Uciec od siebie, czyli Oni i Dżej

"Uciec od siebie czyli Oni i Dżej" to kontynuacja przygód bohaterki Emmy Dżej Blum z pierwszej książki pt "Ja, Oni i Dżej". Emma po wielu perypetiach, które towarzyszyły jej w pierwszej części przygód, zamieszkała w Barcelonie ze swoim partnerem. Niepoprawna romantyczka, która szukała tej jedynej i prawdziwej miłości, wydaje się być bardzo szczęśliwa. Nareszcie znalazła swoje miejsce na ziemi i mężczyznę, którego kocha z wzajemnością. Nareszcie poradziła sobie ze swoją podwójną osobowością. Odnalazła harmonię pomiędzy Emmą - depresyjną postacią nieradzącą sobie z poprzednim związkiem a Dżej - szaloną imprezowiczką, która korzystała z życia, nie zważając na konsekwencje. Wydawać by się mogło, że nic już tego nie zmieni. Że Emma i Norman osiedlili się w słonecznej Hiszpanii i pozostaną na zawsze razem w swoim małym lawendowym raju. Prowadząc wspólnie kawiarnię, spotykając się z przyjaciółmi, zapełniając sobą czas.

Informacje dodatkowe o Uciec od siebie, czyli Oni i Dżej:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok
Data wydania: 2016-10-18
ISBN: 978-83-7900-613-7

Kup książkę Uciec od siebie, czyli Oni i Dżej

Uciec od siebie, czyli Oni i Dżej - opinie o książce

Pisząc o bohaterce książki ,,Uciec od siebie, czyli Oni i Dżej", nie mogę nie uciec się do klasyfikacji chorób Światowej Organizacji Zdrowia i pochodzącego z niej numeru F.60. Oznacza on, mówiąc najogólniej, zaburzenia osobowości. Poznając bliżej Emmę Dżej Blum, już po kilkunastu stronach wyraźnie widać, że bohaterka powieści ma ze sobą poważne problemy. Dwie osobowości w jednym, małym, kruchym ciele. Czasem pogodzone, czasem rywalizujące ze sobą. Spojrzałam znów na Normana. To on sprawił, że Emma i Dżej znów żyły w harmonii. Ani jedna, ani druga, nie musiały sobie niczego udowadniać. Nareszcie były zgodne i równo idące naprzód. A co najważniejsze, szczęśliwe od prawie dwóch lat... Kochały i były kochane - mówi o sobie Emma. Poznajemy ją, kiedy tworzy szczęśliwy związek z Normanem. Mieszkają w Barcelonie i prowadzą kawiarenkę, którą zapisał im jej zmarły właściciel. Niespełna czterdziestoletnia Emma ma za sobą kilka nieudanych związków, z których wyszła mocno okaleczona emocjonalnie. Norman jest jej oparciem i spełnieniem marzeń o szczęśliwej miłości. Do czasu, kiedy i on ją zostawia dla... swojej żony. Po tym zdarzeniu w Emmie zaczyna dominować druga część jej osobowości - Dżej, kobieta bez zahamowań, lubiąca zabawę i nowe, przygodne znajomości. Dżej wyrusza do Polski, chcąc załatwić z Normanem sprawę własności barcelońskiej kafejki. Podczas pobytu rzuca się w wir zabawy, alkoholu i niekontrolowanych zachowań seksualnych. Po jednym z takich epizodów zdaje sobie sprawę, że osiągnęła dno i musi zmienić swoje życie. Wyprana z uczuć, z człowieczeństwa, czuła się jak lafirynda. Dająca na lewo i prawo. ,,Uciec od siebie, czyli Oni i Dżej" jest opowieścią o szukaniu miłości przez osobę, która do niej nie dorosła. Na domiar złego, szuka jej wśród ludzi równie niedojrzałych, co ona. Czy Emmie Dżej w końcu uda się ją znaleźć? A może już zawsze będzie uciekać od siebie?

"Dwie osobowości w jednym małym, kruchym ciele. Czasem pogodzone, czasem rywalizujące ze sobą".

W recenzji pierwszej książki ukazującej perypetie Emmy napisałam, że każdy z nas posiada taką Dżej, czyli drugą stronę osobowości. Taką drugą twarz, która czasami niezależnie od nas, wypełza na światło dzienne. Byłam bardzo ciekawa, czy w kontynuacji udało się Emmie poskromić Dżej. Okazało się, że niekoniecznie.

Jolanta Nasiłowska zadebiutowała w 2015 roku książką pt. "Ja, Oni i Dżej". Autorka już jakiś czas temu opowiadając znajomym różnorakie, zabawne historie, zarówno z własnego życia, jak i te zasłyszane, stwierdziła, że warto by je spisać i wydać jako książkę. Dzięki stronie "Wspieram to" i ludziom, którzy uwierzyli w projekt, to zamierzenie udało się zrealizować. "Uciec od siebie, czyli Oni i Dżej" to kontynuacja pierwszej części.

Emma mieszka z Normanem z Barcelonie, z którym prowadzi klimatyczną kawiarnię. Bohaterka nareszcie odnajduje upragniony spokój i miłość. Jak się jednak okazuje, ta sielanka nie trwa zbyt długo, bowiem Norman wraca do swojej żony. Zdradzona i opuszczona Emma po raz kolejny budzi w sobie Dżej.

Nie można odmówić autorce rozwiniętej wyobraźni, gdyż dość mocno poplątała losy Emmy, która będąc w Polsce kompletnie nie radzi sobie ze swoim życiem, popadając w coraz większe tarapaty. Powtarza się więc szaleństwo z poprzedniej części, z taką różnicą, że Dżej jest w moim przekonaniu jeszcze bardziej wyuzdana i frywolna. Bohaterka pozbawiona jakichkolwiek zahamowań, bawi się na całego przy pomocy alkoholu i przygodnego seksu. Jest więc w tej książce pikantnie i bezpruderyjnie. Czasami wręcz zachowania Dżej wywoływały we mnie sporą dozę zdziwienia.

Druga książka Jolanty Nasiłowskiej jest zdecydowanie lepsza pod względem warsztatowym. Cała kompozycja fabularna nie wytwarza poczucia chaosu, a kreacja bohaterów wydaje się lepiej dopracowana. W szczególności mowa tutaj oczywiście o Emmie i Dżej, które będąc jedną osobą, pomimo drzemiących w nich przeciwieństw, pragną tego samego – miłości i wparcia. A jak wiadomo w naszych czasach to towar dość mocno deficytowy.

Zakończenie historii Emmy, noszącej w sobie nieokiełznaną Dżej, zyskało moje uznanie. Jak widać, czasami niepozorna znajomość może odmienić czyjeś życie na zawsze.

Ja, Oni i Dżej
Jolanta Nasiłowska0
Okładka ksiązki - Ja, Oni i Dżej

Czy w człowieku mogą jednocześnie współgrać dwie natury? Wrażliwa, stonowana, tworząca wręcz pozory bycia niewidocznym oraz ognista, szalona, pozbawiona...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;