Uczniowie Spartakusa

Ocena: 3.75 (4 głosów)
W starożytnym świecie niewolnikiem może stać się prawie każdy. W wielu zamorskich krajach bandy ludzi żądnych pieniędzy nocami napadały na domy ubogich i uprowadzały całe rodziny. Zdobytych w ten sposób jeńców niczym przedmioty sprzedawano na targach niewolników. Trzynastoletni Grek Kalias dzielił los milionów takich nieszczęśników. Stracił nie tylko wolność, ale ukochaną rodzinę - został rozdzielony z matką. Zaprzysiągł sobie, że zrobi wszystko, aby ją odnaleźć i wykupić. Sam trafił do majątku bezwzględnego bogacza Waryniusza. Szlachetny chłopiec nie mógł pogodzić się z traktowaniem służby - wielokrotnie poniżany i katowany postanowił uciec. Jako zbiegły niewolnik trafił do szkoły gladiatorów. Miał szczęście, ponieważ tam poznał dzielnego Spartakusa. Człowieka, który poprowadził miliony niewolników do wolności. Czy Kaliasowi i jego matce dane będzie ponownie zaznać szczęścia niezależności?

Informacje dodatkowe o Uczniowie Spartakusa:

Wydawnictwo: Siedmioróg
Data wydania: 2013-01-12
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7791-030-6
Liczba stron: 176

więcej

Kup książkę Uczniowie Spartakusa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Uczniowie Spartakusa - opinie o książce

,,Poderwał ich do buntu w Kapui w roku 73 przed Chrystusem tracki gladiator, Spartakus. [...] Przyłączali się do Spartakusa liczni zbiegowie z wiejskich domów rzymskich, niewolnicy traccy, celtyccy i germańscy. Sukces Spartakusa był na miarę największych wodzów w historii. Armię, jaką zgromadził, oblicza się na siedemdziesiąt albo nawet dziewięćdziesiąt tysięcy ludzi. Po dwóch zwycięskich bitwach z Rzymianami Spartakus pustoszył południową Italię. [...] Chciał się dostać na Sycylię, ale pirackie transporty, na jakie liczył, zawiodły go. W końcu Krassus [...] w roku 71 postanowił mu sprostać." (Zygmunt Kubiak, "Dzieje Greków i Rzymian: Piękno i gorycz Europy", Świat Książki, 2003, s. 354-355) To właśnie największe powstanie niewolników w Italii jest kanwą powieści "Uczniowie Spartakusa". Wydarzenia oglądamy oczami młodego niewolnika Kaliasa, który wraz z matką został porwany z ojczystej Grecji, potem rozdzielony z nią i sprzedany Rzymianinowi. Trzynastoletni Kalias, jak na greckiego młodzieńca przystało, jest chłopcem wykształconym, potrafi czytać, pisać (co mu się przydaje podczas rozłąki z matką, gdy może jej donieść w liście o swoich poczynaniach), deklamować wiersze - wydawałoby się więc, że czeka go los lżejszy niż innych niewolnych. Jednak splot okoliczności sprawia, że nie jest mu pisana taka rola. Kalias ucieka, a podczas poszukiwań matki przyłącza się do gladiatorów, by z nimi walczyć o wolność i godność, zabijaną systematycznie przez właścicieli tysięcy pozbawionych możliwości samostanowienia ludzi. Poznaje niewolników, dobrych, wrażliwych na krzywdę bliźniego, uciskanych i dążących do wolności, i złych właścicieli ziemskich, wyzyskujących tanią siłę roboczą zdobywaną w wojnach i przez piratów. Wśród ludzi życzliwych Kalias staje się jednym z ważniejszych bojowników o sprawę wolności. Mimo zbyt czarno-białych postaci i dość jednostronnego pokazania wojny z Rzymianami, w jaką przerodziło się powstanie niewolników (można je łatwo odnieść do powstania warszawskiego - to wrażenie uparcie się mnie trzymało, może z powodu niedawnej lektury, "Chłopców ze Starówki"), powieść jest warta czytania. Sugestywnie pokazuje konieczność dojrzewania do przywództwa na przykładzie samego Spartakusa, który najpierw chciał tylko wywalczyć wolność dla siebie i bliskich mu uczniów, a potem musiał zajmować się organizacją życia, przemieszczania się i walki kilkudziesięciotysięcznego tłumu. Najpełniejsza postać - Kaliasa, może być wzorem prawości i obowiązkowości, ideałem dla każdego chłopca, żądnego przygód. Niezła powieść dla młodszej młodzieży, podobnie jak dwie dylogie z motywem niewolnictwa wśród młodocianych: Witolda Makowieckiego ("Przygody Meliklesa Greka", "Diossos") i Torill Hauger ("Porwani przez wikingów", "Sigurd, syn wikinga"). (Ocena: 4,5/6)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Terenia
Terenia
Przeczytane:2017-03-08, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Regalia
Regalia
Przeczytane:2016-08-09, Ocena: 3, Przeczytałam, Biblioteka,
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:1999-02-05, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Szeryf w spódnicy
Halina Rudnicka0
Okładka ksiązki - Szeryf w spódnicy

Powieść kierowana głównie do młodzieży. Tematyka ściśle związana z harcerstwem. Autorka opowiada o życiu Barbary Wieloch, która zostaje druhną...

Król Agis
Halina Rudnicka0
Okładka ksiązki - Król Agis

Król Agis - Rudnicka Halina...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy