Polskie Dokumenty Dyplomatyczne 1936

Kolejny (czternasty) tom serii wydawniczej Polskie Dokumenty Dyplomatyczne zawiera 411 dokumentów ukazujących polską politykę zagraniczną w roku 1936.

Działania polskiej dyplomacji koncentrowały się na zabezpieczeniu interesów Rzeczypospolitej w sytuacji rosnącej siły hitlerowskich Niemiec przy równoczesnym uwzględnieniu zagrożenia ze strony ZSRR. Próbowano umocnić sojusznicze więzy z Francją (m.in. wizyta gen. Edwarda Rydza Śmigłego we Francji) oraz polepszyć relację z Wielką Brytanią.

Wiele uwagi poświecono remilitaryzacji Nadrenii, wybuchowi wojny domowej w Hiszpanii oraz podpisaniu niemiecko-japońskiego paktu antykominternowskiego.

Podstawę źródłową tomu stanowią materiały przechowywane w Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Instytucie Polskim i Muzeum im. Gen. Sikorskiego w Londynie oraz w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Ameryce. Do tomu włączono także akta Instytutu Hoovera, które są dostępne w Archiwum Akt Nowych w postaci mikrofilmów.

Dokumenty publikowane w tomie zostały ułożone chronologicznie, a korzystanie z tomu ułatwia rozbudowany indeks rzeczowy oraz regesty zawierające, krótki opis każdego z dokumentów. Tom wyposażono także w indeks osobowy, w którym podano informacje o funkcjach pełnionych w 1936 roku.

Informacje dodatkowe o Polskie Dokumenty Dyplomatyczne 1936:

Wydawnictwo: PISM
Data wydania: 2011 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-62453-05-4