Spokój duszy

Wybierając lekturę, rzadko sięgam po książkę, która jest pisana przez kilku autorów. Ogólnie jestem uprzedzona do podwójnego autorstwa. Moje doświadczenia wiążą się z tym, iż zazwyczaj styl jednego pisarza odbiega od drugiego, a wieczne przeskoki między twórczością wprowadzają mnie w dziwny poplątany stan. Jednak w przypadku tytułu 'Spokój duszy' pań Camilli Grebe  i Åsy Träff było całkiem inaczej.

Kobiecy duet wprowadza nas w świat psychoterapeutki Siri, walczącej z tajemnicami ukrytymi w najskrytszych zakamarkach duszy swoich pacjentów. Zbieg okoliczności, a może zaplanowane działania przez osoby trzecie doprowadzają kobietę do strasznego znaleziska. U progu jej domu znajdują się zwłoki dziewczyny, która na domiar złego jest pacjentką Siri. Gdy policja znajduję list pożegnały, życie terapeutki zmienia się diametralnie. Jaką tajemnicę będzie musiała rozwiązać? Czy poradzi sobie z dziwnych splotem wydarzeń?

‘Spokój duszy’ to pierwsza część cyklu o Siri Bergman. Każdego komu wpadnie pozycja w ręce dostanie powera i motywację, żeby zajrzeć do kontynuacji. Wątki główne i poboczne, wszystkie na wysokim skandynawskim poziomie. Szczerze powiedziawszy nie mam nic do zarzucenia autorstwu Camilli Grebe  i Åsy Träff. Akcja wciągająca, nie nudzi, a klimat dosyć mroczny i ponury jak na skandynawskie powieści przystało. Sploty wydarzeń pozwalają na skupienie się na rzeczach istotnych, bez większego trudu. Trop, tropem, trop pogania dlatego czas leci nie ubłaganie, a śledczy są coraz bliżej rozwiązania zagadki.

Główni bohaterowie zostali nakreśleni w bardzo przemyślany sposób. Dobór ich cech charakteru nie jest przypadkowy. Tworzą idealną całość i perfekcyjnie dopasowują się do naprawdę mrocznej fabuły kryminału. Lęk, ból, strach, rozgoryczenie i wieczna walka z ciemnymi stronami życia wprowadzają do książki naturalistyczny obraz świata Siri. Technicznie, przemyślana kwestia.

Myślę, że książka spodoba się wszystkim fanom szwedzkiej literatury. Nie zrażajcie się tym, że Camilla Grebe  i Åsa Träff rozpoczynają ‘Spokojem duszy’ swój cykl. Dajcie im szanse, a być może zostaniecie tak jak ja pozytywnie zaskoczeni. Mam nadzieję, że razem będziemy wyczekiwać kontynuacji.

kjakksiazka.blogspot.com

Informacje dodatkowe o Spokój duszy:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2013-10-08
Dodał/a opinię: kjakksiazka

Zobacz opinie o książce Spokój duszy

Kup książkę Spokój duszy

Bardziej gorzka niż śmierć
Asa Träff0
Okładka ksiązki - Bardziej gorzka niż śmierć

Pewnego deszczowego popołudnia, w jednym ze sztokholmskich bloków pięcioletnia Tilde staje się świadkiem śmiertelnego pobicia swojej mamy. W tym...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;