Wiek zła

Witajcie w świecie rodziny wadia. Eleganckie przyjęcia, markowe ubrania, luksusowe samochody, alkohol, narkotyki, seks… możesz mieć wszystko, czego zapragnie twoje serce. Jest tylko jeden haczyk: masz robić, co ci każą.

Jedna z najbardziej wyczekiwanych premier 2023 roku według serwisu Goodreads. Wybór klubu książkowego „Good Morning America”. Powieść rozmywająca granice – między prozą komercyjną i literacką, sensacyjną i obyczajową. Książka, którą zachwycona Hanya Yanagihara określiła jako „mroczną i hipnotyzującą”. Azjatycka odpowiedź na „Ojca Chrzestnego”. Bardziej wstrząsająca niż „Shantaram”, mocniejsza od „Gomorry” i głębsza od „Rodziny Soprano”.

Epicka opowieść o potężnej indyjskiej rodzinie mafijnej, znienawidzonej przez jednych, uwielbianej przez innych i budzącej lęk u wszystkich. O destrukcyjnym bogactwie i toksycznej miłości.

„Za każdą wielką fortuną kryje się zbrodnia”. Deepti Kapoor mogłaby spokojnie pójść w ślady Maria Puzo i umieścić ten cytat z Balzaca jako motto „Wieku zła”. Indie, czasy współczesne. Członkowie zamożnego, potężnego i skorumpowanego rodu Wadia: ambitny i rozpieszczony Sunny, jego bezwzględny i apodyktyczny ojciec Bunty oraz okrutny wuj Vicky trzęsą przestępczym półświatkiem stolicy. Każdy, kto zwiąże swój los z tą rodziną, uwikła się w walkę o wpływy, władzę, ziemię i wielkie bogactwo. Niektórzy stracą życie tylko po to, by na jaw nie wyszły grzechy członków klanu. Inni wciąż będą mieli nadzieję odnieść korzyści z koneksji z prominentnym i wpływowym rodem. Ale czy ktokolwiek wyjdzie zwycięsko ze starcia z tą potężną i niezwykle groźną familią?

Ajay – służący i ochroniarz Sunny’ego Wadii, słynnego playboya, syna bezwzględnego mafioza, który próbuje nadawać swoim przedsięwzięciom pozory legalności – właśnie odsiaduje wyrok w więzieniu. Kiedy na ulicach Delhi doszło do tragicznego wypadku: rozpędzony mercedes wypadł z jezdni i zabił pięcioro bezdomnych, w tym kobietę w ciąży, policja nie miała wątpliwości, że to właśnie on siedział za kierownicą.

Młoda dziennikarka Neda, zafascynowana bogactwem i ekscentrycznym życiem Sunny’ego, nie może się oprzeć pokusie, by zakosztować smaku przestępstwa, i wikła się w niebezpieczny romans z synem mafijnego bossa. Czy tak jak Ajay poniesie konsekwencje swoich wyborów? A może los się odmieni, a młody i niepozbawiony ideałów Sunny zdoła odwrócić się od ojca i odrzucić świat pełen przemocy? Może piękny indyjski sen jego i Nedy ma szansę nie okazać się koszmarem? To mało prawdopodobne w wieku kalijuga, wieku nieprawości i klęski – w wieku zła.

Wirtuozerskie połączenie thrillera kryminalnego z sagą rodzinną, które zachwyci zarówno miłośników kryminału i sensacji, jak i dobrej prozy literackiej.

Prawa do serialowej wersji książki wykupiła amerykańska stacja telewizyjna FX.

Informacje dodatkowe o Wiek zła:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2023-11-08

Tagi: literatura piękna

Kup książkę Wiek zła

Wiek zła - opinie o książce

Jestem ciekawa czy ktoś z Was lubi i czyta literaturę indyjską? Bo prawdę mówiąc/pisząc, Wiek zła to moje drugie spotkanie z indyjskimi twórcami. Wcześniej czytałam książkę Wśród mangowych drzew. Wspomnienia z dzieciństwa w Indiach Madhur Jaffrey. Jednak porównywać tych dwu tytułów nawet się nie ośmielę, bo to całkiem inna „bajka”.

Tym razem zacznę od okładki, która kusi złotem, ale jak się przyjrzeć to tylko pierwsze wrażenie. Wielkie czarne napisy nie zwiastują niczego dobrego, a rozchodzące się, niczym promienie krople krwi (która wcale nie musi być czerwona, żeby robiła wrażenie) podkreślają, że nie będzie to milutka opowiastka o turystycznej stronie Indii. Sam tytuł Wiek zła również nie brzmi słodko.

Przyznaję bez bicia, że bardzo zachęciło mnie porównanie tej obszernej powieści do jednego z moich ulubionych dzieł – Ojca Chrzestnego oraz do serialu, który uwielbiam Rodzina Soprano. Rekomendacje takich osób, jak: Stephen King, Lee Child, Marlon James, Hanya Yanagihara czy Rumaan Alam, również pomogły i są zachętą do sięgnięcia po tę książkę.

Witaj w świecie rodziny Wadiów!

Ale żeby wejść do tego świat, musisz zrobić

TO, CO CI KAŻĄ.

Akcja powieści rozgrywa się, w Indiach, na początku XXI wieku i przedstawia historię trzech osób: Sunny’ego Wadia – syna przerażającego gangstera, Bunty’ego; Ajaya – od dziecka świadka przemocy, sprzedanego w niewolę, w efekcie pracującego dla Sunny’ego na każde zawołanie; Nedy – dziennikarki, która zachłysnęła się tym światem podczas pisania artykułu.

Jeden wypadek, jedno zdarzenie będzie miało wpływ na losy tej trójki i na bieg wydarzeń oraz ich życia w całkiem nieoczekiwany sposób.

Opowieść zaczyna się trzęsieniem ziemi – nie dosłownie, oczywiście. W wypadku samochodowym ginie piątka ludzi, w tym kobieta w ciąży. Może nie byłoby to aż tak okropne, ale była noc, a oni spali na ulicy. Mercedesem, który wpadł na tę grupę był pijany Ajay. Chłopak zostaje aresztowany i uwięziony. I przyznaję, że to jego historia jest najmocniejszym ogniwem tej opowieści od samego początku, gdy poznajemy go jako kilkuletniego chłopca. W moim odczuciu to Ajay jest najsympatyczniejszą postacią, której się kibicuje.

Trochę gorzej, ale nadal ciekawie wypada Sunny, choć ten narcystyczny samolub w ogóle nie przypadł mi do gustu. Słaby i niedojrzały, najchętniej wyręczający się innymi. Ale to synuś szefa mafii, jemu się nie odmawia i koniec końców wszystko i tak kiedyś będzie jego.

No i według mnie najsłabsze ogniwo w tym łańcuchu – Neda. Całkowicie nieciekawa, wręcz irytująca. Uwikłana w romans z synem mafijnego bossa, Sunnym. W niezrozumiały dla mnie sposób zachwycona tym luksusem Wadiów, mimo iż wie skąd bierze się jego źródło.

Podobno jest to pierwsza część z trzech. Jeśli to prawda, to faktycznie będzie to prawdziwa epopeja i saga rodziny gangsterskiej w jednym. Dobra jest, ale nie wywołała we mnie takich zachwytów, jak wcześniej wymieniane tytuły (które notabene znalazły się również na zdjęciu). Choć rozumiem to porównanie.

Szczerze i bez owijania w bawełnę – znajdziecie tutaj mnóstwo brudu, morderstwa, samobójstwa, gwałty i niewolnictwo w każdej możliwej odsłonie, tortury, handel ludźmi. Ale będzie też korupcja, wszelkie nierówności, przemoc policji, brudna polityka, bezwzględność; że nie wspomnę o seksie, narkotykach i „innych przyjemnościach”.

Zanurzając się w fabułę Wieku zła nie spodziewajcie się sielanki, bo jej nie będzie. Nie oczekujcie romansu, choć seks występuje (bo kto powiedział, że miłość i seks mają ze sobą wiele wspólnego). Nie spodziewajcie się tego, że ktokolwiek zrobi to, co trzeba; to co należy, bo prawie nigdy nikt nie postępuje tutaj właściwie. Nie czekajcie, jak na zbawienie na żadne szczęśliwe zakończenie. To nie jest książka, w której triumfuje dobro czy miłość. Tu nie będzie happy endu. Deepti Kapoor nie oszczędza żadnego czytelnika; nad nikim się nie lituje. To nie jest ten rodzaj książki, po którą sięgamy dla rozrywki, aby umilić sobie czas.

Wiek zła to kilka gatunków literackich w jednym worku: thriller, dramat, powieść społeczno-polityczna, saga rodzinna, powieść gangsterska… Zderzenie wielkiego bogactwa tych, którym udało się wspiąć po drabinie społecznej z tymi zepchniętymi poza margines, na pozycje, gdzie trudno odbić się od dna. Kapoor krytykuje neoliberalizm za nierówność społeczną pokazując to na rażących przykładach i nie obawia się unaocznić nam brutalnej strony tego bezwzględnego świata.

Muszę dodać, że gdy pojawiają się opisy, które ja akurat bardzo lubię, to zostałam w końcu kupiona przez autorkę. Opisy Indii, innych miast, wiejskich krajobrazów, życia ludzi: tych bogatych, żyjących ponad stan i tych biednych ze slumsów były fascynujące, zajmujące i cudownie barwne.

Wiek zła jest początkiem zapowiadanej trylogii (?) Przyznam, że jestem ciekawa kolejnych odsłon i z pewnością je przeczytam. Nie tak łatwo wprawić mnie w zdumienie czy oszołomienie. Jestem również daleka od zachwytów, choć książka indyjskiej pisarki okazała się dobra, ale tylko dobra. Gdybym oceniała, dałabym 6/10. Ale nadal polecam, bo to interesująca lektura i z pewnością inna od tego, co czytacie na co dzień.

Sprawdźcie na ”własnej skórze” czy wiek kalijugi faktycznie pełen jest zła, mroku, nieprawości i klęski.

Taka chwilowa odskocznia od thrillerów i kryminałów. Zaglądamy do świata mafijnego, brudnego i złego. Jakimi on rządzi się prawami, to każdy z nas doskonale wie. Chociażby z powieści innych autorów. A jaki świat wykreowała Deepti Kapoor? Wystarczy wybrać się do dzisiejszych Indii i odpowiedź przyjdzie sama …

Wkraczamy w świat rodziny Wadia. Młody i pewny siebie Sunny, syn bogatego biznesmena, trzęsącego półświatkiem indyjskim, czytaj mafioza. Bunty – ojciec Sunny'ego, bezwzględny i okrutny, trzymający w garści wszelkie możliwe branże gospodarki. Oraz wuj Sunny'ego, Vicky. Każdy z nich ma wiele za uszami, każdy z nich sieje strach, wszędzie gdzie się tylko pojawi. Lepiej ich nie spotkać na swojej drodze ...

Na drodze Sunny'ego pojawia się Ajay oraz Neda. Życie młodziutkiego służącego było diametralnie inne. Po śmierci ojca został sprzedany przez matkę. Został wywieziony w odległe rejony kraju, gdzie ciężko pracował, był wykorzystywany i poniewierany. Aż spotkał Sunny'ego. Stał się jego chłopcem na posyłki, osobistym ochroniarzem i kierowcą, będącym do dyspozycji przez całą dobę. Godził się na to, dobrze zarabiał, ale wiele ryzykował, miał milczeć i być niewidoczny. Na nic lepszego w życiu nie mógł za bardzo liczyć ze swoim pochodzeniem. Gdy pewnego dnia rozpędzony mercedes wpada w poślizg i zabija idących poboczem ludzi, okazuje się, że za kierownicą siedział Ajay, od którego czuć było alkohol. Czy młody byłby taki aż taki lekkomyślny? Czy może został wykorzystany przez swojego pana i wziął winę na siebie? Neda – młoda i ambitna dziennikarka, zafascynowana światem i życiem Sunny'ego wdaje się w romans z nim. Jaki będzie finał tej znajomości? Czy poniesie konsekwencje, jak Ajay czy z nią młody Wadia obejdzie się delikatniej? Ale trzeba pamiętać, że w tym świecie nie liczą się przyjaźnie ani znajomości, każdy, kto staje się niewygodny i niepotrzebny musi odejść … Często na zawsze …

„Jesteś, kim jesteś. Przeszłość nie wróci, musisz się nauczyć panować nad teraźniejszością”.

Wiek zła to ciekawa i intrygująca opowieść o indyjskiej rodzinie mafijnej, która budziła lęk i strach wśród mieszkańców Indii. Ich świat był pełen korupcji, szemranych interesów, zastraszania przeciwników. Pławili się w luksusie, jeździli drogimi autami, bawili się w nocnych klubach, imprezowali do rana, alkohol, seks i narkotyki były na porządku dziennym. Wykorzystywali ludzi do swoich celów, a gdy byli już niepotrzebni, szybko się ich pozbywali. Można by pomyśleć, że mieli znakomite życie. To tylko pozorne i ułudne szczęście. Pieniądze nie zastąpią przyjaciół, miłości i szczęścia nie kupi się za pieniądze. A oni jednak żyli w takim przekonaniu.

To trudna lektura, dość brutalna i zatrważająca. Skłania do refleksji i oceny, czy taki świat nas fascynuje. Czy chcielibyśmy tak żyć, jak członkowie rodziny Wadia? Czy uważamy, że pieniądz jest w stanie zastąpić wszystko? Autorka dotyka też trudnych problemów, z jakimi muszą się mierzyć dzisiejsze Indie. Bieda i ubóstwo, korupcja, pozbawianie ludzi przysługujących im praw, wykorzystywanie zwykłych, biednych ludzi. Pokazana jest siła poświęcenia słabszych ludzi, podporządkowanie panu. Bo on przecież jest władcą ich życia, dosłownie.

Lektura bardzo ciekawa i obrazowa. Autorka podgląda zepsuty świat mafijnych rodzin, i odważnie ukazuje ich najgorsze cechy. Bo o żadnych pozytywnych wartościach w ich przypadku nie może być mowy. Kto nie jest z nimi, ten jest przeciw nim.

Gorąco polecam, ale dla odważnych i odpornych na zło, które czai się z każdej strony tej opowieści. Zachwyca drobiazgowością i otwartością, gratka, zarówno dla miłośników mocnej lektury, jak i bajecznych opowieści. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Zniewalająca i mroczna historia!

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2023-11-28, Ocena: 5, Przeczytałem,

Pamiętasz ,,Ojca chrzestnego"? Czytałeś/-aś książkę? Może oglądałeś/-aś film? Jest w Twoim typie? Lubisz takie historie?

Ja uwielbiam twórczość Mario Puzo, z którą pierwszy raz w postaci książkowej spotkałam się za czasów gimnazjum. To wtedy przeczytałam wszystkie wydane przez niego książki, które zostały przełożone na język polski. Od tego czasu chętnie sięgam po książki, które chociaż klimatem przypominają te twórczości Puzo. Dlatego też na mojej półce nie mogło zabraknąć ,,Wieku zła" autorstwa Deepti Kapoor. Książki, która mówi się, że jest azjatycką odpowiedzią na ,,Ojca Chrzestnego". Jednak czy aby na pewno to prawda?

,,Wiek zła" to książka, która pozwala nam zajrzeć we współczesne Indie i przede wszystkim poznać ich mafijny świat, który wcale nie różni się od tego w Europie. Walka o pieniądze, władzę, czy gangsterstwo wszędzie są takie same, a to pozwala stworzyć naprawdę genialną historię! Jednak nazwanie jej odpowiedzią na ,,Ojca chrzestnego" to według mnie gruba przesada. Te dwie historie to zupełnie inne bajki, których wspólnym mianownikiem jest jedynie zbrodnia i zbudowane na niej imperium.

Deepti Kapoor ukazała jak jeden rodzinny klan może decydować o wszystkim co dzieje się w wielomilionowych Indiach. Jak władza i pieniądze deprawują, a strach pomiędzy tym co wypada, a lojalnością wobec rodziny potrafi niszczyć. Widzimy przerażający kontrast pomiędzy luksusem i przepychem, a otaczającą kastę nędzą i skrajnym ubóstwem. Przyglądamy się jak rodzice oddają swoje dzieci handlarzom żywym towarem w zamian za spłatę swoich długów.

,,Dzięki niemu jego rodzinie żyje się teraz lepiej. Wyobraża sobie ich dzień. Jego ofiara utorowała im drogę do pomyślności. Powtarza to sobie w kółko, aż w końcu nie pamięta już prawdy."

To właśnie na kanwie takich wątków i przerażającego tła Autorka splotła losy trzech diametralnie różnych życiorysów, usytuowanych na różnych szczeblach hierarchii kastowej. Ich losy przedstawiane są przez pryzmat ogromnych pieniędzy, nieograniczonej władzy, czy niestety nędzy i biedy tych, którym się nie udało, albo byli ,,źle" urodzeni. Wszystko to przekłada się na przejmujący i smutny obraz ludzkiego życia...

,,Wiek zła" to książka, która usatysfakcjonuje każdego fana historii mafijnych, ale i tych, którzy lubią doszukiwać się w historiach większej głębi. Bo z ,,Wieku zła" z całą pewnością płynie swego rodzaju głębia i przekaz, który na długo zapada w pamięci Czytelnika. Tej książki nie można oceniać przez pryzmat książek Puzo jak usilnie stara się zrobić wiele osób, doszukując się w niej ogromnej ilości podobieństw. To zupełnie odrębna historia i inna bajka, a dzięki temu tak wyjątkowa. POLECAM!

Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis