Ukryta sieć. Kimkolwiek jesteś. Tom 2

Druga część bestsellerowej serii ,,Ukryta sieć" Jakuba Szamałka.

Kontynuacja thrillera Cokolwiek wybierzesz to pełna emocji opowieść o tym, co na co dzień trudno nam dostrzec. Listopad 2018. KandyKroosh, camgirl z Mińska Mazowieckiego, zostaje uduszona na oczach tysięcy internautów. Słynna dziennikarka Julita Wójcicka kontynuuje śledztwo Emila Chorczyńskiego. Wśród materiałów, które od niego otrzymała, znajduje się plik, który odstaje od reszty.

To artykuł o śmierci camgirl opatrzony krótką adnotacją: ,,sprawdź". Wójcicka bez wahania podejmuje trop, który zaprowadzi ją w zupełnie niespodziewaną stronę - poza granice kraju, ku spiskom i manipulacjom politycznym, hakerskim zlotom oraz śmiertelnemu niebezpieczeństwu. Kimkolwiek jesteś Jakuba Szamałka to opowieść o cenie ambicji oraz determinacji graniczącej z obsesją. Wartka akcja i mocne osadzenie w rzeczywistości XXI wieku, rządzonego przez nowe technologie, sprawiają, że po przeczytaniu powieści trudno się otrząsnąć.

Informacje dodatkowe o Ukryta sieć. Kimkolwiek jesteś. Tom 2:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2019-10-16

Kup książkę Ukryta sieć. Kimkolwiek jesteś. Tom 2

Ukryta sieć. Kimkolwiek jesteś. Tom 2 - opinie o książce

Avatar użytkownika - Renata123mala
Renata123mala
Przeczytane:2021-07-04, Ocena: 6, Przeczytałam,

'' Gdyby ludziom było wszystko jedno, toby dupami się całowali ''

; Kimkolwiek jesteś;

Jakub Szamałek.

Wydawnictwo: WAB

Literatura: kryminał, sensacja, thriller.

Wracając do tomu pierwszego ; Cokolwiek wybierzesz ; nasza bohaterka otrzymała dosłownie wiadomość za grobu, nadawcą był Emil Chorczyński, mózg hakerów, który prowadził jednoosobową krucjatę przeciw członkom pedofilskiego forum pod nazwą '' Plac Zabaw ''. Poniekąd bezkarni, zaczęli ginąć w niewyjaśnionych okolicznościach, pomimo pieniędzy i układów, w trakcie dializy , z powodu błędu maszyny, w kraksie, którą to policja uznała  za nieszczęśliwy wypadek, wpadł bezczelnie w ręce Julity, najpierw  próbując ją zniechęcić, zniszczyć, a kiedy to nie pomogło użył fortelu - starał się przeciągnąć na swoją stronę. Kiedy na warszawskim Okęciu zabił kolejnego członka szajki, otoczony przez antyterrorystów, odebrał sobie życie, udostępnił jej dziesiątki gigabajtów materiałów na temat forum. Były tam zapisy, zdjęcia. Wiedział że tylko ona zrobi wszystko by '' Plac Zabaw '' wyszło na światło dzienne. Oczywiście jej seria reportaży na temat świata pedofilskiego wstrząsnęła Polską, wydając przy tym bestseller podbiła rynek wydawniczy. Można uznać za niby zamknięty odcinek, ale jednak nie...

Drugi tom jest kontynuacją prowadzonego śledztwa przez Julitę Wójcicką, która pragnie dorwać nieuchwytnego administratora forum z pornografią pedofilską.

Hanka Barańska dla forum w którym brała czynny udział jako KandyKroosh, uprawiała online nie tylko sex za który uczestnicy płacili bitcoin'ami, żetonami które wymieniała na złotówki, zaprzyjaźniła się z jednym użytkownikiem o nazwie Alexxander12 z którym lubiła nie tylko rozmawiać, ale wytworzyła się między nimi więź. Któregoś dnia zamaskowany typek wszedł do pokoju czatu, linką stalową na oczach uczestników dokonał morderstwa. Dlaczego do tego doszło? Można się domyśleć że Alex McCabe który posiada Nick powyżej, wymyślił jak zhakować estońskie wybory. Postanawia zaprezentować je na Defconie które odbywają się w Las Vegas, umięśnieni skórzani typki kradną mu laptopa, grożąc mu, przy czym przepisują e-wybory, przepychając tym samym przyjaznego Moskwie kandydata. Tym samym przeszczepili cudowny zwyczaj głosowania przez internet, uznając że spróbują z Polską. W 2020 r. szykuje się kampania wyborcza do parlamentu.

Aneta która szykuje programy wyborcze, jednym słowem kiełbasę przed a potem i pewnie wódeczkę powyborczą poci się i troi by poseł Artur Warecki był zadowolony, jako były piłkarz ligi, prawie celebryta, ten któregoś dnia przyprowadza człowieka z NET SOLUTIONS, o którym jak i reszce niby pracujących w firmie nikt nie wie. Okazuje się że zdjęcia członków firmy zostały przepuszczone przez filtry żeby ustalić reverse search. Kim są ludzie podszywający się niby z dobrym programem e-testów dla wyborców?

Oleg, Białorusin który znalazł pracę w Warszawie dokładnie w content moderation, wyłapywał jako moderator wszelkie rasistowskie wypowiedzi ze stron społecznościowych , aż razu któregoś doczytał za dużo...

Czy Olega wczyt naświetlił i połączył sprawę z Net Solutions? Do jakich wniosków dojdzie Julita Wójcicka? Czy odnajdzie nieuchwytnego administratora? Dlaczego zatem odeszła od Leona?

Szczerze? Do tej pory o cyberprzemocy wiedziałam tyle co nic, narażeni na nią jesteśmy wszyscy. Nasze zdjęcia, wpisy na Facebooku, innych portalach społecznościowych, uważaj bo ten kto ma nie czyste sumienie może użyć Twojego konta na swój użytek, nie koniecznie pozytywny. Co wiemy o e-testach? wyborach, głosowaniach drogą online? że dane są wykradane, wykorzystywane do prania brudnych interesów mafii, pedofilii którzy potrafią znać się na wejściach w różne programy, serwery, omijać to i tamto...a Ty nadal myślisz że jesteś bezpieczny?

Nigdy bym nie pomyślała że drugi tom, tak mnie wstrząśnie, powieść napisana z szybkością światła, tempo jak bym była na rollercoaster, akcja która toczy się wielowątkowo łączy się by na końcu ukazać niby koniec zagadki, tak naprawdę jestem świadoma że muszę przeczytać tom trzeci, by dowiedzieć się co szykuje dla mnie Julita, z czym się zmierzy, odpowiedzieć sobie na pytanie, będzie z tym Jankiem czy nie...co z cyberprzemocą? ma się z pewnością dobrze. A ja Wam polecam, ten dobry kryminał po którym będziecie czuć niedosyt.

Po przeczytaniu pierwszej części, czyli „Cokolwiek wybierzesz. Ukryta sieć 1”, stwierdziłam, że przeczytam całą trylogię, ponieważ pierwsza część zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Myślałam, że zakup książki „Kimkolwiek jesteś. Ukryta sieć 2” w moim przypadku będzie się wiązał z długimi zakupami przez Internet, do których ciężko będzie mi się zebrać. Na szczęście sprawy potoczyły się inaczej, ponieważ książka rzuciła mi się w oczy podczas zakupów spożywczych w Biedronce. Kupiłam ją w ciemno i nie żałuję tego.

Jest rok 2018 kiedy to pewnego dnia zostaje zamordowana przez tajemniczego mężczyznę dziewczyna pracująca jako camgirl. Nagranie zabójstwa trafia do sieci. Julita Wójcicka, czyli dziennikarka śledcza, zajmująca się tematyką cyberbezpieczeństwa, kontynuuje śledztwo w sprawie ustalenia tożsamości administratora forum, na którym zamieszczano posty dotyczące pornografii pedofilskiej. Mijają dwa lata, nagle Julita natrafia na udostępniony jej plik zawierający artykuł o zamordowanej sprzed lat camgirl. Dziennikarka próbuje ustalić jaki związek ma to zabójstwo z administratorem forum pornografii pedofilskiej. Do czego doprowadzi jej śledztwo? Jakie tym razem grozi jej niebezpieczeństwo?

W międzyczasie opisane są wątki dwóch nowych, kluczowych bohaterów książki. Pierwszy z nich, czyli Białorusin Oleg, napotyka w swojej pracy nietypowy problem, który, ze względu na jego karierę zawodową lepiej przemilczeć. W tym czasie zbliżają się wybory, w których uczestniczy nasz drugi bohater, czyli polityk Artur. w związku z tym prowadzona jest kampania reklamowa, między innymi za pomocą cyberprzestrzeni. Co wspólnego maja ze sobą oba wątki? Co z tym wszystkim ma wspólnego zabójstwo camgirl?

„Kimkolwiek jesteś. Ukryta sieć 2”, tak samo jak pierwsza część, została napisana w lekkim i przyjemnym językiem. Pomimo poważnych problemów poruszanych w książce jest wiele śmiesznych dialogów i sytuacji. Uwielbiam czytać dialogi Janka i Julity, w których to rozgadana i sprytna dziennikarka próbuje nawiązać przyjazny kontakt ze zdystansowanym Jankiem, który początkowo jest niechętny wobec niej i chce z nią rozmawiać tylko na tematy służbowe. W książce opisano ważne programy komputerowe, o których nie miałam wcześniej pojęcia, używane w celach śledczych. Pewnie przez kilka kolejnych dni będę teraz zakrywała usta, podczas rozmowy w miejscach publicznych i to wcale nie ma związku z koronawirusem (Ci co przeczytali tę książkę wiedzą o który program komputerowy mi chodzi). „Kimkolwiek jesteś. Ukryta sieć 2” uczy tego, że trzeba uważać na każdy swój ruch w sieci. Pokazuje w jaki sposób możemy być zmanipulowani przez różne możliwości cyberprzestrzeni.

Myślę, że każdy, kto przeczytał pierwszą część sięgnie też po drugą. „Kimkolwiek jesteś. Ukryta sieć 2” jest książką pouczającą, dającą do myślenia, a zarazem przyjemną podczas czytania. Mimo 430 stron można książkę pochłonąć w dwa dni (a nawet w jeden jeśli czas i wzrok na to pozwoli). Jest tak ciekawa, że podczas czytania strony same się przewracają.

Charyzmatyczna dziennikarka Julita Wójcicka kontynuuje śledztwo Emila Chorczyńskiego. Jest odważna, ambitna i bezkompromisowa a nowoczesna technologia nie stanowi już dla niej zagadki. Wartka akcja, narastające napięcie, bardzo ważne tematy i ogrom emocji. Przerażają mnie nadal możliwości internetu, nowoczesnych technologi, które mogą wniknąć  w każdy element i każdy moment naszego życia. Bardzo dobry kryminał i niedługo sięgnę po kolejną część. Polecam i czekam na kolejne książki polskiego autora.

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2023-09-07, Ocena: 4, Przeczytałam, 2023,

Trochę lepiej, trochę ciekawiej niż pierwszy tom. Ale cóż tu więcej pisać o kryminale. Ważne, żebyśmy wiedzieli, szczególnie przed wyborami, które nas czekają, jak jesteśmy manipulowani. Myślmy samodzielnie i krytycznie. W miarę dobrze spędzony czas.

Julita kontynuuje śledztwo, sprawdza materiały i poszlaki, które dostała od Emila. Jednym z tropów do sprawdzenia, jest zabójstwo camgirl. Julita drąży temat i ponownie zwraca na siebie uwagę.... Tym razem jest mądrzejsza, ukrywa się....

Bardzo dobra książka, trzyma w napięciu, świetnie się czyta.

Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2021-05-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Cieszyłam się na kolejne spotkanie z Julitą Wójcicką, dziennikarką i dziewczyną szaloną, poznaną w pierwszej części trylogii "Ukryta sieć". Stało się zatem zadość i druga część owego "trójpaku" za mną. Czy jestem zadowolona ? I tak i nie. Jest właściwie wszystko, co potrzebne by książka była ciekawa. Przynajmniej dla mnie. Akcja, pędząca na łeb na szyję, nie dając czytelnikowi ani na chwilę odetchnąć, napięcie wciąż wyśrubowane do zenitu i nieobliczalna Julita jako pieprzna postać główna w tym całym zamieszaniu. A cały proceder z wyborami i reklamami dobieranymi według algorytmów, przeprowadzony i opisany, bez zarzutu. Jest to na pewno książka, którą ciężko jest odłożyć, bo już późno i trzeba choć trochę pospać, bo jutro musowo wstać do roboty i być w niej choć trochę przytomnym. Łatwo przy niej zerwać noc, bo czytelnik z każdą kolejną kartką coraz bardziej chce wiedzieć i co dalej i jak to się skończy.

Tak, to wszystko jest i to jest fajne i tak jest oki. Jednak nie podoba mi się to, co autor robi z Julitą na gruncie prywatnym. Ja rozumiem, że ta postać powinna taka być, bezczelna, przebojowa i za nic mająca sobie wszystkich, którzy próbują jej przeszkodzić, bo inaczej nie byłaby tak ciekawa i pewnie nie osiągnęłaby zbyt wiele. Jednak w moim odczuciu owa dama nie potrafi rozgraniczyć, życia prywatnego od swojej pasji pogoni za złymi ludźmi. Równie przedmiotowo i bezczelnie traktuje obcych i wrogów, co swoich przyjaciół i rodzinę. Wygłasza "mądrości", sama się do nich nie stosując, to mi się właśnie nie podoba w tej postaci. Jest jak taran, który rozwali wszystko na swojej drodze, siostrę, czy partnera, przyjaciela, czy wroga, bez wyjątku. W tym miejscu zgodzę się i podpiszę obydwoma rękoma pod wywodem o alpinistach, który wygłosiła siostra Julity, Magda. Julita to 100% egoistka.

W części tej również wszystko zostało urwane jakby w połowie. Wiele niedokończonych wątków i nieukaranych winnych ?. Tak więc druga część zdecydowanie bardziej niż pierwsza "wymusza" przeczytanie części trzeciej. Oczywiście jeśli chcemy się dowiedzieć, jak to wszystko się zakończy, a ja chcę, więc za jakiś czas trzecia część obowiązkowo ?

Avatar użytkownika - Margarita1980
Margarita1980
Przeczytane:2021-04-14, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2021,

„Kimkolwiek jesteś” to kontynuacja thrillera „Cokolwiek wybierzesz” autorstwa Jakuba Szamałka.

Ponownie spotykamy dziennikarkę śledczą Julitę Wójcicką, nadal prowadzącą śledztwo w sprawie internetowego forum dla pedofilii prowadzonego przez Xtraterrestia1, Janka Tracza, pracującego teraz dla firmy consultinowej, jako spec od zabezpieczeń sieci. W dokumentach otrzymanych od Emila, hakera, który miał osobiste porachunki z Xtraterrestia1, Julita odnajduje plik o zamordowaniu camgirl. W jaki sposób wiąże się to zabójstwo z prowadzącym śledztwem? Dlaczego camgirl musiała umrzeć? Dokąd tym razem zaprowadzi ją i Janka śledztwo? I czy uda się odkryć tożsamość nieuchwytnego Xtraterrestia1? Oprócz tego głównego wątku pojawiają się dwa równoległe wątki poboczne – moderatora treści pewnego portalu społecznościowego, Olega, oraz Anety, kierowniczki kampanii internetowej nowej partii politycznej – Polska Jutro. Jak można się spodziewać, w pewnym momencie wszystkie te wątki splatają się ze sobą, tworząc przerażający obraz manipulacji, na jakie są narażeni użytkownicy mediów społecznościowych i nie tylko.

Do 2018 roku nikt nie wyobrażał sobie, że prezydenta USA może wybrać korporacja, za pomocą spersonalizowanych reklam wyświetlającym się na wallu użytkownika Facebooka. To właśnie w 2018 wybuchła afera związana z Cambridge Analytica ujawniająca, że dane pozyskane za pośrednictwem publikowanych w serwisie społecznościowym quizów były później wykorzystywane bez zgody użytkowników do tworzenia propagandowych reklam, tworzonych z myślą o potencjalnych wyborcach. Działo się to w 2016 roku, gdy w USA trwała prezydencka kampania wyborcza. Facebook został „skazany” na grzywnę 5 mld USD za handel danymi (i nadal to robi!).

Szamałek ponownie umiejętnie przeplata fikcję literacką ze światem nowych technologii, nie do końca uświadomionych przez użytkowników internetu powiązań między podmiotami, używających mediów społecznościowych z dużą niefrasobliwością. Dla wielu z nas to „przypadek”, że Google lub Facebook publikuje reklamę ekspresu do kawy (lub innego przedmiotu), o którym rozmawialiśmy kilka dni temu, bo przecież nie sprawdzaliśmy tego w sieci. To była tylko luźna rozmowa. Ale nasz telefon/telewizor/Alexa słuchał i jego algorytm przekazał dalej, że taką reklamę ma wyświetlić. Moja przyjaciółka ostatnio powiedziała mądre zdanie „jeśli dostajesz produkt za darmo, to znaczy, że to ty jesteś produktem”, warto o tym pamiętać, surfując po „darmowej” sieci, rozwiązując quizy i zadając pytania Wujkowi Googla. Kto wie, do czego te dane zostaną wykorzystane.

Drugi tomu serii „Ukryta sieć” trzyma poziom. Wciąga tak samo jak pierwszy. Dostarcza nie tylko wrażeń, typowych dla thrillera, ale i refleksji dotyczących technologii informatycznych. Dzięki autorowi poznałam kilka sztuczek, które na pewno przydadzą mi się w pracy, ale nie bójcie się, nadal będę „white hat”.

Polecam całą serię!

Kiedy Atena odwraca wzrok
Jakub Szamałek0
Okładka ksiązki - Kiedy Atena odwraca wzrok

Powieść kryminalna osadzona w antycznych Atenach? główny bohater musi zmierzyć się z groźną siatką szpiegowską i własnymi słabościami? Jakub Szamałek,...

Gdziekolwiek spojrzysz
Jakub Szamałek0
Okładka ksiązki -  Gdziekolwiek spojrzysz

Trzecia i najbardziej brawurowa część bestsellerowej trylogii ,,Ukryta sieć" Jakuba Szamałka. 2020 rok. W Żelaznej Górze dochodzi do katastrofalnego...