Co by było, gdyby twój poziom inteligencji okazał się wyższy, niż ci się wydaje? Czy w twojej głowie kryje się geniusz, który tylko czeka, żeby się ujawnić? A może chciałbyś zażyć pigułkę, która zwiększy twój potencjał intelektualny?

Badacze na całym świecie pracują nad sposobami poprawy działania naszego mózgu, byśmy stawali się coraz bystrzejsi i zdolni do większej koncentracji. W swojej książce Ukryty geniusz David Adam próbuje odpowiedzieć na pytania: Czym jest inteligencja? W której części mózgu się znajduje? I przede wszystkim: Czy można ją zmienić i ulepszyć?

Autor na własnej skórze sprawdza skuteczność rewolucyjnych ,,pigułek na rozum" i elektrostymulacji, opowiada o mrocznych dziejach testów na inteligencję oraz spotyka się z sawantami i hakerami mózgów. W ironiczny sposób opisuje też Mensę, której jest członkiem, bezlitośnie obnażając słabości tej instytucji.

David Adam zadaje ważne pytania o to, czy i w jaki sposób nauka powinna klasyfikować ludzi ze względu na inteligencję oraz jak daleko można się w posunąć w próbach podwyższania poziomu inteligencji.

Informacje dodatkowe o Ukryty geniusz: Pigułki na rozum, hakerzy mózgu i tajemnice ludzkiej inteligencji:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2020-02-27
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-233-4775-0
Tytuł oryginału: The Genius Within: Smart Pills, Brain Hacks and Adventures in Intelligence
Tłumaczenie: Barbara Gutowska-Nowak

Tagi: popularnonaukowe

Kup książkę Ukryty geniusz: Pigułki na rozum, hakerzy mózgu i tajemnice ludzkiej inteligencji

Ukryty geniusz: Pigułki na rozum, hakerzy mózgu i tajemnice ludzkiej inteligencji - opinie o książce

Avatar użytkownika - mariajar
mariajar
Przeczytane:2021-02-04, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2021, 26 książek 2021, Mam,

Ksiazka to swego rodzaju poradnik o potedze umyslu.Autor daje wskazowki i przyklady na to jak uzywac umyslu.Kazdy z nas wie ,ze go ma ale nie kazdy wie jak z niego prawidlowo korzystac.Przyznam,ze niektore opisy trzeba przeczytac kilka razy zanim sie zorientujemy o co mu chodzi i nie zawsze jest to proste. Ksiazka jednak warta przeczytania.

Ksiazka napisana prostym jezykiem a nie jak inne naukowym belkotem za co duzy plus.Autor przybliza aspekty zwiazane z tym czym jest mozg jak dziala i jak mozna go pobudzic do lepszej wydajnosci.Pokazuje na przykladach jak dziala i czym jest inteligencja czlowieka,jak jest  mierzona i czy testy na nteligencje sa naprawde rzetelne i okreslaja nasz iloraz inteligencji.Przyznma,ze troche wiecej sie spodziewalam po przeczytaniu recenzji i opisu ksiazki ale i tak jest warta przeczytania i polecenia.

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2020-05-04, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

"Nie wystarczy po prostu mieć inteligencję; trzeba jej jeszcze używać."

"Ukryty geniusz" jest osobną publikacją, a zarazem luźną kontynuacją "Człowieka, który nie mógł przestać", gdyż i tym razem David Adam przygląda się funkcjonowaniu ludzkiego umysłu, procesom wciąż skrywającym mnóstwo tajemnic i niewiadomych. Ze względu na szeroki zakres tematyczny, na książkę trzeba przeznaczyć sporo czasu, najlepiej poznawać ją partiami i w spokojnych rytmach, wnikliwie spoglądać na rozum z różnych perspektyw.

Autor przybliża aspekty z poszerzania funkcji poznawczych, podniesienia poziomu inteligencji, poprawienia sprawności umysłowej. Omawia metody stymulowania sieci połączeń tkanki nerwowej i reguły powstawania nowych. Przywołuje pionierskie spojrzenia nauki, dawne i współczesne wzorce. Wszystko wspiera różnorodnymi przykładami, które sprawiają, że trudne zagadnienia stają się przystępne i zrozumiałe. Narracja przekonująca i przyjazna, nie ma żargonu naukowego, jedynie drobne wzmianki terminologii tam, gdzie jest to niezbędne, ze względu na jednolitość przekazu.

Istota inteligencji charakteryzuje się wysoką złożonością i niejednoznacznością, poznawanie jej bazuje na różnych dyscyplinach nauki, a testy i kwalifikacje wymykają się pełnemu obrazowi. Penetrowanie pochodzenia ludzkiego potencjału umysłowego stawia wyzwania, ponieważ nie daje się uogólniać i szufladkować. Wkraczamy w sferę genetyki i dziedziczenia, psychologii i kodyfikacyjnej interpretacji, środków farmakologicznych i sztucznej aktywizacji. Sporo wzmianek o badaniach naukowych, sukcesach i spektakularnych niepowodzeniach neuronauki. Ciekawe historie potwierdzają lub obalają, stawiane na przestrzeni dziesiątek lat, hipotezy i wnioski.

Najbardziej frapujące fragmenty książki to te, które traktują o szczególnych stanach umysłu - autyzmie, zespole sawanta, synestezji i demencji. Z jednej strony niski poziom inteligencji, z drugiej ponadprzeciętne zdolności umysłowe w konkretnej dziedzinie, nagłe zdobywanie talentu w wybranym zakresie pod wpływem dramatycznego wypadku, czy stopniowe wygaszanie pracy umysłu u starszych osób. Mózg osobliwie przenosi doświadczenia z jednego zmysłu na drugi i tworzy coś niezwykłego. Omawiana jest ponura historia brytyjskich zakładów psychiatrycznych, zagrożenia związane z rozwojem eugeniki oraz metody modyfikacji pracy mózgu.

Nie mogło zabraknąć nawiązań do kwestii etycznych, moralnych i społecznych, zatem zbieramy frapujący materiał do przemyśleń. Publikacja nie wnosi innowacyjnych myśli, ale jest zajmującym zestawieniem popularnych osiągnięć nauki, interesującą przymiarką do głębszego studiowania. Atrakcyjnie przyciąga do przyjrzenia się, czym jest inteligencja i jakie są jej wymiary, przyjemnie przygotowuje do dalszych dociekań, specjalistycznych lektur, opracowań z psychologii intelektu i układu nerwowego. Zerknijcie na inne publikacje serii #nauka ("Szarlatani", "GPS mózgu", "Homo hapticus", "Pierwsze znaki", "Mikrobiom", "Magia bioinżynierii", "Geniusz ptaków").

Bookendorfina.pl

Avatar użytkownika - madak
madak
Przeczytane:2020-03-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2020 roku, Popularnonaukowe,
Człowiek, który nie mógł przestać: Opowieści o nerwicach natręctw
David Adam0
Okładka ksiązki - Człowiek, który nie mógł przestać: Opowieści o nerwicach natręctw

Co sprawiło, że etiopska nastolatka zjadła kawałek po kawałku ścianę swojego domu, a dwaj bracia zginęli pod lawiną kompulsywnie gromadzonych rupieci?W...