Wielki słownik języka polskiego PWN t. I-V

Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Wydawnictwo Naukowe PWN przygotowało specjalne publikacje rocznicowe. Wśród nich, poza wyjątkowymi tytułami historycznymi, nie mogło zabraknąć słownika języka polskiego - pierwszego od 15 lat tak aktualnego, obszernego i pełnego w opisie.

Wielki słownik języka polskiego PWN, t. I-V zawiera słownictwo języka ogólnopolskiego (standardowego, kulturalnego, literackiego) w jego różnych odmianach. Poza słownictwem języka codziennego obejmie m.in. słownictwo książkowe, urzędowe, naukowe czy religijne, określenia grzecznościowe, wyrazy podniosłe, terminologię z różnych dziedzin nauki i techniki, niektóre regionalizmy, słownictwo różnych środowisk, a także część słownictwa potocznego. Rejestruje i opisuje również słowa najnowsze, które weszły do polszczyzny ogólnej w ciągu ostatnich 15 lat Jest słownikiem normatywnym, czyli podane w nim słowa odpowiadają kryteriom kultury języka.

Podaje pochodzenie słów, ich znaczenia, związki frazeologiczne, przysłowia i terminy specjalistyczne, a także liczne przykłady użycia zaczerpnięte z autentycznych tekstów pisanych i mówionych. W części gramatycznej przytacza formy odmiany wyrazów, tam, gdzie jest to konieczne, zawiera informacje dotyczące pisowni i wymowy, a w większości haseł czasownikowych - informacje składniowe.

Wielki słownik języka polskiego PWN to:

5 tomów, 5814 stron, ok. 100 000 haseł, 150 000 znaczeń, 19 000 terminologii, 1700 przysłów, 24 000 frazeologizmów, szczegółowe informacje gramatyczne - fleksyjne i składniowe.

WSJP łączy w sobie wiele słowników: ortograficzny, etymologiczny, ogólny, frazeologiczny, przysłów, wyrazów bliskoznacznych.

Informacje dodatkowe o Wielki słownik języka polskiego PWN t. I-V:

Kup książkę Wielki słownik języka polskiego PWN t. I-V

Wielki słownik języka polskiego PWN t. I-V - opinie o książce

Księga zagadek. W parku, w lesie i na łące. Kubuś Puchatek
Okładka ksiązki - Księga zagadek. W parku, w lesie i na łące. Kubuś Puchatek

Dla Kubusia i Przyjaciół przyroda nie ma tajemnic. Dzięki temu są idealnymi przewodnikami po świecie zwierząt i roślin. Ćwiczenia w ,,Księgach zagadek"...

Dziennik mojej ciąży. 9 miesięcy pełnych wzruszeń
Okładka ksiązki - Dziennik mojej ciąży. 9 miesięcy pełnych wzruszeń

Ciąża to szczególny czas, to dziewięć miesięcy pełnych nowych wrażeń oraz fi zycznych i emocjonalnych zmian. Ten dziennik będzie towarzyszył przyszłej...