Moja walka. Księga 4

Czwarta dawka literackiego narkotyku

Karl Ove ma osiemnaście lat. Właśnie przeprowadza się na norweską prowincję, aby tam pracować jako nauczyciel. Zajęcie to ma nie przysparzać mu nadmiaru obowiązków, a jednocześnie podreperować stan finansów. Wszystko po to, by aspirujący prozaik mógł się w pełni skupić na pisaniu. Proste? Tak mogłoby się wydawać.

Życie młodego Knausgarda w małej, odizolowanej od świata rybackiej wiosce szybko zostaje jednak zdominowane przez seksualność. Im dłuższe i ciemniejsze są noce, tym mroczniejsze staje się też życie chłopaka. Usilne próby realizacji erotycznych pragnień przeradzają się bowiem w dokumentne porażki.

Osobista wiwisekcja, literacki ekshibicjonizm, prozatorski majstersztyk. Walka wciąż trwa!

Fani Knausgarda będą zachwyceni pikantnym poczuciem humoru i wspaniałą żywiołowością tej książki. ,,Evening Standard"

Szczere i mistrzowskie selfie. National Public Radio

Zapadająca w pamięć wariacja na temat pragnień młodego człowieka.  ,,Dagens Naeringsliv"

Informacje dodatkowe o Moja walka. Księga 4:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2016-06-16

Kup książkę Moja walka. Księga 4

Moja walka. Księga 4 - opinie o książce

Avatar użytkownika - hania_sr
hania_sr
Przeczytane:2016-08-01, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki,
Jak zwykle - świetna lektura, ale Karl Ove jako nastolatek i młody mężczyzna strasznie mnie wkurza :)
Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2016-12-14, Ocena: 6, Przeczytałem, 12 książek, Mam,
Czwarta część "Mojej walki" to burzliwy okres dojrzewania i początki dorosłości Karl Ove Knausgarda. W pierwszej części książki poznajemy czasy gimnazjalne i licealne autora, kiedy to okres fascynacji muzyką rockową i literaturą, którą pochłania w ogromnej ilości, dzielony jest z czasem fascynacji płcią odmienną. Ta ostatnia pasja młodego norwega objawia się między innymi zaczepianiem szkolnych koleżanek, kiedy to najbliższy przyjaciel krępował ręce "ofiary", a Karl Ove wkładając głowę pod bluzkę koleżanki oceniał dokładnie rozmiar jej piersi. Koleżanki oczywiście krzyczały, ale nie na tyle głośno, aby usłyszał je przechodzący obok nauczyciel. Po skończeniu szkoły średniej i osiągnięciu dorosłości, zbuntowany Karl Ove, który wszem i wobec wyraża swoje lewicujące poglądy, nie zamierza pracować, ani też podejmować studiów, tylko zamierza zarobić pieniądze na włóczęgę po Europie. Sposobem na zdobycie gotówki jest zatrudnienie się jako nauczyciel w szkole podstawowej znajdującej się w położonej na dalekiej północy norweskiej wsi. Tam z kolei czas dzielony jest między pracę, podejmowaniem pierwszych prób pisania i pijackimi imprezami z norweskimi rybakami. Oczywiście jednym z głównych celów osiemnastolatka jest doprowadzenie do prawdziwego fizycznego kontaktu z kobietą. Tych ostatnich w norweskiej wsi jest natomiast niezbyt wiele, gdyż mieszkają w niej żony rybaków, nastoletnie córki tychże, które uczy Karl Ove oraz starsze kobiety. Nie mniej jednak bohater powieści i w tej sytuacji radzi sobie całkiem nieźle wdając się w romans z pierwszą napotkaną na wyspie 16-letnią licealistką o imieniu Iren. Przygoda nie trwa jednak zbyt długo, gdyż zafascynowany pisarstwem młodziutki nauczyciel nie ma o czym rozmawiać z córką rybaka, a pierwsza próba fizycznego zbliżenia kończy się niepowodzeniem z uwagi na zbyt szybkie osiągnięcie miłosnego uniesienia przez wioskowego pedagoga. Później jest narastająca fascynacja nastoletnią uczennicą Andreą, która odwzajemnia uczucie na swój jeszcze dziewczęcy sposób, a po zakończeniu roku szkolnego i wyjeździe ze szkolnej wioski pierwszy sex z przygodnie napotkaną na polu namiotowym ładną, ale nieco zbyt pulchną dziewczyną. Książkę przeczytałem dosłownie w kilka dni, będąc zauroczony sposobem opowiadania o własnym życiu jaki przedstawia Knausgard. To realistyczne aż do bólu opisywanie świata, ludzi i otoczenia, które niejednokrotnie wymaga odwagi przy ujawnianiu swoich lęków, kompleksów, czy też wad, wzbudziło mój wielki podziw dla norweskiego autora. Czytając kolejne tomy jego powieści, mogę śmiało powiedzieć, że widząc świat i zdarzenia oczami autora, przeżywam jeszcze raz wraz z nim jego życie. To fascynujące! Z niecierpliwością oczekuje na piąty tom powieści, który ma być dla mnie prezentem na gwiazdę. Jetem niezmiernie ciekawy co też Karl Ove nawyprawiał na studiach !
Avatar użytkownika - katibe
katibe
Przeczytane:2018-02-04, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2018,
Jesień
Karl Ove Knausgard0
Okładka ksiązki - Jesień

Jest ciepła sierpniowa noc, schyłek lata i zarazem początek niezwykłej znajomości. Ona ma przyjść na świat za sześć miesięcy. On ma już troje dzieci, żonę...

Moja walka. Tom 1
Karl Ove Knausgard0
Okładka ksiązki - Moja walka. Tom 1

Moja walka -- precyzyjna, wciągająca  i bardzo mocna.   Autobiograficzna powieść, w której rzeczywistość przeraża bardziej niż najmroczniejsze...