Meryl Streep. Znowu ona!

Portret kobiety, pewnej epoki i zawodu aktorki: pierwsza tak wnikliwa biografia Meryl Streep. Kiedy w 1975 roku skończyła szkołę aktorską, była jak dziesiątki innych młodych aktorek tamtych lat – spała do późna, dużo rozmawiała o aktorstwie, jeździła na rowerze, prowadziła dziennik. Wyróżniała się jednak niezwykłym talentem. Meryl Streep od razu zwróciła na siebie uwagę. Dostawała role na Broadwayu i w adaptacjach Szekspira na deskach teatru w Central Parku. Otrzymała nominację do Nagrody Tony, chwilę później nominacje do Oscara i Złotego Globu za Łowcę jeleni, a po roku obie statuetki za Sprawę Kramerów. Miała niespełna trzydzieści lat. Michael Schulman opowiada o rosnącej sławie Meryl Streep, jej namiętnym, choć mającym tragiczny finał związku z Johnem Cazale’em, o małżeństwie z Donem Gummerem, o mozolnym wchodzeniu na szczyt i trudnych relacjach nie tylko z Robertem de Niro, Woodym Allenem czy Dustinem Hoffmanem, ale z całym męskim światem kinematografii. A przede wszystkim opowiada o jej ewolucji – o kobiecie, która walczyła ze stereotypami i nierównym traktowaniem. Ta porywająca biografia jednej z najciekawszych aktorek naszych czasów pozwala spojrzeć na Meryl Streep, zanim stała się ikoną

Informacje dodatkowe o Meryl Streep. Znowu ona! :

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2016-08-17
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-65282-89-7

Kup książkę Meryl Streep. Znowu ona!

Meryl Streep. Znowu ona! - opinie o książce

Książki biograficzne to jeden z moich ulubionych gatunków, a jeżeli bohaterką jest kobieta, którą cenię i podziwiam to już wystarczający powód aby po taką książkę sięgnąć i przeczytaćnatychmiast.
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2016-11-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2016,
Zaskakująco rzetelna publikacja, w której drobiazgowo przedstawiono młodość i początki teatralnej oraz filmowej kariery Meryl Streep, zręcznie oddając przy okazji klimat aktorskiego środowiska Ameryki lat 60 i 70. Meryl poznajemy jako młodą dziewczynę o licznych talentach artystycznych i sportowych oraz niebywałej wrażliwości i dojrzałości, dzięki której błyskawicznie i mimowolnie wspina się na szczyt, zachwycając kolejnych producentów oraz reżyserów. Autor skupił się przede wszystkim na początkach kariery panny Streep, którą, dzięki wrodzonemu talentowi i pracowitości, młoda aktorka rozwinęła w oszałamiającym (nawet dla niej samej) tempie. Meryl obserwujemy głównie poprzez pryzmat jej ról: wymagających, ambitnych, niemal od samego początku pierwszoplanowych, które stają się przepustką ze studenckiego teatru na broadwayowską scenę i plan filmowy. Ten ostatni oglądamy z perspektywy dwóch najważnejszych produkcji, które nadały kierunek jej karierze i sprawiły, że zaistniała w świadomości widzów oraz hollywoodzkich twórców. Książka skrzy się więc ciekawostkami z planu "Łowcy jeleni" oraz "Sprawy Kramerów", a Streep przygotowująca się do roli Lindy i Joanny Kramer to uosobienie profesjonalizmu i wzorcowy przykład dogłębnego wnikania w odgrywane postaci dzięki niebywałym pokładom empatii. Nie zabrakło także mini-biogramów dwóch najważniejszych mężczyzn w życiu Meryl: Johna Cazale'a, z którym aktorka spędziła dwa intensywne lata i którym opiekowała się aż do jego przedwczesnej, tragicznej śmierci oraz Dona Gummera, za którego wyszła po zaledwie kilku miesiącach znajomości i mimo owej "pochopności" oraz nieprzepracowanej żałoby, potrafiła stworzyć trwały związek i szczęśliwy dom. Od początków swej kariery Meryl pojawia się u boku niepospolitych i silnych osobowości: Ala Pacino, Roberta de Niro, czy niezwykle trudnego we współpracy Dustina Hoffmana, a Schulman umiejętne nakreśla obraz ich wzajemnych relacji i wytężonej pracy nad tworzeniem aktorskich kreacji - obraz, w którym nie brak konfliktów i antypatii. Biografia urywa się na początku lat 80., gdy Meryl Streep w burzy oklasków na dobre wkracza do amerykańskiej branży filmowej, w oszołomieniu zostawiając swojego pierwszego Oscara na podłodze w toalecie. Niespełna trzydziestoletnia aktorka, po ciężkich dniach związanych z chorobą i śmiercią Cazale'a oraz naznaczonych wyczerpującą pracą nad rolą Joanny Kramer z apodyktycznym Hoffmanem, zostaje ukazana jako osoba, która wychodzi na prostą w życiu osobistym i zawodowym. Statuetkę odbiera jako szczęśliwa mężatka i świeżo upieczona mama, w dodatku za kameralny dramat, psychologiczny wyciskacz łez, któremu po starwarsowej gorączce panującej wśród bywalców kinowych sal, nikt nie wróżył powodzenia, a jej aktorski kalendarz zapełniony jest na najbliższe trzy lata. Już wkrótce wystąpi w "Wyborze Zofii" i "Kochanicy Francuza" a to wciąż dopiero początek tego, co dokona jako aktorka. I właśnie w owym dziewiczym świetle reflektorów, z obietnicą kolejnych, spektakularnych sukcesów, już zarysowujących się w oddali, przewrotnie zostawia nas i młodą Meryl Michael Schulman, któremu najwyraźniej przyświecał cel ukazania jak to wszystko się zaczęło i dobrze wywiązał się ze swojego zadania, choć oczywiście nie pogniewam się za równie smakowitą kontynuację, zwłaszcza że książkę czytało się przyjemnie i błyskawicznie.
Oscarowe wojny. Historia Hollywood pisana złotem, potem i łzami
Michael Schulman0
Okładka ksiązki - Oscarowe wojny. Historia Hollywood pisana złotem, potem i łzami

Ameryka nie ma rodziny królewskiej. Ma Oscary. Od dziewięciu dekad starannie wystrojone gwiazdy i goniący za zyskiem producenci polują na nieuchwytną...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;