Spokój duszy

Siri jest psychologiem i psychoterapeutką. Pomaga ludziom docierać do najgłębszych zakamarków duszy, a oni wyjawiają jej swoje najmroczniejsze tajemnice. Pewnego dnia w zatoce nieopodal swojego domu Siri znajduje ciało jednej z pacjentek. Gdy policja odkrywa list, który dziewczyna napisała przed śmiercią, cały świat Siri wali się w gruzy. Czy naprawdę jest taką nieudolną terapeutką? A może jest jakieś inne wytłumaczenie, które czai się w ciemnościach?

,,Atmosfera jest gęsta, przepełniona grozą i trzyma czytelnika w napięciu aż do dramatycznego rozstrzygnięcia. Spokój duszy to kryminał wart zapamiętania".

,,Jönköpings Nytt"

Camilla Grebe i Asa Träff są siostrami. Camilla, urodzona w roku 1968, jest ekonomistką, współzałożycielką wydawnictwa StorySide, specjalizującego się w wydawaniu audiobooków. Obecnie kieruje firmą konsultingową. Mieszka w Sztokholmie. Asa, rocznik 1970, jest psychologiem i razem z dwoma kolegami prowadzi poradnię psychologiczną w centrum Sztokholmu. Spokój duszy to początek serii, której bohaterką jest Siri Bergman.

Informacje dodatkowe o Spokój duszy:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2013-10-08

Kup książkę Spokój duszy

Spokój duszy - opinie o książce

Avatar użytkownika - kjakksiazka
kjakksiazka
Przeczytane:2019-03-10,

Wybierając lekturę, rzadko sięgam po książkę, która jest pisana przez kilku autorów. Ogólnie jestem uprzedzona do podwójnego autorstwa. Moje doświadczenia wiążą się z tym, iż zazwyczaj styl jednego pisarza odbiega od drugiego, a wieczne przeskoki między twórczością wprowadzają mnie w dziwny poplątany stan. Jednak w przypadku tytułu 'Spokój duszy' pań Camilli Grebe  i Åsy Träff było całkiem inaczej.

Kobiecy duet wprowadza nas w świat psychoterapeutki Siri, walczącej z tajemnicami ukrytymi w najskrytszych zakamarkach duszy swoich pacjentów. Zbieg okoliczności, a może zaplanowane działania przez osoby trzecie doprowadzają kobietę do strasznego znaleziska. U progu jej domu znajdują się zwłoki dziewczyny, która na domiar złego jest pacjentką Siri. Gdy policja znajduję list pożegnały, życie terapeutki zmienia się diametralnie. Jaką tajemnicę będzie musiała rozwiązać? Czy poradzi sobie z dziwnych splotem wydarzeń?

‘Spokój duszy’ to pierwsza część cyklu o Siri Bergman. Każdego komu wpadnie pozycja w ręce dostanie powera i motywację, żeby zajrzeć do kontynuacji. Wątki główne i poboczne, wszystkie na wysokim skandynawskim poziomie. Szczerze powiedziawszy nie mam nic do zarzucenia autorstwu Camilli Grebe  i Åsy Träff. Akcja wciągająca, nie nudzi, a klimat dosyć mroczny i ponury jak na skandynawskie powieści przystało. Sploty wydarzeń pozwalają na skupienie się na rzeczach istotnych, bez większego trudu. Trop, tropem, trop pogania dlatego czas leci nie ubłaganie, a śledczy są coraz bliżej rozwiązania zagadki.

Główni bohaterowie zostali nakreśleni w bardzo przemyślany sposób. Dobór ich cech charakteru nie jest przypadkowy. Tworzą idealną całość i perfekcyjnie dopasowują się do naprawdę mrocznej fabuły kryminału. Lęk, ból, strach, rozgoryczenie i wieczna walka z ciemnymi stronami życia wprowadzają do książki naturalistyczny obraz świata Siri. Technicznie, przemyślana kwestia.

Myślę, że książka spodoba się wszystkim fanom szwedzkiej literatury. Nie zrażajcie się tym, że Camilla Grebe  i Åsa Träff rozpoczynają ‘Spokojem duszy’ swój cykl. Dajcie im szanse, a być może zostaniecie tak jak ja pozytywnie zaskoczeni. Mam nadzieję, że razem będziemy wyczekiwać kontynuacji.

kjakksiazka.blogspot.com

Avatar użytkownika - Mirania
Mirania
Przeczytane:2014-05-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2014,
Spokój duszy przedstawia losy samotnie mieszkającej kobiety, terapeutki, którą ktoś nocą nachodzi w jej domu. Pewnego dnia bohaterka znajduje w pobliżu swej posiadłości zwłoki pacjentki, nieznany sprawca wyłącza jej korki, plami podłogę krwią, zaś zmarły mąż przekazuje jej we śnie tajemnicze wiadomości. Muszę przyznać, że podczas lektury czułam się bardzo niepewnie, a jednocześnie - oderwać się nie mogłam. Napięcie rosło, akcja się rozkręcała, a gęstniejąca atmosfera coraz bardziej przestawała sprzyjać degustacji pysznego deseru, który sobie, jako miły dodatek, przygotowałam. Tekst jest napisany bardzo zręcznie. Językowo bez zarzutu. Nie sposób zauważyć, że został stworzony przez dwie osoby. Fabuła jednak przewidywalna jest do bólu. Po kilku rozdziałach wiedziałam, kto jest mordercą i nie dałam się omamić rozmaitymi późniejszymi zabiegami autorek. Można by rzec, że książka jest zwyczajnie słaba, gdyby nie znakomicie zbudowana atmosfera, językowa płynność, bardzo klimatyczne wykreowany świat przedstawiony i owo COŚ, co sprawia, że mimo ewidentnej szablonowości nie jesteśmy w stanie oderwać się od opowiadanej nam historii. Gdyby zatem któraś z pań miała ochotę zorganizować sobie majowy wieczór z dreszczykiem, to "Spokój duszy" polecam z czystym sumieniem.
Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2014-05-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam, Przeczytane,
"Spokój duszy" - mroczny kryminał siostrzanego duetu

"Spokój duszy" Camilli Grebe i Åsy Träff to mroczny skandynawski kryminał z rozbudowanym wątkiem psychologicznym.

Główną bohaterką jest Siri Bergman, 34-letnia psycholog i psychoterapeutka, która pomaga ludziom zmierzyć się z ich największymi lękami. Sama jednak nie potrafi pozbyć się własnych. Mimo to jednak skuteczna w tym co robi, pacjenci się przy niej otwierają i opowiadają o swoich mrocznych sekretach. Niestety ktoś zaczyna ją prześladować, najpierw przesyła jej zdjęcie z podpisem "widzę Cię", potem włamuje się do jej domu. Jednak najgorsze dopiero przed nią...

Wkrótce potem Siri znajduje nieopodal swojego domu ciało jednej ze swoich pacjentek. Policja odkrywa, że dziewczyna zostawiła list pożegnalny, w którym uznała, że to właśnie jej terapeutka podpowiedziała takie rozwiązanie. Świat Siri wali się w gruzy, zaczyna wątpić w swoje umiejętności. Czy rzeczywiście przyczyniła się do śmierci dziewczyny czy ktoś próbuje ją wrobić?

Początkowo rozbudowany wątek psychologicznym jest mylący, czytelnik odnosi wrażenie, że autorką coś się pomyliło, że zamiast napisać kryminał, napisały powieść psychologiczną. Dopiero po ponad 100 stronach pojawia się morderstwo i od tej chwili zaczyna być mrocznie i niebezpiecznie. Wprowadzenie tego wątku ma na celu przybliżenie Siri jako psychoterapeutki z problemami, z którymi musi się uporać. Panicznie boi się ciemności, zawsze śpi przy zapalonym świetle. W dodatku niedawno w tragicznych okolicznościach straciła męża. I choć ma zaledwie 34 lata jest już wdową.

Przy okazji poznajemy jej pacjentów, z którymi styka się w swojej pracy - m.in. 25-letnią Sarę Metteus z zaburzeniami typu bordeline, 40-letnią Charlotte Mimer cierpiącą na bulimię czy Petera Carlsson z nerwicą natręctw.

Dużym walorem lektury jest to, że bardzo wiarygodnie zostały przedstawione zostały sesje terapeutyczne. Ale czemu się dziwić, skoro Åsa jest z zawodu psychologiem z własną praktyką. Jakież było moje zdziwienie, gdy przeczytałam na końcu, że większość rozdziałów z sesjami terapeutycznymi napisała Camilla, która jest ekonomistką.

"Spokój duszy" to mroczny skandynawski kryminał, który zaczyna się jak powieść psychologiczna. Czyta się go w miarę szybko, gdyż jest napisany lekkim językiem. Aż trudno uwierzyć, że napisały ją dwie osoby, gdyż jest to niedostrzegalne. Jak przyznały autorki, książkę pisały partiami i początkowo przesyłały sobie teksty mailem. Z czasem zaczęły się spotykać i rozdzielać między siebie pracę. Widać ta taktyka wyszła im na dobre, bo powstała naprawdę zgrabna całość.

Siostry umiejętnie budują napięcie za sprawą nagłych zwrotów akcji, które zmieniają sytuację o 180 stopni oraz dawkowania informacji. Ciekawym zabiegiem jest także wprowadzenie narracji pierwszoosobowej, która prowadzona jest naprzemiennie z perspektywy Siri oraz tajemniczego mordercy. Dzięki temu możemy poznać obie strony - ich myśli, plany, marzenia. Zakończenie jest zaskakujące i skłania do refleksji. Polecam tę powieść miłośnikom skandynawskich kryminałów oraz thrillerów psychologicznych.

Warto wspomnieć, że "Spokój duszy" to debiut dwóch sióstr oraz pierwsza część cyklu o Siri Bergman. Następna to "Bardziej gorzka niż śmierć". Z chęcią zapoznałabym się z kolejną częścią.

Avatar użytkownika - CarmenAlice
CarmenAlice
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Już od pierwszych stron autorki zapraszają nas do świata przepełnionego grozą. Miałam ochotę porzucić lekturę, bo nie byłam pewna czy mam ochotę na tego typu wrażenia, ale ciekawość zwyciężyła. Zaintrygowała mnie postać głównej bohaterki Siri - psycholożki i psychoterapeutki, chciałam dowiedzieć się z jakimi demonami przyszło jej zmierzyć się we własnym życiu. Czy ten zawód wybrała właśnie dlatego, aby móc pomóc sobie samej? Czy mordercą okaże się jeden z jej pacjentów? Miałam dość czytania kryminałów, które zbliżały się do sensacji. W końcu na rynku wydawniczym pojawiła się lektura, która poprzez opisy sesji terapeutycznych spowalnia akcję, potęguje nastrój grozy i pozwala delektować się czytaniem. Romans Siri z jednym z policjantów prowadzących śledztwo dodaje lekturze pikanterii. Mroczny i trzymający do ostatnich stron w napięciu kryminał, z niecierpliwością wyglądam dalszego ciągu... gorąco polecam!
Avatar użytkownika - Saucy
Saucy
Przeczytane:2018-11-10, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2018,

Dobrze naoisany kryminał o psychoterapeutce, która dokładnie wpisuje się w przysłowie: szewc bez butów chodzi. Siri boi się m.in. ciemności i nie do końca radzi sobie ze śmiercią męża. Jednocześnie w pracy stara się pomóc swoim pacjentom uporać właśnie z takimi problemami. Niestety w jej życiu pojawia się osoba, która próbuje zniszczyć najpierw jej karierę, a potem także ją zabić.

Avatar użytkownika - LukaRhei
LukaRhei
Przeczytane:2014-10-03, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Bardziej gorzka niż śmierć
Asa Träff0
Okładka ksiązki - Bardziej gorzka niż śmierć

Pewnego deszczowego popołudnia, w jednym ze sztokholmskich bloków pięcioletnia Tilde staje się świadkiem śmiertelnego pobicia swojej mamy. W tym...