Bardziej gorzka niż śmierć

Pewnego deszczowego popołudnia, w jednym ze sztokholmskich bloków pięcioletnia Tilde staje się świadkiem śmiertelnego pobicia swojej mamy.

W tym samym czasie psychoterapeutka Siri wraz ze swoją przyjaciółką Ainą spotykają się z grupą kobiet, ofiar przemocy domowej, którym mają pomóc uporać się z traumatycznymi przeżyciami. Podczas serii wieczornych sesji kobiety dzielą się swoimi historiami, opowiadają o beznadziejnej miłości, przemocy i poniżeniu.

Jednocześnie Siri przeżywa osobiste rozterki - czy powinna zawierzyć miłości, która i jej, i tylu innym kobietom przyniosła jedynie rozczarowanie?

Stopniowo dzieje Tilde splatają się z losami Siri i uczestniczek terapii grupowej. Poszukiwanie pojednania i zadośćuczynienia przeradza się w szalony pościg za groźnym mordercą.

Camilla Grebe i Asa Traff są siostrami. Camilla, urodzona w roku 1968, jest ekonomistką, współzałożycielką wydawnictwa StorySide, specjalizującego się w wydawaniu audiobooków. Obecnie kieruje firmą konsultingową. Mieszka w Sztokholmie.

Asa, rocznik 1970, jest psychologiem i razem z dwoma kolegami prowadzi poradnię psychologiczną w centrum Sztokholmu.

,,Bardziej gorzka niż śmierć" to druga książka tych autorek. Pierwsza, ,,Spokój duszy", ukazała się nakładem Domu Wydawniczego REBIS w 2013 roku.

Informacje dodatkowe o Bardziej gorzka niż śmierć:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2014-02-11

Kup książkę Bardziej gorzka niż śmierć

Bardziej gorzka niż śmierć - opinie o książce

Avatar użytkownika - Alex9
Alex9
Przeczytane:2019-03-10,

Rozwiązywanie czyiś problemów wydaje się łatwiejsze niż własnych. Wysłuchanie innych, doradzenie odpowiednich kroków, wskazanie błędów oraz wyciągnięcie pomocnej dłoni, oczywiście wszystko zgodnie z zasadami prowadzenia terapii. Siri wie o tym lepiej niż większość jej koleżanek i kolegów po fachu. Jej egzystencja to nie spokojna droga, a raczej górska serpentyna na jakiej nie brak i nagłych zakrętów i niespodziewanych zagrożeń, a na dodatek wciąż brak na niej określonego kierunku. Śmierć męża, walka o życie, udział w kryminalnych dochodzeniach to jedynie fragmenty portretu kobiety, która wiele utraciła i wciąż próbuje dojść do siebie po dramatycznych chwilach. No i jest jeszcze praca, która polega właśnie na pomaganiu innym, którzy nie umieją poradzić sobie z tym co ich otacza. Jak w tym wszystkim odnaleźć równowagę? Na to pytanie wciąż kobieta szuka odpowiedzi, a nie ułatwia tego nowe zadanie zawodowe - prowadzenie grupy terapeutycznej dla kobiet - ofiar przemocy. Każda z uczestniczek zmaga się z bólem, rozdarciem pomiędzy tym, co powinno być i tym, co faktycznie jest ich udziałem. Siri wraz z przyjaciółką powinny skupić się na uczestniczkach, ale czy można zapomnieć, że samemu było się w takiej samej sytuacji? To, co ma miejsce w czasie jednego ze spotkań odsłania więcej niż ktokolwiek przypuszczał. Kilka minut sprawia, że powracają stare demony i rodzą się nowe ...

Ktoś zabija matkę na oczach jej pięcioletniej córeczki. Brutalność tej zbrodni jest zaskoczeniem nawet dla policjantów z wieloletnim doświadczeniem, śledztwo od początku zapowiada się na trudne. Jedynym świadkiem jest przecież kilkuletnie dziecko, jak więc uzyskać najpotrzebniejsze informacje? Historia małej Tilde ma ciąg dalszy, łączycy się z Siri. Mała dziewczynka i dorosła kobieta muszą walczyć o to, co najważniejsze. Obie były świadkami zbrodni, obie przeżyły i obie muszą stawić czoła wspomnieniom oraz rzeczywistości, w jakiej bezpieczeństwo wydaje się dla nich niedostępne. Czy mogą zaufać innym i bez lęku patrzeć w przyszłość?

"Bardziej gorzka niż śmierć" to kolejna historia duetu siostrzano-pisarskiego Camillii Grebe i Asy Traff o Siri, psycholożce, starającej się uporać z traumatycznymi doświadczeniami z przeszłości i tym, co przynosi jej teraźniejszość. Zbrodnia wciąż towarzyszy głównej bohaterce, podobnie jak i śmierć, obie kładą się cieniem na jej egzystencji. Kryminalne wątki splatają się z życiowymi, a autorki ukazują mroczne detale jednych i drugich oraz zmaganie się z osobistymi dramatami. Motyw sensacyjny zdaje się być okazją do zadania pytań o karze za zbrodnię i czym jest sprawiedliwość oraz kto tak naprawdę jest winny. Camilla Grebe i Asa Traff odsłaniają całkiem inny obraz rodziny niż ten, który wydaje się najbardziej powszechny - zamiast bezpiecznego gniazda domowego jest miejsce pełne problemów i zagrożeń. "Bardziej gorzka niż śmierć" to nie schematyczna opowieść kryminalna, gdzie biel ma odcień szarości, a czerń wydaje się tak głęboka jak studnia bez dna. Jest zbrodnia, są ofiary, bywa i kara, lecz na jedno pytanie wciąż brak odpowiedzi - kto w rzeczywistości jest katem ...?

Avatar użytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2014-03-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku,
Camilla Grebe i Asa Träff to początkujące pisarki. Ich pierwsza powieść pojawiła się w naszym kraju w zeszłym roku nakładem wydawnictwa Rebis. Nie było dane mi się z nią zapoznać, ale niedawno nakładem tego samego wydawnictwa pojawiła się ich druga powieść, którą mam już za sobą. Mimo tego, że to zaledwie początek drogi tych pań jeśli chodzi o pisanie, to już widać ich zaangażowanie, pomysłowość i lekkie pióro. Nie nastawiałam się na nic specjalnego, jednak książka ,,Bardziej gorzka niż śmierć" została przeze mnie odebrana pozytywnie. Deszczowe popołudnie na sztokholmskim osiedlu. Tragedia. Śmiertelne pobicie. Osamotnione dziecko chowające się pod stołem, które było świadkiem tego zdarzenia. W tym samym czasie Siri i Aina - psychoterapeutki, zaczynają prowadzić terapię grupową dla kobiet, które doznały w swoim życiu przemocy. Każda z nich dzieli się z resztą grupy swoją historią starając się zostawić mroczną przeszłość daleko w tyle. Sama Siri natomiast przeżywa własne rozterki, a gdy widzi, co przydarza się innym kobietom, zaczyna coraz częściej zastanawiać się nad swoim życiem. Wkrótce losy małej dziewczynki, która była świadkiem zbrodni, splatają się z losami kobiet z terapii i samej Siri. A to doprowadzi do czegoś jeszcze gorszego - do mordercy. Jeżeli chodzi o kryminały to przepadam za takimi, gdzie mamy sprawnie uknutą intrygę, sami możemy prowadzić dochodzenie, napięcie jest stale utrzymywane na wysokim poziomie oraz... przyznaję szczerze - lubię brutalność. Nie do końca wszystko mi tutaj odpowiadało w tak dużym stopniu, jakbym oczekiwała, ale całość odebrałam mimo wszystko pozytywnie. Może za mało brutalności i rozlewu krwi, ale intryga faktycznie jest przemyślana, logiczna i umożliwia czytelnikowi rozwodzenie się nad tym, kto jest mordercą oraz jaki miał motyw. Jak się okazuje, wcale nie jest to takie oczywiste, jak wydawało się na początku. Za to spory plus, bo w sumie byłam bez mała przekonana, kto jest sprawcą, potem zmieniłam zdanie na kolejną osobę, a i tak okazało się, że to ktoś zupełnie inny! Do gustu niezmiernie przypadła mi atmosfera powieści - gęsta, ciężka, ponura. Idealnie dobrana do całej fabuły, bowiem prawda taka, że poruszane tematy są trudne i traumatyczne. Historia każdej kobiety, a nawet rozterki narratorki powieści, czyli Siri, dają do myślenia. Właściwie to nawet nieco zżyłam się z tą kobietą, stała mi się bliska. Jej charakter i wszelkie targające nią emocje czy sprzeczności zostały znakomicie przedstawione. Dobre opisy i sprawny język sprawiają, że w łatwy sposób możemy sobie całą historię zwizualizować w głowie. Tutaj autorki zdobywają więc kolejnego plusa - za odpowiednie oddanie swojej wizji świata książkowego. Nie wiem dlaczego, ale zapadła mi w pamięć postać małej Tilde - świetne zobrazowanie dezorientacji i psychiki dziecięcej. Jak już wspomniałam - autorki zadbały o to, żeby wydarzenia oddziaływały na naszą wyobraźnię. Mroczny klimat to pogłębia. Mimo tego, że właściwie nie przepadam za wątkami pobocznymi w kryminałach, które dotyczą życia osobistego bohaterów, w tym przypadku jest zupełnie na odwrót. Panie Grebe i Träff tak umiejętnie połączyły psychologię i zbrodnię, że po prostu nie mogłam się oburzyć. Życiowe, mocne i niezwykle realistyczne opowieści, sytuacje i bohaterki. Akcja toczy się tempem raczej umiarkowanym, ale nie nuży czytelnika. Napięcie na dobrym poziomie, chociaż nieco bym je jeszcze pogłębiła. Nawet sama okładka sugeruje nam to, co nas czeka - mrok, smutek, problemy, niebezpieczeństwo. Ta ,,cisza" na niej widoczna jest po prostu niepokojąca... ,,Bardziej gorzka niż śmierć" to bardzo dobra powieść, z którą warto się zapoznać. Świetnie skonstruowana, logiczna i dobrze przemyślana. Znaleźć w niej można codzienne problemy, o których może się głośno nie mówi, ale są one obecne. Walka z przeszłością, ale również zmaganie się z teraźniejszością i obawa o przyszłość - to wszystko jest tutaj zawarte. Jestem zadowolona z lektury, bardzo szybko przebrnęłam przez tę pozycję, ponieważ mnie wciągnęła i zainteresowała. Nie wiem, czy kiedyś do niej wrócę, bo w przypadku kryminałów mija się to z celem, gdyż znamy już odpowiedzi na najważniejsze pytania, ale cieszę się, że dane mi było poznać twórczość tych dwóch autorek. Znakomicie wystartowały i trzymam kciuki za to, żeby poszły w dobrym kierunku. Wystawiam 8/10.
Avatar użytkownika - Saucy
Saucy
Przeczytane:2018-11-19, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2018,

Kolejna część opowieści o psychoterapeutce Siri. Tym razem angażuje się ona za namową przyjaciela w prowadzenie grupy wsparcia dla kobiet, które doświadczyły przemocy.

Avatar użytkownika - Domi__T
Domi__T
Przeczytane:2014-11-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2014,
Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2014-07-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam, Przeczytane,
Spokój duszy
Asa Träff0
Okładka ksiązki - Spokój duszy

Siri jest psychologiem i psychoterapeutką. Pomaga ludziom docierać do najgłębszych zakamarków duszy, a oni wyjawiają jej swoje najmroczniejsze tajemnice...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska