Szkarłatna litera

Powieść psychologiczna ukazująca historię cudzołożnicy, która w purytańskiej Nowej Anglii w XVII wieku zostaje skazana na noszenie znaku hańby: szkarłatnej litery A. Pozostałe osoby tego dramatu to zrodzona z nieślubnego związku córeczka Pearl oraz dwaj mężczyźni: zdradzony mąż i kochanek - młody bogobojny pastor.

Informacje dodatkowe o Szkarłatna litera:

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: b.d
ISBN: 83-7384-190-3

Kup książkę Szkarłatna litera

Oczywiście, apostołem nowej prawdy musi być kobieta, lecz kobieta czysta, piękna i wzniosła. Mądrość jej nie powinna wykwitać ze smutku rozpaczy, lecz z niebiańskiej radości. Dowiedzie ona najwymowniejszym świadectwem własnego życia, że święta miłość obdarzy nas szczęściem.

Szkarłatna litera - opinie o książce

Ponad trzydzieści lat temu czytałam tę książkę po raz pierwszy, teraz otrzymałam w prezencie jej nowe wydanie, więc postanowiłam nie odkładać jej na swoją "półkę wstydu", lecz od razu zabrałam się za ponowną lekturę. Nie żałuję tej decyzji, chociaż muszę przyznać, że jak dla mnie, to bardzo się "zestarzała" ta książka, chociaż ja przecież też, czas robi swoje...
"Szkarłatna litera" to klasyka literatury amerykańskiej, nazywana pierwszą wielką amerykańską powieścią psychologiczną. Nie jest to zbyt łatwa lektura. Trzeba zdecydowanie przestawić się na zupełnie inny język i styl, odmienny od tego, którym posługują się obecni pisarze. I chociaż jest to dość wymagająca książka to jednocześnie można się zachwycić tym sposobem pisania. Czasem trudno się skupić, dlatego nic na siłę, powoli i cierpliwie trzeba zagłębiać się w tę historię. Mimo upływu lat, pamiętałam jeszcze zarys fabuły tej powieści, chociaż w zasadzie nie ma tu rwącej akcji, za to mnie bardzo urzekły opisy autora, który poetyckim językiem tak szczegółowo i umiejętnie potrafił opowiadać o budowlach i roślinności, ze łatwo je sobie można wyobrazić. Nathaniel Hawthorne maluje tak bogato opisane obrazy jak malarz, tylko zamiast farby używa odpowiednio dobranych słów. Można się tak poczuć tak, jakby się samemu było w centrum wydarzeń. I chociaż obecnie lektura tej książki może wydawać się męcząca, to na tamte czasy z pewnością powieść była przełomowa
Wkraczamy w świat purytańskiej Nowej Anglii. To opowieść o zdradzie, zemście oraz odkupieniu grzechów i oczyszczeniu za pomocą prawdy.
Hester Prynne jako cudzołożnica została skazana na pręgierz i noszenie zawsze znaku hańby na piersi. Tym znakiem była wyhaftowana litera A.

"Na przodzie jej stanika widniała litera A, zrobiona z cienkiego czerwonego sukna i otoczona wykwintnym haftem i fantastycznymi floresami ze złotych nici. Była wykonana z wielką fantazją i tak artystycznie, że zdobiła młodą kobietę."
Widocznym dowodem na cudzołóstwo jest niemowlę, śliczna dziewczynka o imieniu Pearl. Hester utrzymuje w tajemnicy nazwisko ojca córki, nie chce wyjawić tego z kim dopuściła się zdrady męża. I chociaż władze naciskają na nią, ona uporczywie trwa w swoim postanowieniu, w ten sposób sama ponosi karę a kochanek jej uniknął. Próbowano nawet odebrać jej córkę, bo uważano, że jest niegodna do jej wychowania, lecz udaje się zatrzymać córkę przy sobie. Społeczeństwo z czasem przyzwyczaja się do kobiety ze szkarłatną literą na piersi, a że Hester pokornie znosi swoją karę i jest bardzo pomocna ludziom wymagającym opieki, jakby wybaczają jej tę zdradę. Tym bardziej, że jej męża nie ma wśród nich...
Ta historia opowiada nam jakie konsekwencje grożą za zdradę i cudzołóstwo, ale oczywiście grożą przede wszystkim kobiecie.
Chociaż nie jest to zbyt łatwa lektura, myślę że warto ją poznać. To zupełnie inna pozycja niż współczesna literatura, ale każdy może mieć swoje zdanie na ten temat i może się niektórym nawet bardziej podobać...

"Hasłem twoim niechaj zawsze będzie prawda i tylko prawda. Otwarcie ukazuj światu jeśli nie to, co jest w tobie najgorszego, to przynajmniej rysy, z których można by o nim wnioskować."

Avatar użytkownika - DanutaB
DanutaB
Przeczytane:2015-08-28, Ocena: 6, Przeczytałam,
"Szkarłatna litera" to książka jak i film oparty na tej książce bardzo kontrowersyjna, aczkolwiek jest "do dzisiejszych czasów"-chociaż wychodzi poza "rozsądne myślenie". Dla niektórych książka "przeklęta'.
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2015-04-23, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 (327) książek w 2015 roku, Audiobooki, Mam,
Akcja książki toczy się w XVII wieku. Wśród surowej purytańskiej ludności Nowej Anglii nie ma miejsce na cudzołożnice. Kobiety takie piętnuję się szkarłatną literą na ubraniu. Pamiętając mgliście film z Demi Moore już od jakiegoś czasu przymierzałam się do sięgnięcia po tę pozycję. Bardzo lubię książki historyczne, jednak na niej lekko się zawiodłam. Wprawdzie zaczyna się ciekawie, kiedy to odbywa się proces Hester, której mąż od kilku lat jest nieobecny, a kobieta zachodzi w ciążę z innym mężczyzną. Uparcie nie chce wyjawić kto nim jest. I tu się kończy jak dla mnie ciekawsza część książki. Wprawdzie potem nie jest źle, ale jednak czegoś mi brakuje. Wszystko toczy się zbyt wolno. Na pewno plusem jest przedstawienie purytańskiej ludności amerykańskiej, której surowe zasady nie jednemu ówczesnemu załamały życie.
Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2015-03-11, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Szkarłatna litera jest najsłynniejszą powieścią Nathaniela Hawthorne'a i nazywana pierwszą wielką amerykańską powieścią psychologiczną, a także gotyckim romansem. Akcja rozgrywa się w purytańskiej społeczności Nowej Anglii w XVII wieku. Młody pastor, Artur Dimmesdale nawiązuje i ukrywa przed światem swój romans z piękną i młodą Hester Prynne. Kobieta jest samotna, gdyż jej mąż, angielski lekarz Roger, zaginął bez śladu. Owo osamotnienie i brak dzielenia życia z drugim człowiekiem pcha Hester w ramiona przystojnego duchownego. Jak łatwo sobie wyobrazić, kobieta zachodzi w ciążę i na świat wydaje dziewczynkę, Pearl, jawny dowód niewierności małżeńskiej, zagrażającej moralności środowiska. Mimo gróźb ze strony społeczności, Hester nie wyjawia nazwiska ojca dziecka. Zostaje skazana na noszenie przez wszystkie lata, aż do śmierci na piersi wielkiej, szkarłatnej litery ,,A", symbolu cudzołóstwa oraz na stanie pod pręgierzem, wystawiona na widok mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy jawnie ją potępiają. Hawthorne uwidocznił w powieści dylematy moralne i religijne, siłę, ale także ułomności ludzkie oraz ukazał przeżycia wewnętrzne bohaterów. Na uwagę zasługuje przede wszystkim postać głównej bohaterki, która nie zachowuje się jak ofiara, nie próbuje wzbudzać u nikogo litości, ba!, nawet się tym brzydzi i nie uzewnętrznia targających nią emocji.
Avatar użytkownika - edytadt
edytadt
Przeczytane:2021-02-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Historia kobiety walczącej o swoje prawa i dobre imię oraz walka jednostki ze zorganizowaną grupą.

Siłą tej prozy są dwa elementy: szczegóły, którym autor nadaje symbolicznego znaczenia i dylematy społeczno-moralno-religijne, które targają ludźmi od niepamiętnych czasów.

Sprzeciwia się konwenansom społecznym, zadaje na nowo pytania o moralność, winę i jej odkupienie.

Avatar użytkownika - tayen
Przeczytane:2023-01-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 ksiazki 2023,
Mity greckie cz1 Dziecięcy raj
Nathaniel Hawthorne0
Okładka ksiązki - Mity greckie  cz1 Dziecięcy raj

Dziecięcy raj to pierwszy z serii sześciu mitów greckich wchodzących w skład książki Opowieści z zaczarowanego lasu. Mity te zostały napisane specjalnie...

Marmurowy faun
Nathaniel Hawthorne0
Okładka ksiązki - Marmurowy faun

Tajemniczy, dramatycznie rozwijający się wątek, atmosfera niesamowitości, motyw sentymentalnej miłości, czyli prawdziwa powieść grozy. Jest to zarazem...