Jedyna taka książka w Polsce. „Odnaleźć sens. O towarzyszeniu w perspektywie samobójstwa"

Data: 2024-02-22 11:05:11 | artykuł sponsorowany | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Odnaleźć sens. O towarzyszeniu w perspektywie samobójstwa to książka wyjątkowa, godna uwagi! Jedyna taka w Polsce!

Każdy znajdzie tu odpowiedzi na ważne, życiowe pytania, a także  konkretne informacje, gdzie szukać fachowej pomocy.

Towarzyszenie pogrążonej w rozpaczy osobie to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Warto wiedzieć: Co w takiej sytuacji robić? Jak rozmawiać? Jak sensownie i mądrze pomagać?

Terapeuta i suicydolog krok po kroku analizują konkretne sytuacje i emocje, z którymi mierzą się osoby doświadczające samobójczej śmierci kogoś bliskiego, odwołują się do autentycznych ludzkich historii i pokazują, jak nieść nadzieję czasem wbrew nadziei. Zachęcają do tego, by nie bać się pomagać i prosić o pomoc.

Książka zupełnie wyjątkowa, inna niż wszystkie, jakie można znaleźć na polskim rynku wydawniczym, a przez to szczególnie godna polecenia. [...] Rozmowy są niezwykle intrygujące, dostarczają rzetelnej wiedzy merytorycznej, a także zachwycają głębokimi refleksjami, poruszają, a przede wszystkim uwrażliwiają na człowieka będącego w kryzysie.

dr Sylwia Przewoźnik, Uniwersytet Ignatianum

Odnaleźć sens. O towarzyszeniu w perspektywie samobójstwa - grafika promująca książkę

Do lektury książki Odnaleźć sens. O towarzyszeniu w perspektywie samobójstwa zaprasza Wydawnictwo Promic. Dziś na naszych łamach prezentujemy premierowy fragment książki Odnaleźć sens:

WPROWADZENIE

Niniejsza książka jest zupełnie wyjątkowa, inna niż wszystkie, jakie można znaleźć na polskim rynku wydawniczym, a przez to szczególnie godna polecenia. Jest ona owocem rozmów Marty Czajczyńskiej, ks. Jarosława Magierskiego i Małgorzaty Terlikowskiej.

Różnorodność przedstawianych perspektyw dotyczących śmierci samobójczej, wsparcia osób w kryzysie, pomocy bliskim, którzy utracili kogoś w wyniku takiego zdarzenia, powoduje, że jest to pozycja kierowana do szerokiego grona odbiorców. Rozmowy są niezwykle intrygujące, dostarczają rzetelnej wiedzy merytorycznej, a także zachwycają głębokimi refleksjami i poruszają, a przede wszystkim uwrażliwiają na człowieka będącego w kryzysie.

Rozmówcy omawiają bardzo delikatne sprawy. W dzisiejszych czasach nadal nie potrafimy rozmawiać na tematy trudne, a takim niewątpliwie jest samobójstwo. Mimo wielu badań i pracy klinicznej z osobami przeżywającymi kryzys psychiczny czy suicydalny ciągle jeszcze nie zdołano wypracować narzędzi skutecznie zapobiegających tej formie autodestrukcji. W związku z tym każda próba zmierzająca do pogłębienia wiedzy o stanie psychicznym tych osób pozwoli na skuteczniejsze przeciwdziałanie zachowaniom autodestrukcyjnym oraz zamachom samobójczym. Należy więc żywić nadzieję, że niniejsza książka będzie stanowić inspirację do podjęcia działań prewencyjnych, opracowywania programów profilaktycznych w zakresie ochrony zdrowia psychicznego oraz przeciwdziałania zachowaniom suicydalnym.

Zawarte w niniejszej publikacji wywiady otwierają oczy na tematykę, o której niewiele się mówi. To zaskakujące, tym bardziej że liczba samobójstw z roku na rok rośnie w zastraszającym tempie. Ksiądz Jarosław Magierski stawia w książce odważną, ale jednocześnie słuszną tezę, że ,,każdy z nas jest potencjalnym samobójcą”. Czasami, by ta wizja śmierci samobójczej zamieniła się w wybór, potrzeba naprawdę bardzo niewiele.

Zachowania suicydalne są złożonym zjawiskiem, na które wpływa wiele czynników. Nie ma jednej prostej odpowiedzi na pytanie, dlaczego ludzie odbierają sobie życie. Aby zrozumieć osoby w kryzysie suicydalnym, należy głębiej przyjrzeć się nie tylko powodom takiego działania, ale także warunkom, w jakich taka decyzja jest podejmowana. Szczególny wymiar ma samobójstwo popełnione przez młodego człowieka. Trudno wytłumaczyć i przyjąć taką decyzję. Nie ma większej traumy dla rodziców, bliskich, szkoły, nauczycieli, niż ta, kiedy dziecko samo sobie chce zadać śmierć.

Samobójstwo nie jest reakcją nagłą, lecz wynikiem długotrwałego procesu gromadzenia się cierpienia, które prowadzi do zmian w osobowości człowieka. Prawie wszystkie czyny samobójcze popełniane są w bardzo podobnym stanie psychicznym zwanym syndromem presuicydalnym – stanowi on ostrzeżenie, że dany człowiek jest zagrożony samobójstwem. Większość samobójców wcześniej mówi o swoich zamiarach. Człowiek taki przeżywa bowiem pewien rodzaj ambiwalencji – chce umrzeć i jednocześnie chce żyć. Każdy, kto czuje się nieszczęśliwy, chciałby, by ktoś zainteresował się jego rozpaczliwą sytuacją. Sygnalizuje więc tę rozpacz i ambiwalencję na różne sposoby. Znajduje się jakby w tunelu, w którym nie ma światła i powietrza, idzie więc w jednym dostrzeganym kierunku. Oznacza to, że my, osoby znajdujące się na zewnątrz, musimy być wrażliwi na sygnalizowaną rozpacz i zapowiedzi samobójstwa.

Książkę Odnaleźć sens. O towarzyszeniu w perspektywie samobójstwa kupicie w popularnych księgarniach internetowych:

Tagi: fragment,

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Odnaleźć sens. O towarzyszeniu w perspektywie samobójstwa
Marta Czajczyńska 0
Okładka książki - Odnaleźć sens. O towarzyszeniu w perspektywie samobójstwa

To książka wyjątkowa, godna uwagi! Jedyna taka w Polsce!Każdy znajdzie tu odpowiedzi na ważne, życiowe pytania, a także  konkretne informacje, gdzie szukać...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje