Śmierć i Kowalski

Kryminał milicyjny Macieja Słomczyńskiego (pod pseudonimem Kazimierz Kwaśniewski). Młody taksówkarz ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Jest to już czwarty taki przypadek w tym samym rejonie. Na dodatek każda z ofiar po raz ostatni była widziana w okolicach dworca w Gdyni. Kryminalna zagadka łączy się tu z egzystencjalnymi rozważaniami na temat roli przypadku i przeznaczenia w życiu człowieka. Na podstawie książki powstał film „Ostatni kurs” w reżyserii Jana Batorego z Barbarą Rylską, Stanisławem Mikulskim i Emilem Karewiczem w rolach głównych.

Informacje dodatkowe o Śmierć i Kowalski:

Wydawnictwo: RZECZPOSPOLITA
Data wydania: 2005-06-01
ISBN: 83-60192-01-4

Kup książkę Śmierć i Kowalski

Śmierć i Kowalski - opinie o książce

Avatar użytkownika - benioff
benioff
Przeczytane:2015-03-12, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, Wyzwanie - książki zekranizowane,
Nazwisko Macieja Słomczyńskiego nieobce jest z pewnością wielbicielom Szekspira i Joyce'a. Joe Aleksa zna z pewnością każdy sympatyk kryminałów. Kim zaś u licha jest Kazimierz Kwaśniewski? Otóż Słomczyńskim właśnie. I trochę taką PRL-owską wersją Aleksa. We wstępie do wznowienia z 1994 r. swojej pierwszej powieści sensacyjnej Słomczyński wyjaśniał: 'Po 1956, kiedy Scotland Yard nie musiał być traktowany wyłącznie jako agentura imperialistyczna, wymyśliłem Joe Aleksa, który odtąd pracował na moje utrzymanie'. Oczywiste jest, że twórca musiał jakoś sfinansować pracochłonne i niestety niezbyt lukratywne, pomnikowe tłumaczenia Szekspira. Pisząc pod pseudonimem Alex, pisarz dawał czytelnikom możliwość obcowania z egzotyką niedostępną dla przeciętnego czytelnika z siermiężnej rzeczywistości kraju za rządów Gomułki - londyńskie zakamarki, piękne stroje i kobiety, luksusowe trunki i samochody. Używając swojskiego nazwiska Kwaśniewski, sytuował akcję w rzeczywistości bliskiej niczym przysłowiowa koszula ciału. Tak jest właśnie w kryminale ,,Śmierć i Kowalski", świetnie zresztą sfilmowanym przez Jana Batorego (Ostatni kurs). Rzecz dzieje się na wybrzeżu w początkach lat 60-tych, trup ściele się może nie gęsto, ale za to w bardzo wyrafinowany sposób, są też piękne kobiety i zdradliwe alkohole, i jest wreszcie niemal szekspirowska refleksja na temat roli przepadku w naszym życiu. Czytadło wyborne i literacko bardzo sprawne. I myszką trąci tylko odrobinę.
Avatar użytkownika - nureczka
nureczka