Wilczy księżyc. Kobiety z Rodziny Wierzbickich

Drugi tom sagi Kobiety z rodziny Wierzbickich

Bietka, córka Malwiny, znika ze swoim chłopcem. Lea trafia tam, gdzie nikt nie chciałby się znaleźć, i próbuje przeżyć w Auschwitz. Tylko Urszula dalej żyje ,,na ptasich prawach" - w drodze, niespokojna, samotna.

Biały Dwór żegluje przez morze historii jak arka Noego, dając schronienie potrzebującym - a dokoła szaleje wojna...

Katarzyna Ryrych, autorka m.in. czterotomowej sagi Czarna walizka. Ma również na swoim koncie kilkanaście książek dla dzieci i młodzieży, za które zdobyła wiele prestiżowych nagród. Szuka tematów niekonwencjonalnych, niezgranych fabuł, zaskakujących narracji - jak w życiu. Wielu bohaterów jej książek to ludzie, których napotkała na swojej drodze.

Informacje dodatkowe o Wilczy księżyc. Kobiety z Rodziny Wierzbickich:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2024-01-25

Kup książkę Wilczy księżyc. Kobiety z Rodziny Wierzbickich

Wilczy księżyc. Kobiety z Rodziny Wierzbickich - opinie o książce

Avatar użytkownika - anatomiaemocji
anatomiaemocji
Przeczytane:2024-02-02, Ocena: 5, Przeczytałam,

Kobiety z rodziny Wierzbickich. Wszystkie uparte. Wszystkie silne. Wszystkie dumne. Każda skrywa w sobie wielką tajemnicę. Każda ma coś na sumieniu.

Wojna i zaraza. Przychodziły zebrać żniwo. Wzbudzały lęk.

Śmierć często spoglądała w ich oczy. Zabierała tych, których kochali.

Lecz one nigdy się nie poddawały. W ich życiu ktoś odchodził, ktoś inny się pojawiał. Nie czuły urazy. Potrafiły dawać, nawet jeśli same nie otrzymały. Potrafiły darować, nawet jeśli to bolało.

Autorka pokazuje w historii rodu Wierzbickich wiele twarzy miłości.

Miłość dojrzała, miłość cicha, miłość na odległość, miłość, która nie powinna się wydarzyć, miłość matczyna, miłość dziecka, miłość do ojczyzny, miłość utracona, brak miłości. I to wszystko w obliczu wojny, cierpienia, zarazy i śmierci.

Dyzia. Kobieta o 100 twarzach i 1000 talentach. Generał Białego Dworu, któremu lepiej nie wchodzić w drogę. Pokazała, że nie jest tylko kobietą. Z nią trzeba się liczyć. Zyskała aprobatę nawet swojego ojca. Takich kobiet w dzisiejszym świecie nam potrzeba. Odważnych, mądrych, bojowych, twardo stąpających po ziemi, nie bojących się ubrudzić, umiejących się postawić i walczyć o swoje. A z drugiej strony kochających i wspierających ponad wszystko.

Wilczy księżyc to 2 część sagi Kobiety z rodziny Wierzbickich. A ja już teraz czekam na kontynuację. Ta wojna też kiedyś się zakończy, a jestem ciekawa, gdzie wtedy będę te kobiety i jakie emocje będą im towarzyszyły.

Avatar użytkownika - goszaczyta
goszaczyta
Przeczytane:2024-02-26, Ocena: 4, Przeczytałam,

🌙 „𝓦𝓲𝓵𝓬𝔃𝔂 𝓴𝓼𝓲ęż𝔂𝓬” 𝓚𝓪𝓽𝓪𝓻𝔃𝔂𝓷𝓪 𝓡𝔂𝓻𝔂𝓬𝓱 🌙

Drugi tom sagi „Kobiety z rodziny Wierzbickich”.

▪𝗥𝗘𝗖𝗘𝗡𝗭𝗝𝗔 ▪

🌙Młody księżyc nazywają tu wilczym księżycem. Powiadają, że w tym czasie młode wilki opuszczają swoje stado i wyruszają w poszukiwaniu własnego miejsca.🐕

Bietka, córka Malwiny, znika ze swoim chłopcem. Lea trafia tam, gdzie nikt nie chciałby się znaleźć, i próbuje przeżyć w Auschwitz. Tylko Urszula dalej żyje „na ptasich prawach” – w drodze, niespokojna, samotna.

Biały Dwór żegluje przez morze historii jak arka Noego, dając schronienie potrzebującym – a dokoła szaleje wojna…

Każda strona przesycona jest niezwykłymi emocjami, które wylewają się wprost do naszego serca, sprawiając, że czujemy się emocjonalnie związani z bohaterami i całą tą historią. Życie pisze różne scenariusze, a tą książką autorka uświadamia nas, jak takie zmiany kształtują naszą osobowość. Autorka szczególny nacisk kładzie na przekazanie nam, poprzez tę historię, że najważniejsze jest, by znać swoją wartość, by pokochać siebie samego i dać sobie szansę na szczęście.

Powieść o kobietach i dla kobiet. Historia jest wciągająca i często łamie serce, wywołuje łzy. Przeżywałam wraz z bohaterami ich rozterki i trudne wybory życiowe. Bohaterki dokonują trudnych wyborów, z determinacją próbują sobie radzić z problemami i przede wszystkim próbują spełniać marzenia.

Autorka uświadamia nam, kobietom jak nadal musimy zaciekle walczyć o swoje. Ile musimy poświecić by udowodnić światu swoją wartość.

„Wilczy księżyc” to słodko-gorzka historia, w której bohaterowie muszą zmierzyć się z nieprzewidzianymi sytuacjami. Jak już wspominałam ta historia idealnie sprawdzi się na leniwy wieczór. A bohaterowie dostarczą wam dużą dawkę emocji i niezapomnianych przeżyć. Bardzo życiowa, bolesna i zarazem piękna historia.

Dzień dobry Drodzy Czytelnicy,

Piszę do Was, żeby pokrótce opowiedzieć o kolejnej powieści, jaką w ostatnim czasie udało mi się przeczytać. Był to ,,Wilczy księżyc" czyli tom numer dwa sagi o tytule ,,Kobiety z rodziny Wierzbickich". Obie części wydało Wydawnictwo Prószyński i S-ka. Swój egzemplarz książki otrzymałam we współpracy z nimi. Bardzo dziękuję.

Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam sagi. Najlepiej żeby były grube i wielotomowe. Czytając część pierwszą w sercu zawsze czuję radość, że to dopiero początek nowej literackiej przygody. Ta nutka niepewności ile jeszcze przede mną, co jeszcze przede mną. Kto lubi niespodzianki, ten domyśla się na sto procent, o jakich emocjach mówię.

W Białym Dworze rozpanoszyła się nieproszona choroba. Przy zdrowiu zostają tylko Dyzia, Franciszek i kucharka. Wtedy też spada na nich wiadomość o śmierci Antoniego. W niedługim czasie do domu powraca Michał. Dyzia, która swoje serce w całości oddała innemu mężczyźnie, dochodzi do wniosku, że mąż jest tym jedynym na całe życie. Zaskakujące?

Czas mija, życie toczy się swoim torem. Ludzie mają swoje plany i marzenia. Dzieci dorastają i wybierają swoje drogi, samodzielnie podejmują decyzje. Według niektórych błądzą jednak według nich samych wszystko jest w porządku. Każdy ma prawo do szczęścia, ale również do popełniania błędów, prawda? Niestety kiedy przychodzi druga wojna światowa codzienność, przyszłość nabiera innych barw. Zawierucha nikogo nie oszczędza.

A już było tak dobrze.

Spokojnie.

Jak dokładnie potoczą się losy bohaterów? Przekonajcie się sięgając po książkę. Bardzo sprawnie napisana, zajmująca historia, do której ciągnie czytelnika dopóki nie dobrnie do ostatniej kropki.

Z niecierpliwością wypatruję części trzeciej. Zostaję fanką tej serii i wyrażam głęboką nadzieję, że szybko się nie zakończy!

Dla wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji czytać tej serii: zachowajcie kolejność ,,Psia gwiazda" a dopiero później ,,Wilczy księżyc". Warto znać historię od pierwszego tomu.

" [...] Umarłym będziesz grać do tańca. Żywych będziesz ubierać. Tylko do lasu nie chodź! [...]"

Czy macie swoje ulubione książkowe sagi? Ja mam, jedną z nich jest saga "Kobiety z rodziny Wierzbickich" Katarzyny Ryrych. Mam tutaj swoje ulubione bohaterki. Czekałam na drugi tom i w końcu się doczekałam. Drugi tom nosi nazwę "Wilczy Księżyc". Podoba mi się ten tytuł. Okładka również jest bardzo interesująca i wymowna. Patrząc na nią, cofam się w czasie i przenoszę do XX wieku. Dlaczego akurat do XX? Czas akcji tej części, to lata 1918-1944.
W "Wilczym Księżycu" dzieje się bardzo dużo dobrego, ale nie brakuje i złego.
Byłam bardzo ciekawa czy Dyzia wyzna swojemu mężowi prawdę. Oczywiście nie powiem wam tego. Oprócz tej sytuacji to podziwiam tę bohaterkę. To jest kobita z jajami. Niczego się nie boi i z każdej sytuacji potrafi wyjść z twarzą. Popija bimberek jak mężczyzna i prawdopodobnie to uratowało ją przed choróbskami. Czy na zabój zakocha się w swoim mężu? Czy będzie szukała szczęścia gdzie indziej? Warto poznać jej losy.
Urszula córka Antoniego w tej części również nie będzie miała lekko. Bardzo się o nią bałam.
Malwina jest żoną Antoniego. Jak potoczy się jej życie? Czy los będzie dla niej łaskawy?
Mariaszka -- ta bohaterka potrafi przepowiadać przyszłość. Zawsze umie dobrze doradzić. Kto jej rad nie słucha, ten podwójnie traci. Jest znachorką. Jest również samotna. Żal mi tej bohaterki.
Pamiętacie Sikusię? W tej części również o niej przeczytacie.
Poznacie również Annę Majorską piękną Rosjankę, która ukrywa pewną tajemnicę. Czy ją odkryjecie?
Nie brakuje tutaj również innych bohaterek i bohaterów. Poznacie ich, czytając tę powieść. Niektóre postacie mocno mnie zaskoczyły.
W "Wilczym Księżycu" nie brakuje momentów, w których się śmiałam i płakałam. Od razu mówię, przygotujcie sobie chusteczki. Niektóre momenty powodują zatrzymanie serca. Nasze bohaterki spotka druga wojna światowa. Będą miały do czynienia z hitlerowcami i ruskimi żołnierzami. Kto był gorszy? Pewnie się domyślacie. Czasy drugiej wojny światowej nie były łatwe. Czy wszystkie bohaterki ją przeżyją? Kto będzie miał pecha a kto szczęście?
Młode wilki opuszczą swoje gniazdo i ruszą w świat, po nowe i lepsze -- po swoje szczęście. Tylko czy to, co otrzymają, to będzie szczęście?
Po przeczytaniu zakończenia nie mogę doczekać się kolejnej części. Podobają mi się powieści Katarzyny Ryrych. Autorka pisze prosto z serca i to się czuje. Czytając jej dzieła, ma się wrażenie, że jest się obok bohaterów i czynnie uczestniczy się w ich życiu. Przywiązałam się do kobiet z rodziny Wierzbickich. Bardzo przejmuję się ich losami. Ich życie nie jest mi obojętne. Lubię czytać książki z drugą wojną światową w tle, dlatego ucieszyłam się, gdy zobaczyłam, że ta historia dzieje się w tym czasie. Byłam bardzo ciekawa, czy autorka pozostawi przy życiu wszystkie swoje bohaterki, czy raczej kogoś uśmierci. Ja już to wiem, a wam zazdroszczę, że jeszcze tego nie wiecie i będziecie mogli odkryć te tajemnice.
Podoba mi się, że Katarzyna Ryrych w swojej powieści pokazuje, że kobiety też są twarde, silne, odważne i mimo problemów potrafią sobie poradzić często lepiej niż niejeden mężczyzna. Na czele tych kobiet stoi Dyzia.
Jeżeli jeszcze nie znacie pierwszej części pod tytułem "Psia Gwiazda" to radzę to szybciutko nadrobić.
Was odsyłam do "Psiej Gwiazdy" i "Wilczego Księżyca", a sama wypatruję trzeciego tomu pod tytułem "Czerwona Pełnia".  Mam nadzieję, że już niedługo usłyszymy o trzeciej części.
Gratuluję autorce tego dzieła. Zachęcam was do czytania książek Katarzyny Ryrych.

,,Wilczy księżyc" to drugi tom sagi o kobietach z rodziny Wierzbickich. Autorka zabrała nas do niespokojnych czasów. Bo czas wojny nigdy nie był łatwy. Malwina jest przerażona zniknięciem swojej córki, Bietki. Lea trafia do Auschwitz i próbuje tam przeżyć. Urszula czuje się samotna i smutna w małżeństwie. Nie zabraknie również Mariaszki i Leśnej. No i Dyzi, u której raz jest lepiej a raz gorzej.

Książka podobnie jak tom pierwszy wciąga od pierwszych stron. Historia matek, żon, kochanek, wróżbitek i znachorek wzbudza wiele emocji. Jest to opowieść pełna miłości, ale również strachu, bólu i rozczarowań. Każda bohaterek żyła w trudnych czasach, ale każda z nich była odważna i silna. Może Urszula trochę od nich odstawała, ale dla mnie była wyjątkowa. Na pewno nie można powiedzieć, że postacie te są ni jakie. Oj nie! One są różne i wyraziste.

Oprócz opisu losu kobiet, autorka świetnie oddała realia tamtych czasów. Zabobony, zwyczaje i tradycje. Książka napisana jest lekkim i przyjemnym językiem. Autorka posiada plastyczny styl pisania dzięki czemu przez kolejne strony wręcz płynie się. Cały czas coś się dzieje i nie ma mowy tutaj o nudzie. Są tutaj momenty zarówno zabawne jak i wzruszające.

Jeśli lubicie cykle książek, w których występują silne postacie kobiece, to bardzo polecam zarówno ,,Wilczy księżyc" jak i ,,Psią gwiazdę". Ja już nie mogę doczekać się kolejnego tomu.

PEPA W RAJU. NAJKRÓTSZA OPOWIEŚĆ O MIŁOŚCI
Katarzyna Ryrych0
Okładka ksiązki - PEPA W RAJU. NAJKRÓTSZA OPOWIEŚĆ O MIŁOŚCI

O tym, że Pepa była niezwykła, wiedzieli w miasteczku wszyscy. Nie tylko Michał, zakochany w niej po uszy. Kiedy zabrakło tej dziwnej, wolnej jak ptak...

Piąta babcia Dominika
Katarzyna Ryrych0
Okładka ksiązki - Piąta babcia Dominika

Nowa żona dziadka od razu wydała się Dominikowi podejrzana - ani nie wygląda na babcię, ani nie zachowuje się jak na babcię przystało. Nie robi na drutach...