Raz w roku w Skiroławkach

Dwutomowa powieść o wsi na Mazurach, w której przeplatają się wątki obyczajowe, kryminalne, psychologiczne, autobiograficzne i z obszaru integracji po II wojnie światowej. Nawiązuje też do mazurskich legend (kłobuk - demon opiekujący się domowym ogniskiem, przyjmujący postać zmokłej kury, można go „wyhodować” zakopując pod progiem domu martwy płód). Nie brakuje też dosłownych opisów seksualnych. Mała wioska Skiroławki ma być Całym Światem, w którym człowiekiem rządzą: głód, miłość, strach; tkliwość sąsiaduje ze zbrodnią, okrucieństwo z miłosierdziem, pojęcia prawa i sprawiedliwości oddalają się od siebie. Pozostają jedynie prawa moralne wytworzone przez zbiorowość ludzką i tkwiące w każdym człowieku.

Informacje dodatkowe o Raz w roku w Skiroławkach:

Raz w roku w Skiroławkach - opinie o książce

Avatar użytkownika - Cockatrice
Cockatrice
Przeczytane:2014-07-21, Ocena: 3, Przeczytałam,

Mam wrażenie, że ogromny szowinizm przemawia przez autora. Nie znam go, w internecie wyczytuję wiele pochlebnych opinii o autorze jak i o samym jego dziele, ale osobiście nic ciekawego tu nie widzę. Jestem pewna, że jest wiele innych pozycji, w których można doszukać się wiejskiego prostego (nie jak tu - prostackiego) życia w lepszej osłonie. Nie mogę powiedzieć, że jest to dzieło wielkiej wagi, niestety.
Nie pasuje mi też przypisywanie książki do erotyków. Owszem, seks nie jest tu tematem tabu, ale przecież to, że na kilku stronach ukazane są mało szczegółowe, bliskie kontakty fizyczne, nie oznacza, że jest to powieść erotyczna. Bardzo nagięte są więc opinie, że trzeba się wstydzić czytania tej książki, jakoby to była powieść mocno intymna (a z takimi się spotkałam). Seks jest pokazany w specyficzny sposób, który mi osobiście się nie podoba.
Może punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, mnie osobiście boli rola kobiet przestawiona w książce. Płeć piękna jest pokazana w okropnym świetle. W ogóle, IQ większości postaci jest poniżej normy, a wcale tak przecież wsie nie wyglądają. "Raz w roku..." mogłaby być świetną książką, ale niestety, wykreowane postaci (czy też światopogląd autora - nie znam, nie oceniam) są mocno prostackie.
Nie pragnę, by mieszkańcami wsi była śmietanka inteligencka, ale też nie podoba mi się, że wszystko jest tu takie prymitywne.
Mocno się zawiodłam, bo czytałam wiele pochlebnych opinii, a nie znalazłam w książce nic zachwycającego. No, może poza całkiem dobrym zarysem mordercy i jego wnętrzu, oraz dobrymi, aczkolwiek nie zniewalającymi opisami krajobrazów polskiej wsi.

Avatar użytkownika - stokrotka22
Przeczytane:2002-06-16, Ocena: 2, Przeczytałam,
Pan Samochodzik i nieuchwytny kolekcjoner
Zbigniew Nienacki0
Okładka ksiązki - Pan Samochodzik i nieuchwytny kolekcjoner

Siostra pana Tomasza wyjeżdża wraz z mężem na stypendium zagraniczne, dlatego pan Tomasz musi na czas wakacji zaopiekować się siostrzeńcami, Zosią i Jackiem...

Ja, Dago Władca
Zbigniew Nienacki0
Okładka ksiązki - Ja, Dago Władca

Powieść ,,Ja, Dago Władca" to trzeci tom historycznego, podszytego fantastyką cyklu o mitycznych początkach państwa polskiego, przez samego Zbigniewa Nienackiego...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;