Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie

Szóstka przyjaciół, którzy stali się rodziną.

Serial telewizyjny, który stał się fenomenem.

Przyjaciele to ikona, najchętniej oglądany serial telewizyjny. Kiedy w 1994 roku debiutował na ekranach, nikt nawet nie przypuszczał, jak wielki odniesie sukces.

W jakich okolicznościach Jennifer Aniston, Matthew Perry i reszta otrzymali swoje role? Kto spośród nich zarabiał najwięcej? I czy w rzeczywistości również byli przyjaciółmi?

Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie przywołuje nieznane dotąd fakty na temat kultowej produkcji, wspomina najważniejsze i przełomowe sceny, wyjaśnia genezę niektórych wątków oraz pokazuje, jak serial kształtował nowe trendy. Zabiera czytelników za kulisy i zdradza, jak zmieniali się aktorzy, a wraz z nimi Ross, Rachel, Monica, Chandler, Joey i Phoebe.

Książka Kelsey Miller to pozycja obowiązkowa dla fanów serialu, a także dla tych, którzy jakimś cudem jeszcze go nie znają i są ciekawi, o co tyle zamieszania.

We wrześniu 2019 roku minęło dokładnie 25 lat od emisji pierwszego odcinka. Ćwierć wieku z Przyjaciółmi to dobry moment, by dać fanom serialu coś specjalnego - książkę, dzięki której spojrzą na swoich ulubionych bohaterów w zupełnie nowy sposób i dostrzegą rzeczy, których wcześniej nie widzieli!

Informacje dodatkowe o Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2019-09-18
Kategoria: Inne
Tytuł oryginału: I'll be there for you

Tagi: bóg Film i kino

Kup książkę Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie

Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie - opinie o książce

Avatar użytkownika - MrsBookBook
MrsBookBook
Przeczytane:2020-02-09, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam na półce,

Od razu na wstępie Wam powiem, że kompletnie się zawiodłam na tej książce. Zupełnie czegoś innego się spodziewałam. Miałam nadzieję przeczytać w tej książce o jakichś ciekawych anegdotkach, o śmiesznych sytuacjach spoza planu, choćby nawet przeczytać wywiady z aktorami. Nie do końca mnie interesował temat, że była pani sekretarka, która posądziła scenarzystów o to, że ją molestowali seksualnie, bo używali brzydki słów, sprośnych żartów w jej obecności. Co to ma wspólnego z tym serialem, no ja z oczekiwałam czegoś o aktorach, tak szczerze mówiąc to nawet gdyby nie ta książka i nie zdjęcia, ja do tej pory nie miałabym pojęcia jak wyglądają pomysłodawcy tego serialu, bo mnie to kompletnie nie interesowało. Sądziłam, że dowiem się czegoś ciekawego o aktorach, jedynie, co się dowiedziałam to, co robili przed „Przyjaciółmi” troszeczkę, co robili o zakończeniu serialu no i w międzyczasie, że byli na tyle zżyci, że wspólnie podejmowali decyzje, co do kontraktów na kolejne sezony, to było super, że było to wspomniane. Jednak można o tym wspomnieć raz i to wystarczy a nie rozpisywać się na nie wiadomo ile stron, jak trwały negocjacje, że mieli mediatora, który latał dzwonić z jednego pokoju do drugiego podczas przerw w ujęciach.

Bardzo przeszkadzało mi również to, iż w tej książce jest bardzo dużo powtórzeń tematów. Co najmniej z dwa razy jest powtarzany temat tej samej pani o molestowaniu. Kolejny temat, który był powtarzany to to, dlaczego w tym serialu oni cały czas przesiadują w tej knajpie i czy oni nie pracują, skąd mają pieniądze na dużą kawę, i dlaczego Monika ma tak duże mieszkanie. O tych problemach w serialu było wspominane, co najmniej trzy razy.  A tak naprawdę nie wiem, nad czym to jeszcze się zastanawiać, to jest przecież serial czy ktokolwiek się zastanawia, dlaczego Spiderman lata na pajęczynie albo, czemu Tor podnosi taki ciężki młot, którego nikt nie może podnieść?

Tak, więc czegoś zupełnie innego spodziewam się po tej książce i nie mogę wam jej polecić. Lepiej obejrzeć jeszcze raz serial.

Avatar użytkownika - Girlwithbook
Girlwithbook
Przeczytane:2020-02-09,

Książka idealna dla każdego fana serialu.
Opowiada o relacjach aktorów a także o różnych dziwnych lub fajnych ciekawostkach.
Plusami książki jest łatwy język i nawiązywania do różnych zabawnych momentów, które tylko osoby oglądające lub te, które już obejrzały serial to zrozumieją!
Must have dla każdego fana F.r.i.e.n.d.s!

Perypetie aktorów i to jak wczuwają sie w swoje role to to czego  chcemy się dowiedzieć z tej książki. Czy się tego dowiesz? Musisz po nią sięgnąć!
Można się też dowiedzieć jak to się stało że aktorzy dostali swoje role.
Książka przywołuje nieznane dotąd fakty i sprawia że kultowa produkcja dostaje nowe życie!
Książka wyjaśnia genezę niektórych wątków jak i zabiera czytelników za kulisy.
Przyjaciele. TEN O NAJLEPSZYM SERIALU NA ŚWIECIE została napisana by uczcić 25 lecie emisji pierwszego odcinka serialu.
Czy to nie cudowne? Czytać o swoich ulubionych bohaterach ćwierć wieku po wydaniu na świat najlepszego serialu?
Jeśli nie oglądałeś serialu ta  książka to idealny sposób by rozpocząć swoją przygodę. Niestety niektóre wątki mogą być niezrozumiałe lub coś spojlerować więc i tak proponuję najpierw obejrzeć choć kilka odcinków.

Nie ma chyba osoby, która nie oglądała przynajnniej sporadycznie serialu Przyjaciele. Szóstka przyjaciół zrobiła ogromną furorę i zdobyła ogromną sympatię widzów. Myślę, że tą książkę doceni każdy fan serialu, gdyż można z niej poznać wiele szczegółów jak chociażby dobór obsady, czy pozakulisowe fakty z etapu kręcenia serialu. Ja podczas lektury świetnie się bawiłam, choć momentami opisy były zbyt monotonne i szczegółowe, przez co fragmenty książki się dłużyły. Książkę odebrałam za punkty w portalu Czytam Pierwszy.

Nie byłam wybitną fanką serialu i szczerze muszę przyznać, że nie obejrzałam nawet wszystkich sezonów i odcinków. Niemniej jednak zaczęłam czytać tą książkę jeszcze w poprzednim roku, dlatego postanowiłam, że ją dokończę.
Książkę czyta się szybko, aczkolwiek wiele elementów jest bardzo rozwleczonych i niespójnych. Można je zdecydowanie było napisać krócej i ciekawiej, również tak aby wszystko trzymało się kupy. Niektóre fakty dotyczące doboru aktorów do poszczególnych ról same siebie wzajemnie eliminują.
Opisani scenarzyści, reżyserzy, aktorzy i każda postać z osobna myślę, że może być gratką dla prawdziwych fanów serialu. Również interesujące są elementy jak aktorzy wpływali na przydzielone im role, oraz pomysły które pojawiały się z czasem, podczas gdy kręcenie kolejnych odcinków było już w toku. Książka znacznie skupia się również na poszczególnych wątkach serialu, jak chociażby pojawienie się w nim pary homoseksualnej, co w tamtych czasach, gdy emitowany był serial niekoniecznie musiało być korzystnie przez widzów odebrane, ale w efekcie końcowym okazało się strzałem w dziesiątkę, który tak naprawdę sprawił, że najlepiej oglądanym odcinkiem był właśnie ten, w którym został wyemitowany ślub dwóch bohaterek.
W książce można również znaleźć pamiątkowe zdjęcia ze scenami z filmu, niektóre fragmenty tekstów  wypowiedziane przez bohaterów, tajne kulisy, które dotąd nie były nikomu znane. Cudowna, rodzinna atmosfera na planie pozwoliła na osiągnięcie przez serial "Przyjaciele" tak wielkiego sukcesu, bo to właśnie dzięki tej atmosferze serial był zdecydowanie bardziej realistyczny, co skutkowało zwiększeniem oglądalności.
Niestety dla mnie opisywane wątki są zdecydowanie zbyt długo i mimo stosowania prostego języka są dość męczące. Prawdziwi i najwięksi fani serialu myślę, że mogą zostać również fanami książki "Przyjaciele. Ten i najlepszym serialu na świecie". Ja o tyle o ile serial uznaję za naprawdę dobry, do książki się nie przekonałam.

Książkę odebrałam za punkty w portalu Czytam Pierwszy.

Avatar użytkownika - Dagus93
Dagus93
Przeczytane:2020-01-19,

Zdecydowanie jest to obowiązkowa lektura dla fanów serialu! Nie ma chyba osoby, która nie wiedziałaby kim są tytułowi Przyjaciele? Ja jak tylko ją zobaczyłam, to wiedziałam, że muszę po nią sięgnąć.

Książkę czyta się naprawdę szybko i napisana jest ona lekkim i prostym językiem. Znajdziecie w niej całą masę różnych ciekawostek i anegdotek z planu serialu. Widzimy jak to wszystko się zaczęło i jak został odebrany pierwszy odcinek. Zszokowało mnie to jak wielki wpływ na kulturę miał ten serial i jak wiele zmienił! Uważa się nawet, że to dzięki niemu tak słynne stały się kawiarnie i picie kawy w wielkich kubkach.

Dla mnie to była wspaniała przygoda! Mogłam zobaczyć wszystko od tej drugiej strony, poznać statystyki i przekonać się, że ten serial, to naprawdę coś wielkiego! Przypomniałam sobie również wiele kultowych momentów i scen. Ten serial to prawdziwy FENOMEN! Jestem ciekawa, czy jeszcze jakiś zyska kiedyś taką popularność. Książka ukazała się 25 lat po emisji pierwszego odcinka! Ja na pewno jeszcze nie raz do niej wrócę.

Książkę odebrałam z serwisu Czytam Pierwszy.

Avatar użytkownika - iwonanocon
iwonanocon
Przeczytane:2019-11-10,

Na wstępie wyłożę karty na stół i przyznam się do tego, że nie jestem fanką serialu Przyjaciele. Nie potrafię wytrwać nawet 5 minut przed ekranem telewizora. Co więc ta książka robi na mojej półce? Otóż chcąc zapoznać się  dokładniejszym opisem książki zajrzałam na tylną okładkę. Moją uwagę przykuło jedno zdanie mówiące o tym, że ta pozycja nie jest przeznaczona tylko dla fanów tej produkcji, ale też dla osób, które są ciekawi o co tyle zamieszania. Czy moja wiedza została zaspokojona?

Autorka stara się przybliżyć czytelnikom świat Przyjaciół w dość szczegółowy sposób. Książka została podzielona na kilka etapów a właściwie części w których natkniemy się na poszczególnie rozdziały. Myślę, że taki podział umożliwił pisarce zwrócenie uwagi na najważniejsze fragmenty produkcji i pozwolił jej na rozwinięcie ważniejszych wątków.

Jeżeli chodzi o mnie, uważam, że książka wydana została jedynie ze względów marketingowych. W tym roku obchodzona jest zacna rocznica - 25 lat od powstania serialu. Pewnie jakiś spec od reklamy stwierdził, że obok gadżetów typu koszulka, kubek itp. dobrze byłoby wydać książkę. Nie wiem czy działano w pośpiechu, a może jest jakiś inny powód, ale autorka nie bardzo się przyłożyła do swojej pracy. Informacje jakie znalazłam w tej publikacji były podawane w tak suchy, wręcz bym nawet powiedziała w drewniany sposób, że trudno było mi przejść przez poszczególne strony, a co dopiero rozdziały. Męczyłam się z przeczytaniem tej książki ponad tydzień, niejednokrotnie myśląc o odłożeniu jej w kąt. Gdybym nie nabyła tej książki za pośrednictwem portalu czytam pierwszy, pewnie bym tak zrobiła. Byłam przekonana, że ta pozycja w jakimś stopniu przekona mnie do zobaczenia w całości choćby jednego odcinka. Zdecydowanie w najbliższych miesiącach nie poświęcę ani minuty tej produkcji. Już nie chodzi oto, jakie wrażenie zrobiła na mnie książka. Po prostu na tyle spojlerów załapałam się podczas czytania, że szkoda mi czasu na przerabianie większości rzeczy ponownie w nieco zmienionej formie. Ode mnie 4/10. Ocena jest strasznie naciągana, ale stwierdziłam, że koniec końców aż tak źle nie było i  niższe oceny zostawię pozycją, które spowodują u mnie zobojętnienie. Bądź co bądź, ta pozycja mnie dość mocno zdenerwowana, więc chcąc nie chcąc będę o niej pamiętać.

Książkę zrecenzowałam dzięki portalowi czytampierwszy.pl

„Przyjaciele” to serial kultowy. Zna go dosłownie każdy! Nie ważne, czy jest jego fanem, czy po prostu kojarzy serial, z pewnością bez problemu rozpozna czołówkę! Po 25 latach najbardziej znana szósta przyjaciół doczekała się też książki na swój temat.

Wszystko mogło pójść zupełnie inaczej. Pierwszy odcinek nie zapowiadał międzynarodowego sukcesu, na tle konkurencji był po prostu... przeciętny. To, że stał się kultowy, to efekt wielu czynników, zbiegów okoliczności i mnóstwa szczęście. Czego dokładnie? Tego właśnie dowiecie się w tej książce, tego... oraz całego mnóstwa innych ciekawostek.

,,To był serial o przyjaźni – z którym, tak samo jak ze starymi przyjaciółmi, nigdy do końca się nie rozstałam".

Na samym początku warto zaznaczyć, że jest to tytuł w całości poświęcony serialowi. Nie jest to żadna fabularna adaptacja, a zgrabnie napisana praca na temat „Przyjaciół”. Z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom serialu. W książce znajdą całe mnóstwo ciekawostek na naprawdę różne tematy: od reżyserów, po aktorów. Nie zabraknie nowinek o kręceniu poszczególnych scen, a nawet omówienie kilku odcinków. Z jednej strony jest to więc propozycja typowo fanowska, ale nie dla osób, które wcześniej same szukały wszystkich newsów. Informacje, które przywołuje autorka, są dostępne w Internecie. Jeśli więc jesteście zafiksowanymi psychofanami, możecie nie znaleźć niczego nowego.

Plusem pozycji jest też lekkość narracji. Książkę naprawdę dobrze się czyta. Autorka wie, jak wzbudzać zainteresowanie i przykuć uwagę. Chociaż często przeskakuje z tematu na temat, to jednak przez większość czasu naprawdę przyjemnie wprowadza nas w świat za szklanym ekranem.

"Do żadnej rzeczy nie da się wrócić, zawsze można tylko iść naprzód. Niektóre sprawy należą do przeszłości. "Przyjaciele" to opowieść z czasów, które minęły. Ten serial trwa dzięki uniwersalnym prawdom o więzi, miłość i dorastaniu".

Jak to jednak bywa w tytułach skupiających się wokół jednego tematu, niektóre wątki są omawiany zbyt szeroko. Dowiadujemy się np. całego mnóstwa szczegółów na temat seriali, które mogłyby stanowić konkurencję dla „Przyjaciół”. Krótka lista byłaby wystarczająca.

Avatar użytkownika - arcytwory
arcytwory
Przeczytane:2019-10-27,

Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o „Przyjaciołach”. No bo jak nie znać najchętniej oglądanego serialu? I to już od 25 lat! Jako wielka fanka serialu nie mogłam się wręcz doczekać książki opowiadającej o kulisach produkcji. Już nie mogłam się tych anegdot, plotek, ciekawostek i wpadek z planu!
Początek zapowiadał się obiecująco. Mieliśmy w nim „zbieranie składu”. Dowiedzieliśmy się, jak scenarzyści wpadli na pomysł na produkcje oraz jak wybierano każdego z aktorów, okraszone licznymi ciekawymi informacjami. Przykładowo - wiedzieliście, że początkowo Jennifer Aniston miała grać nie Rachel, a Monicę? I na odwrót – Courteney Cox miała wcielać się w Rachel. Albo że Matt LeBlanc przyszedł na przesłuchanie do serialu na kacu? Jeśli liczycie na więcej takich ciekawostek to... ta książka nie jest dla Was.
Bo takich ciekawostek w dalszej części jest naprawdę niewiele. Żeby nie powiedzieć, że prawie wcale ich nie ma. Książka skupiała się raczej na przedstawienie serialu jako zjawiska kulturowego i tego, jaką rolę odegrał w życiu ludzi. Oraz na narzekaniu na produkcję. A to jest tam za dużo białych, a to za mało kultury żydowskiej, a to za dużo żartów o gejach, a to za mało lesbijek w lesbijkach. Do tego każdy z tych wątków rozłożono na czynniki pierwsze, z dużą ilością materiału źródłowego i licznymi wywiadami z osobami, których nazwiska nic nam nie mówią. Przez to wyszło trochę za poprawnopolitycznie. A wszystko ciągnęło się przez niemiłosierną liczbę stron.
Żeby nie było – nie miałabym nic przeciwko czytania o tym (żeby nie skłamać – wątek o Carol i Susan mnie naprawdę zaciekawił), gdyby nie dwie sprawy. Pierwsza z nich? Długość. Autorka odwaliła kawał dobrej roboty w zbieraniu materiału do książki, wręcz należą się jej brawa za to. Jednak czy to wszystko było trzeba zamieszczać w książce? Wyszłoby o wiele lepiej, o wiele bardziej atrakcyjnie, gdyby skrócono te wątki o połowę. Ja miałam wrażenie, że ciągle czytam o tym samym i kilka razy sprawdzałam, ile stron zostało do końca tej części.
A druga sprawa? Marketing książki. Obiecywano właśnie anegdoty i ciekawostki, a tych było jak na receptę. Przez to poczułam się zawiedziona i oszukana, a jak widziałam – nie tylko ja mam takie odczucie. Można było łatwo tego uniknąć, gdyby promowano tylko to, co w tej książce jest. Byłabym przygotowana na drobiazgowe omawianie wszystkich kontrowersyjnych wątków.
Jak już narzekam – rozdział o tym, jak serial odbiera autorka wydawał mi się niepotrzebny i po prostu nudny. Co jak co, ale bez niego książka by sobie na pewno poradziła. I jeszcze jeden minus, ale już taki mniejszy – w książce pojawiają się ramki z cytatami. Jednak są to cytaty autorki z tej samej strony. Do tego nie są one jakoś niesamowicie istotne. Po tygodniu od skończenia książki ciągle nie wiem, po co je tam umieszczono.
Ale dobra, jednak książkę przeczytałam, więc aż tak źle nie mogło być, co nie? Mimo wszystko było dość ciekawie. Ciekawiło mnie to, bo to w końcu „Przyjaciele”. Do tego autorka miała nawet przyjemny styl pisania, że nie odczuwało się znużenia nawet w tych powolniejszych fragmentach.
Jednak to jest to, na co tak liczyłam. Trudno wśród omawiania narzekań na serial znaleźć urok „Przyjaciół”, który wszyscy tak znają i kochają. Książka raczej ten urok zabija. Z tego powodu polecam ewentualnie osobom, które chcą się dowiedzieć o tym, jak serial działał na ludzi. Jednocześnie stanowczo odradzam sięganie po książkę osobom, które „Przyjaciół” nie znają, bo jest to jeden wielki spoiler produkcji.
Książkę odebrałam za punkty w portalu Czytam Pierwszy.

Avatar użytkownika - jutka
jutka
Przeczytane:2019-10-27,

Gorącą fanką serialu „Przyjaciele” jakoś specjalnie nie byłam i nie jestem. Choć gdy mój dostawca telewizji raz na jakiś czas odkodowuje komediowe kanały tematyczne gdzie TEN serial  kręci się w kółko, z chęcią do niego wracam. I nie ma znaczenia sezon czy odcinek (podejrzewam, że dzięki temu są odcinki które widziałam kilka razy jak i takie których nie widziałam wcale).

Trzeba przyznać, że choć od premiery minęło 25 lat, serial wciąż bawi, jest chętnie oglądany a do tego zdobywa nowych zwolenników. Bohaterów poznajemy gdy mają dwadzieścia kilka lat, ale z dzisiejszej perspektywy to tak jakby żyli w średniowieczu. Zmienił się otaczający świat, technologia, styl życia i relacje. Jedno pozostało niezmienne, to gagi sytuacyjne, momentami zakrawające na absurd i… przyjaźń.

„Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie” Kelsey Miller to książka przy której fan serialu pewnie będzie się nudził. Dla mnie lektura była świetną rozrywką, bo wcześniej nie znałam tych wszystkich smaczków i historii związanych z powstawaniem kolejnych sezonów. Książka jest mocno chronologiczna bo rozpoczyna się nawiązaniem współpracy Marty Kauffman i Davida Crane’a (1993 rok), później do produkcji dołączył Kevin S. Bright. Kolejne strony opowiadają historię dołączenia poszczególnych aktorów do serialowej ekipy. W dalszej części Miller odwołuje się do najlepszych odcinków i przytacza historię ich powstawania. Niektóre wątki były mocno rozwleczone – jak choćby ten związany z obecnością czarnoskórych na planie czy homoseksualizmem – gdyby w ich miejsce pojawiło się więcej ciekawostek i opowieści z planu, w ogólnej ocenie dałabym jedną gwiazdkę więcej. A tak jest mnóstwo niepotrzebnych dywagacji, dokumentów źródłowych czy nazwisk które nic nie mówią.

Książka Miller w dużej części skupia się na przedstawieniu niesłabnącego fenomenu „Przyjaciół” i stosunkowo szybkiej drogi do uzyskania miana kultowego. Całość jest przyjemna w odbiorze, mimo kliku uchybień czyta się zaskakująco szybko (lektura zajęła praktycznie jeden dzień, a to dobrze świadczy o książce). Nie można mieć zastrzeżeń do warsztatu autorki, bo odwaliła kawał dobrej roboty zbierając materiały do książki (sama jest fanką „Przyjaciół”, to pewnie motywowało i ułatwiło sprawę), co jednak przełożyło się na jej objętość. Wolałabym więcej anegdotek i ciekawostek, a nie rozwleczonych rozważań i narzekania.  Trochę obawiałam się, że będą tam newsy jak z brukowca – na szczęście autorka tego oszczędziła.

„Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie” Kelsey Miller to ciekawa pozycja, jednak do miana bestsellera sporo brakuje. Za dużo pracy naukowej, za mało rozrywki. Brak swobody tematu i sympatycznej gawędy, a przecież „Przyjaciele” to serial rozrywkowy. Ogólnie książka o najbardziej popularnym i najlepszym serialu to ciekawe zjawisko i mimo narzekania, zachęcam Was do lektury. Szczególnie tym, którzy lubią od czasu do czasu przy popołudniowej kawie potowarzyszyć szóstce z Manhattanu.

Od zawsze na podstawie książek tworzone są filmy, osoby które kochają książki najczęściej ich nie oglądają lub robią to ale potem są rozczarowani, bo okazuje się że film odbiega sporo od książki. Ostatnio trafiłam na książkę która towarzyszy serialowi, czyli zdradzone tam są tajemnice planu i ciekawe sytuacje zza kamery, oczywiście musiałam ją mieć w swoich rękach.
Historia przedstawia sześcioro młodych ludzi którzy stają się paczką przyjaciół, można dowiedzieć się tutaj dlaczego oni trafili na plan i jak z odcinka na odcinek serial stawał się co raz bardziej popularny, zdecydowanie jest to gratka dla fanów serialu których nurtowały pytania kto, jak i dlaczego? Mi spodobało się bardzo to że jest szczegółowo opisane dlaczego to te osoby zostały wybrane, zawsze mnie to ciekawiło dlaczego akurat ta osoba ma tą role, oglądając gdzieś momentami ten serial uważałam że wybrali idealnie aktorów do tych ról, byli zabawni ale przy tym wyglądali jakby nie wysilali się na te wszystkie żarty tylko dla nich było to codzienne życie.
Moim ulubionym rozdziałem jest chyba ten o fryzurach ponieważ nigdy jakoś nie zwracam na to uwagi w filmach, wiadomo to są ludzie którzy na co dzień malują i ścinają włosy a potem idą na plan filmowy, tutaj opisane są wszystkie zmiany fryzur aktorów, opisane dlaczego ktoś czesał się akurat tak a nie inaczej, nawet napisane jest że kobiety w całym kraju czesały się tak jak Rachel, więc można powiedzieć że ten serial dla niektórych był też inspiracją.
Ja nigdy tego serialu nie oglądałam, jedynie skacząc po kanałach jak na niego trafiałam oglądałam przez chwilę, nie za bardzo mi się podobał i nie bawiły mnie żarty bohaterów, ale po książkę sięgnęłam z ochotą bo lubię poznawać życie od kuchni. Szczerze po przeczytaniu książki czuję z nimi więź i mam wrażenie jakbym obejrzała co najmniej połowę odcinków, ale czy na prawdę chciałabym nadrobić cały serial to nie wiem bo czuję że całą zimę musiałabym spędzić przed telewizorem. Książkę odebrałam za punkty z portalu Czytam Pierwszy.

Avatar użytkownika - cherryladyreads
cherryladyreads
Przeczytane:2019-10-10, Ocena: 2, Przeczytałam, Mam,

Jak zobaczyłam, że została wydana książka o moim ulubionym serialu z dzieciństwa, to ucieszyłam się jak dziecko! Ponowne spotkanie z szóstką barwnych postaci, która na zawsze zostanie mi w pamięci, napawała mnie ogromną radością. Serial oglądałam w czasach młodości, a później już jako osoba dorosła zrobiłam sobie maraton z wszystkimi sezonami. Ale nadal, jeśli oglądając telewizję (co się rzadko zdarza), trafie gdzieś na „Przyjaciół” nie umiem sobie odmówić przyjemności przypomnienia sobie tych gagów i min czy gestów jakie kojarzą mi się z tym serialem.

Moja radość okazała się jednak przedwczesna. Książka o najlepszym serialu na świecie, nie jest najlepszą książką o tym serialu. Skupia się ona głównie na całej historii powstawania pomysłu na serial, wzroście oglądalności i walce o najlepszy czas antenowy z pozostałymi produkcjami z lat 90tych. Rozgrywki między producentami, a stacją telewizyjną o gaże dla aktorów, przeciąganie serialu o kolejne sezony i poruszanie spraw, które działy się wokół serialu, choć były potrzebne, by w pełni oddać klimat pracy nad serialem, mnie nudziły. Nastawiłam się na wspomnienia fabuły i anegdotki z planu, a tych było bardzo mało. Owszem książka wyjaśnia fenomen „Przyjaciół” i nawiązuje do mani jaka nastąpiła po emisji pierwszego sezonu, ale uważam, że w „Przyjaciołach” było za mało Przyjaciół. Kilka wzmianek o każdym z aktorów i zabawnych opowieści z planu serialu to dla mnie za mało by nasycić głód wiedzy o kulisach mojego ulubionego programu.

Choć „Przyjaciele” mnie rozczarowali, nie żałuję czasu poświęconego na przeczytanie tej książki. Dowiedziałam się kilku nowych rzeczy o tworzeniu mojego ulubionego serialu, przypomniałam sobie kultowe powiedzonka i sytuacje, przekonałam się, że ekipa aktorów nie tylko na planie była dla siebie przyjaciółmi.
Czy polecam? Fanom serialu, tak. Warto znać kulisy powstawania serialu i związanych z nim anegdot. Możecie dowiedzieć się rzeczy, o których nie mieliście pojęcia. Ale czy chcieliście je znać? To już inna kwestia.
Jednak osoby, które nie znają serialu mogą poczuć się zdezorientowane, gdyż autorka luźno nawiązuje do wydarzeń z wszystkich sezonów, i nie znając przebiegu historii łatwo idzie się zgubić.

Książkę odebrałam za punkty z portalu Czytam Pierwszy.

Avatar użytkownika - czytamjakchce
czytamjakchce
Przeczytane:2019-09-22,

Książka ta, to tak naprawdę opis całej historii serialu. Od pomysłu, do ostatniego odcinka, albo jeszcze dalej. Serial, który kiedyś pokochały miliony widzów zostaje nam pokazany od podszewki, to takie jakby ujęcia zza kulis. Jednak to co najbardziej oczarowało mnie w serialu to prawdziwa przyjaźń, która połączyła aktorów. Wzajemne wspieranie się i trwanie przy sobie. To niezwykle trudne szczególnie gdy świat dąży tylko do samozadowolenia. Oni zawsze byli razem. Uwagę muszę zwrócić również na skrupulatne wybieranie aktorów mających zagrać w serialu. Tu wszystko musiało być dopięte na ostatni guzik. Chyba tylko tutaj. Sami scenarzyści zdawali sobie sprawę z licznych niedoróbek i niedociągnięć, które wprawny widz mógł zobaczyć. Nie zmieniło to jednak pozytywnego odbioru. Serial pokazywał losy nastolatków, podobnych do tych z tamtych czasów. Świat czekał na coś nowego, nie tylko wyidealizowany świat. Oprócz doskonałej komedii serial poruszał również poważne tematy, takie jak: orientacja seksualna, kolor skóry czy upodobania. Wszystko to, to gotowy przepis na sukces.

Ciekawa książka o fantastycznym serialu. Dużo się dowiedziałam o jego kulisach.

Avatar użytkownika - kozunia97
kozunia97
Przeczytane:2020-09-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2020,

Jako fanka serialu spodziewałam się czegoś innego po tej pozycji. Są rozdziały ciekawe, ale są i takie które tylko "przelatywałam" wzrokiem. Chciałam dużo ciekawostek - może i je dostałam, ale to nie były stricte serialowe ciekawostki. To były ciekawostki około serialowe. Traktowałam książke jako podczytywajkę a nie główną lekturę (i bardzo dobrze zrobiłam).

Spodziewałam się zbioru ciekawostek na temat serialu, tymczasem autorka przeprowadziła poważną analizę tematu. Dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy, kiedyś też będę musiała obejrzeć jeszcze raz niektóre odcinki, by zwrócić uwagę na pewne drobiazgi. Bardzo dobrze, że autorka zwraca uwagę na jeden temat - kontekst historyczny. Serial powstawał w innej rzeczywistości niż dzisiejsza i to, co dzisiaj wiele osób uważa np. za przejaw homofobii, wtedy było objawem postępu i akceptacji. Brak różnorodności rasowej czy żarty na temat homoseksualizmu nie były odbierane negatywnie nawet przez osoby, których to dotyczyło.
Z książki wyrzuciłabym fragmenty o tym jak przyjaciółka autorki czy sama autorka oglądały serial, bo to nic nie wnosiło. Reszta jak najbardziej na plus.

Avatar użytkownika - lemonadestreet
lemonadestreet
Przeczytane:2019-10-31, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

To właśnie w tej książce Kelsey Miller opisuje historię najlepszego serialu na świecie jakim są Przyjaciele. Trzeba przyznać, że autorka bardzo dobrze przygotowała się do jej napisania. W treść wplata przeróżne wydarzenia, anegdoty i wypowiedzi twórców czy aktorów z serialu, dzięki czemu czytając można odnieść wrażenie jakby oglądało się naprawdę dobry film dokumentalny. Wydarzenia opisane są chronologicznie - mamy początki nie tylko samego serialu, ale również tego w jaki sposób doszło do współpracy słynnego tria Bright-Crane-Kauffman, aż do współczesności, ponownego bum na serial i niekończących się pytań o kontunuację.
Myślę, że to pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów Przyjaciół, ale również dla tych, którzy interesują się historią telewizji czy realiami panującymi w latach 90. w Stanach Zjednoczonych. Kelsey Miller porusza ważne tematy związane z uwarunkowaniami kulturowymi i polityczymi. Ale przede wszystkim zwraca uwagę na różne wydarzenia, które miały taki a nie inny wpływ na odbiór serialu oraz jego popularność w danym momencie. Czytając książkę mamy wrażenie, że twórcy Przyjaciół oprócz talentu, pomysłu i wiary w siebie mieli też dużo szczęścia.
Ta książka to przede wszystkim nasi ulubieni aktorzy, wcielający się w grupkę tytułowych Przyjaciół. Dowiadujemy się w jaki sposób dołączyli do obsady, jak kształtowały się ich zarobki i przede wszystkim - jakie panowały stosunki między nimi - co również pozytywnie wpłynęło na kształt serialu. O niektórych ciekawostkach za pewne słyszeliście, kilka będzie dla Was całkiem nowych. Lecz to przecież Przyjaciele - jeśli lubicie ich towarzystwo, ta książka również Wam się spodoba.
www.czytampierwszy.pl

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2019-10-30, Ocena: 5, Przeczytałam,

Jestem wielką fanką serialu "Przyjaciele", więc jak tylko zobaczyłam książkę Kelsey Miller pt. „Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie”, wiedziałam, że to dla mnie pozycja obowiązkowa. Dzięki niej spojrzałam na serial inaczej, szerzej, bardziej świadomie. Nigdy wcześniej nie myślałam o tym jak serial stał się numerem jeden, jaki wpływ miał na życie w latach 90tych XX wieku. Bo to przecież był fenomen. Aktorzy z dnia na dzień stali się sławni, każdy chciał się ubierać i czesać tak jak oni. Miał też duży wpływ na telewizję. Jako jeden z pierwszych poruszał wiele kontrowersyjnych tematów i w książce autorka szczegółowo się te wątki omawia. Dzieli się także swoimi przypuszczeniami, dlaczego serial stał się aż tak popularny i dlaczego 25 lat później nadal jest lubiany i oglądany. Oczywiście znajdziemy też w książce sporo ciekawostek z planu, życia aktorów przed i po serialu.
Przy lekturze spędziłam naprawdę miło czas i naprawdę wiele się dowiedziałam!