o książce

Avatar użytkownika - Brzoza12
Brzoza12
Przeczytane:2019-12-01,

"Co trzeba zrobić gdy w życiu jest ciężko? Nie zwracać na to uwagi. Iść dalej. Jeżeli wiesz co jest dobre, a co złe, to po prostu idziesz swoją drogą."

Wspaniała biografia niezwykłego człowieka. Człowieka wielkej odwagi, jednego z przywódców powstania w gettcie warszawskim, bohatera, świetnego lekarza.

Marek Edelman - "Bohater, który robił wszystko, by nikt go nie nazwał bohaterem. "

Ta książka to prawdziwa lekcja historii. Dużo można się nauczyć. Wiele sobie uświadomić.

Tą pozycję trzeba przeczytać. Serdecznie polecam.

Dziękuję @agora_wydawnictwo za udostępnienie egzemplarza.

Kapuściński. Nie ogarniam świata
Witold Bereś, Krzysztof Burnetko0
Okładka ksiązki - Kapuściński. Nie ogarniam świata

Witold Bereś i Krzysztof Burnetko: "Kapuscinski: nie ogarniam swiata" - książka ukończona już po śmierci pisarza, oparta o ponad 200 stron szerzej...

Marek Edelman. Życie Po prostu.
Witold Bereś, Krzysztof Burnetko 0
Okładka ksiązki - Marek Edelman. Życie Po prostu.

Pierwsza tak obszerna i pełna biografia Marka Edelmana - wielkiego autorytetu moralnego, ostatniego żyjącego przywódcy powstania w getcie warszawskim,...