Ukryta sieć. Kimkolwiek jesteś. Tom 2

Po przeczytaniu pierwszej części, czyli „Cokolwiek wybierzesz. Ukryta sieć 1”, stwierdziłam, że przeczytam całą trylogię, ponieważ pierwsza część zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Myślałam, że zakup książki „Kimkolwiek jesteś. Ukryta sieć 2” w moim przypadku będzie się wiązał z długimi zakupami przez Internet, do których ciężko będzie mi się zebrać. Na szczęście sprawy potoczyły się inaczej, ponieważ książka rzuciła mi się w oczy podczas zakupów spożywczych w Biedronce. Kupiłam ją w ciemno i nie żałuję tego.

Jest rok 2018 kiedy to pewnego dnia zostaje zamordowana przez tajemniczego mężczyznę dziewczyna pracująca jako camgirl. Nagranie zabójstwa trafia do sieci. Julita Wójcicka, czyli dziennikarka śledcza, zajmująca się tematyką cyberbezpieczeństwa, kontynuuje śledztwo w sprawie ustalenia tożsamości administratora forum, na którym zamieszczano posty dotyczące pornografii pedofilskiej. Mijają dwa lata, nagle Julita natrafia na udostępniony jej plik zawierający artykuł o zamordowanej sprzed lat camgirl. Dziennikarka próbuje ustalić jaki związek ma to zabójstwo z administratorem forum pornografii pedofilskiej. Do czego doprowadzi jej śledztwo? Jakie tym razem grozi jej niebezpieczeństwo?

W międzyczasie opisane są wątki dwóch nowych, kluczowych bohaterów książki. Pierwszy z nich, czyli Białorusin Oleg, napotyka w swojej pracy nietypowy problem, który, ze względu na jego karierę zawodową lepiej przemilczeć. W tym czasie zbliżają się wybory, w których uczestniczy nasz drugi bohater, czyli polityk Artur. w związku z tym prowadzona jest kampania reklamowa, między innymi za pomocą cyberprzestrzeni. Co wspólnego maja ze sobą oba wątki? Co z tym wszystkim ma wspólnego zabójstwo camgirl?

„Kimkolwiek jesteś. Ukryta sieć 2”, tak samo jak pierwsza część, została napisana w lekkim i przyjemnym językiem. Pomimo poważnych problemów poruszanych w książce jest wiele śmiesznych dialogów i sytuacji. Uwielbiam czytać dialogi Janka i Julity, w których to rozgadana i sprytna dziennikarka próbuje nawiązać przyjazny kontakt ze zdystansowanym Jankiem, który początkowo jest niechętny wobec niej i chce z nią rozmawiać tylko na tematy służbowe. W książce opisano ważne programy komputerowe, o których nie miałam wcześniej pojęcia, używane w celach śledczych. Pewnie przez kilka kolejnych dni będę teraz zakrywała usta, podczas rozmowy w miejscach publicznych i to wcale nie ma związku z koronawirusem (Ci co przeczytali tę książkę wiedzą o który program komputerowy mi chodzi). „Kimkolwiek jesteś. Ukryta sieć 2” uczy tego, że trzeba uważać na każdy swój ruch w sieci. Pokazuje w jaki sposób możemy być zmanipulowani przez różne możliwości cyberprzestrzeni.

Myślę, że każdy, kto przeczytał pierwszą część sięgnie też po drugą. „Kimkolwiek jesteś. Ukryta sieć 2” jest książką pouczającą, dającą do myślenia, a zarazem przyjemną podczas czytania. Mimo 430 stron można książkę pochłonąć w dwa dni (a nawet w jeden jeśli czas i wzrok na to pozwoli). Jest tak ciekawa, że podczas czytania strony same się przewracają.

Informacje dodatkowe o Ukryta sieć. Kimkolwiek jesteś. Tom 2:

Kup książkę Ukryta sieć. Kimkolwiek jesteś. Tom 2

Ukryta sieć. Cokolwiek wybierzesz. Tom 1
Jakub Szamałek0
Okładka ksiązki - Ukryta sieć. Cokolwiek wybierzesz. Tom 1

Bestsellerowa seria Jakuba Szamałka, która sprzedała się w ponad 160 tys. egzemplarzy! Na jednej z warszawskich ulic dochodzi do wypadku. Ginie Ryszard...

Morze Niegościnne
Jakub Szamałek0
Okładka ksiązki - Morze Niegościnne

o    Powieść kryminalna osadzona na skraju starożytnego świata o    Główny bohater prowadzi śledztwo, które zmieni jego życie i bieg historii o    Jakub...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;