Strażnicy bezprawia

Jack Taylor wyleciał z Garda Siochána (irlandzkiej policji) nie za pijaństwo, które zamknęło przed nim prawie wszystkie puby w rodzinnym Galway, ale za zbyt impulsywne potraktowanie aroganckiego polityka. Od tego momentu koi swoje rozgoryczenie kolejnymi kuflami piwa i kawą wzmocnioną whisky (a właściwie whisky nieco rozcieńczoną kawą) w pubie Grogan’s, jedynym, do którego jeszcze go wpuszczają, i zajmuje się dorywczo poszukiwaniem rzeczy i ludzi. Ale piękna kobieta chce zlecić Taylorowi niezwykłe zadanie. Jack przyjmuje je, nie zdając sobie sprawy, z czym i z kim będzie musiał się zmierzyć. Strażnicy bezprawia to błyskotliwe, niezwykłe nawiązanie do tradycji czarnego kryminału. Pisana lapidarnym językiem, utrzymana w specyficznym balladowym rytmie powieść jest zarazem mroczna i pełna sarkastycznego humoru, ogłusza brutalnością i oszałamia liryzmem, łączy potoczny aż do wulgarności język z literacką erudycją. Wychwalana przez krytyków i czytelników na całym świecie stała się zapowiedzią nowej osobowości i nowej jakości we współczesnej literaturze kryminalnej.

Informacje dodatkowe o Strażnicy bezprawia:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2009-09-15

Kup książkę Strażnicy bezprawia

Strażnicy bezprawia - opinie o książce

Avatar użytkownika - IlonaAnoli
IlonaAnoli
Przeczytane:2016-08-09, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Trudno jest być wyrzuconym z Giarda Siochana. Jack Taylor dużo pije i był już na odwyku, ale to nie z powodu alkoholu go wyrzucono. Kiedy patrolował ulice, jeden z samochodów szybko przejechał obok niego, a ten ruszył za nim w pościg. Był to jakiś ważny polityk, którego źle potraktował i dał mu w zęby. Dlatego wyrzucają go z policji. Jac bardzo często chodzi do pubu Grogann's, gdzie nie zabroniono mu wstępu. Pracuje jako detektyw - poszukuje ludzi i rzeczy. Kiedy tak siedzi, podchodzi do niego jakaś kobieta, a jest nią Ann Henderson. Jej 16-letnia córka popełniła samobójstwo, ale ona w to nie wierzy i miała telefon od mężczyzny, który powiedział ,,została utopiona". Jack prosi o pomoc Cathy B., której zleca porozmawianie z jej kolegami ze szkoły. Potem znowu idzie do baru. Kiedy z niego wychodzi, ktoś go bije i trafia do szpitala. W tym czasie płonie dom jego znajomego Suttona. Obaj odwiedzają Forda, u którego pracowały trzy dziewczyny, które ostatnio popełniły samobójstwo. Czy Jack wyląduje w łóżku z Ann? - tego nie zdradzę. Potem Jack znowu trafia do szpitala psychiatrycznego na odwyk. Kiedy wychodzi, przez pewien czas nie pije, ale się łamie i znowu zaczyna. Dopiero na końcu nie jasno zostaje sformułowane, czy Sarah sama popełniła samobójstwo, czy ktoś jej pomógł. Książka ta porusza tematykę alkoholizmu i odwyku, który nie zawsze działa. Alkohol jest ważniejszy niż wszystko inne. Kolejny problem to praca policjantów, w której dużo osób pije. Poza tym, moim zdaniem, książka jest trochę kiepsko napisana. Autor nie potrafi dobrze budować napięcia i praktycznie od razu wiadomo, kto jest winny.
Avatar użytkownika - sabja
sabja
Przeczytane:2013-07-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki- 2013, Mam, Na półkach, Ulubione,
Jak ja tęskniłam za kryminałem w stylu noir. Główny bohater jest eks policjantem po przejściach, pijącym na umór na pozór wulgarnym miłośnikiem książek. Pokochałam go od razu ;) Inteligentne, zabawne dialogi, powolna akcja, tysiące rozterek bohatera i jego egzystencjalnych rozmyślań. Czego chcieć więcej? Po prostu kawał dobrego kryminału w starym stylu.
Avatar użytkownika - lokesh
lokesh
Przeczytane:2020-10-21, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2020,

Milosnicy czarnego kryminalu powinni byc zadowoleni z lektury.Tresciwa i konkretna fabula z bohaterem,do ktorego od razu czuje sie sympatie

Londyński bulwar
Ken Bruen0
Okładka ksiązki - Londyński bulwar

Mitchell wychodzi na wolność. Po odsiedzeniu trzech lat więzienia za brutalne pobicie, którego nawet nie pamięta, postanawia porzucić gangsterskie życie...