Spytko Show! Gadając z rzeczami

Niepotrzebne rzeczy wreszcie mają głos! Do udziału w swoim show zaprasza je Spytko O’Wszytko. Co powie mu raz noszona bluzka, niezjedzona bułka czy superdrogi telewizor, do którego dobrał się chomik? Spytko Show – gadając z rzeczami! to pełen humoru talk-show poruszający ważne tematy w lekki i przystępny sposób. Kupuj z umiarem, bądź odpowiedzialnym konsumentem – to przesłanie najnowszej książki Adama Studzińskiego, który poprzez swoje zabawne, a nieraz nawet zwariowane historie pokazuje młodym czytelnikom, jak mądrze poruszać się w świecie Internetu, mediów i reklamy.

Informacje dodatkowe o Spytko Show! Gadając z rzeczami:

Wydawnictwo: Dreams
Data wydania: 2021-03-15

Kup książkę Spytko Show! Gadając z rzeczami

Spytko Show! Gadając z rzeczami - opinie o książce

***POLECAM, OBOWIĄZKOWA LEKTURA DLA KAŻDEGO!***

Muszę przyznać otwarcie, że Adam Studziński to mój niekwestionowany faworyt wśród autorów książek dla dzieci. Niewielu może stawać z nim w konkury. Jego każdy utwór to mistrzostwo, dzieło sztuki. Z każdej jego lektury bije mądrość i cenne wskazówki dla młodych ludzi, jak powinni postępować, czego się mają wystrzegać i na co uważać. W dzisiejszych zwariowanych i nie zawsze uczciwych relacjach przestrzega dzieci, jak mają być ostrożne wobec wszelkich ogłupiających i złudnych reklam, jak mają się dystansować wobec wszechobecnych i kolorów neonów zachęcających do kupowania coraz to nowszych rzeczy i zabawek, bardzo często już niepotrzebnych i zbędnych, powiększających kolekcję rzeczy niepotrzebnych.

W najnowszej książce autor przygotował nam niebanalne reality show z udziałem rzeczy, często rzeczy zaniedbanych i pozostawionych przez ich właścicieli. Mamy oto telefon, którym Ignaś się znudził i zamienił na nowszy model. Kręci się na fotelu zbędna deskorolka, którą chętnie zamieniono na model elektryczny. Świeci cekinami różowa bluzeczka, nie tak dawno codziennie noszona, a dzisiaj spoczywa pognieciona w ciemnym zakamarku szafy. Nie wspominając o telewizorze wziętym na raty, którego nie chciano przyjąć do reklamacji, gdy mu kabelki przegryzł chomik. Te ciekawe i inspirujące rozmowy z bohaterami są przerywane nachalnymi i krzyczącymi reklamami, zachęcającymi do zakupu nowych rzeczy, często niepotrzebnych i zbytecznych. Ale wiadomo, reklama ma zauroczyć odbiorcę i wyzwolić w nim chęć posiadania prezentowanego przedmiotu, najlepiej od razu, tu i teraz. Szybko, bo za chwilę cena może wzrosnąć lub skończyć się genialna promocja, niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju.

Kolejna część opowieści to opinie i oceny znanych ekspertów od rzeczy niepotrzebnych, a mianowicie Alfreda Wyrzucacza, Katarzyny Handelek, Pawła Oddajskiego. Oni oceniają, czy dana rzecz jest potrzebna i konieczna, proponują rozwiązania, co można zrobić z takimi rzeczami. Już nazwiska gości sugerują, jakie będą opinie i kierunki działań znawców. Wiadomo, ilu ekspertów tyle opinii. Ale to dobrze, bo z tych cennych rad i podpowiedzi warto skorzystać. I pamiętajmy, ostateczna decyzja i tak należy do nas.

„Bo nie w tym rzecz, by nic nie kupować, zrezygnować z zabawek i zabawy, wygód, przyjemności i osiągnięć techniki. O nie! Chodzi tylko i aż o to, by zakupy robić z głową. Przede wszystkim nie przesadzać z ich ilością, a przy tym starać się kupować rzeczy przemyślane, w miarę przyjazne środowisku i takie, które posłużą długo”.

W tym krótkim, ale treściwym cytacie, jest ujęta cała mądrość i wielkość tej lektury. Te kilka zdań nas ostrzega i przekonuje, że zakupy powinny być przemyślane. Ale przebija się z tych słów też drugie dno - przestroga, że nie warto się sugerować reklamami i pięknymi zdjęciami, które atakują nas na każdym kroku. Zdrowy rozsądek przede wszystkim! I zakupy z głową!

Spytko show to cudowna i mądra lektura. Nie można obok niej przejść obojętnie. Uczy i przestrzega. Uczula na sytuację klimatyczną i dbałość o naszą planetę. Wyraźnie wskazuje, że to od nas zależy, w jakim warunkach będziemy żyć i się rozwijać, czy będziemy oddychać czystym powietrzem czy też będziemy tonąć w ogromnej masie śmieci. Autor porusza bardzo istotne zagadnienia i problemy. A wszystko to czyni tak delikatnie i przyjaźnie, że potrafi dotrzeć do każdego, nawet najbardziej opornego na zmiany.

Czy ta lektura jest potrzebna? Niesamowicie, jestem pewna, że bardzo oczekiwana i pożądana. Przyciąga swoją aktualnością i prostotą. Nie mogę nie wspomnieć o wydaniu. Kolorowa i przyciągająca okładka, cieszy nie tylko oko małego dziecka. Dorosły też z ciekawością na nią spogląda. A w środku ciekawe obrazki i opisy.

Będę nudna i powtarzalna. Uważam, że ta lektura winna być obowiązkową lekturą dla dzieci w szkole podstawowej. Mądra, pełna ciekawych rad i spostrzeżeń, których nigdy w życiu za wiele.

Jak dla mnie mistrzostwo! Pierwsze miejsce na podium.

Drodzy Rodzice! Skorzystajcie z okazji. Dajcie tę książeczkę do przeczytania dla swoich młodych pociech. A jestem przekonana, że będziecie mieli z głowy problem z nieprzemyślanymi potrzebami zakupowymi swoich dzieci. Nauczą się robić zakupy rozważnie i z wyczuciem. I nauczycie je być odpowiedzialnymi konsumentami.

Książki dla dzieci często są pisane z przesłaniem, niosą ze sobą morał. Tak też jest w najnowszej książce Adama Studzińskiego pt. "Spytko Show. Gadając z rzeczami". Autor, w kreatywny sposób przedstawia problem konsumpcjonizmu. Przedstawiając historię kilku produktów, ukazuje myślenie ludzi, prowadzące do powyższego problemu. Głównie pokazuje myślenie dzieci, które usilnie pragną mieć nową zabawkę, bluzkę, czy też gadżet. Podążanie za trendami, "zachcianki" z reklam, czy też promocje... Na konsumpcjonizm składa się wiele składników, których na co dzień nie dostrzegamy. Niestety, często rzeczy lądują w szafie, w kontenerach na śmieci, czy też w zapomnianym kartonie.

Adam Studziński przyjemnie i ciekawie opowiada o problemie, proponuje inne rozwiązania. Zwraca uwagę na problem, jaki pojawia się na naszej planecie, oraz jak uniknąć pogłębiania go. Wspomina, że nie zawsze to, co tanie jest dobre, a to, co drogie trzeba mieć. Między poszczególnymi historiami rzeczy wplata reklamy, gdzie w ironiczny sposób zachęca do zakupu wymyślnych rzeczy. Ma to na celu przyjrzenie się manipulacji mediów. Książka, choć krótka, jest bardzo dobrą lekturą dla dzieci. Zwraca uwagę na to, co ważne, pokazuje drugą stronę. Udoskonalona została pięknymi, barwnymi ilustracjami, nawiązującymi do tematu. Czyta się ją szybko i przyjemnie. Moja ocena 9,5/10.

Chciejosztuczki. Książka zakazana przez Chciejokorp
Adam Studziński0
Okładka ksiązki - Chciejosztuczki. Książka zakazana przez Chciejokorp

Mania uwielbia zabawki. A najbardziej plastikowe kucyki, na których punkcie ma małego bzika. Małego? To za mało powiedziane! Wszystko zmieni się...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;