Odnaleźć sens. O towarzyszeniu w perspektywie samobójstwa

To książka wyjątkowa, godna uwagi! Jedyna taka w Polsce!
Każdy znajdzie tu odpowiedzi na ważne, życiowe pytania, a także  konkretne informacje, gdzie szukać fachowej pomocy.

Towarzyszenie pogrążonej w rozpaczy osobie to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Warto wiedzieć: Co w takiej sytuacji robić? Jak rozmawiać? Jak sensownie i mądrze pomagać?
Terapeuta i suicydolog krok po kroku analizują konkretne sytuacje i emocje, z którymi mierzą się osoby doświadczające samobójczej śmierci kogoś bliskiego, odwołują się do autentycznych ludzkich historii i pokazują, jak nieść nadzieję czasem wbrew nadziei. Zachęcają do tego, by nie bać się pomagać i prosić o pomoc.

Książka zupełnie wyjątkowa, inna niż wszystkie, jakie można znaleźć na polskim rynku wydawniczym, a przez to szczególnie godna polecenia. [...] Rozmowy są niezwykle intrygujące, dostarczają rzetelnej wiedzy merytorycznej, a także zachwycają głębokimi refleksjami, poruszają, a przede wszystkim uwrażliwiają na człowieka będącego w kryzysie.
                                                             dr Sylwia Przewoźnik, Uniwersytet Ignatianum

Marta Czajczyńska - terapeutka w nurcie trzeciej wiedeńskiej szkoły psychoterapii Viktora E. Frankla o specjalizacji Psychoterapia Integralna: Noo-Psychoterapia.

Ks. Jarosław Magierski - kapłan archidiecezji łódzkiej, suicydolog, duszpasterz służby zdrowia i katecheta.

Małgorzata Terlikowska - etyk, dziennikarka, publicystka, autorka książek.

Cierpienie w pewnym sensie przestaje być cierpieniem w chwili, gdy nada mu się sens.
Viktor E. Frankl

Dążenie do znalezienia w życiu sensu jest u człowieka najpotężniejszą siłą motywującą.
Viktor E. Frankl

Informacje dodatkowe o Odnaleźć sens. O towarzyszeniu w perspektywie samobójstwa:

Wydawnictwo: Promic

Opinie o książce - Odnaleźć sens. O towarzyszeniu w perspektywie samobójstwa

Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Przeczytane:,
Większość z osób, które odebrały sobie życie, była zdrowa psychicznie, a to oznacza, że cierpienie psychiczne, smutek i poczucie beznadziei nie muszą być oznakami choroby. Poradnik Odnaleźć sens. O towarzyszeniu w perspektywie samobójstwa służy fachową pomocą zmagającym się z rozpaczą po samobójczej śmierci bliskiego. Poradnik łączy w sobie elementy teologii i psychologii: odpowiadając na zadawane przez Małgorzatę Terlikowską pytania, rozmówcy (psychoterapeutka Marta Czajczyńska oraz interwent kryzysowy ks. Jarosław Magierski) analizują tytułowe zagadnienie z różnych perspektyw. Uświadamiają, że warto poświęcić innym czas i bezinteresowność, co szczególnie jest ważne w sytuacjach granicznych, w chwilach najbardziej bolesnych. Skupiają się zwłaszcza na śmierci dziecka oraz sytuacji osieroconych rodziców, uwrażliwiając na sygnały „zapalające czerwoną lampkę”. Przytoczone na początku każdego rozdziału fragmenty korespondencji (autorzy pozostali anonimowi) do Papageno Team (powołana przez arcybiskupa Grzegorza Rysia strefa wsparcia i duszpasterstwo specjalistyczne skierowane do osób dotkniętych kryzysem samobójczym), są punktem wyjścia rozwijanych tematów (pytanie zapisano wytłuszczoną czcionką, odpowiedzi – wyczerpujące). Ponieważ zatrważające statystyki (w Polsce rocznie ponad pięć tysięcy osób odbiera sobie życie) zmuszają do natychmiastowego działania, autorzy zwracają uwagę na to, co ważne: przekonują o ogromnej

Odnaleźć sens. O towarzyszeniu w perspektywie samobójstwa - opinie o książce