Wymyślone miasto Lwów

Lwów - ukraiński, polski, galicyjski, austriacki, austro-węgierski, żydowski, europejski, poradziecki... To miasto jest jak kostka Rubika, nie jest łatwo rozdzielić poszczególne kolory i zbudować jednolitą ściankę. A wielu próbowało! Zwykle tożsamości mieszają się ze sobą, tworząc obraz fascynujący i nieoczywisty. I zmienny - bo to miasto, które ciągle wymyśla siebie od nowa.

Dla Ziemowita Szczerka Lwów to po prostu jego miasto. Miejsce, które zna od lat i w którym czuje się u siebie. Pisze o jego historii, bolączkach, zmianach, bohaterach pierwszego, drugiego i trzeciego planu. Patrzy mu prosto w twarz - zarówno wtedy, kiedy Lwów nakłada przykrywający wszystko makijaż sceniczny, jak i wtedy, kiedy miasto nad ranem z trudem dochodzi do siebie po nocnej hulance.

,,Czasem nam się wydaje, że wiemy już wszystko o Lwowie, tyle książek wydano w ostatnich dekadach. A tu Ziemowit Szczerek pokazuje nam miasto i jego mieszkańców z mało znanej strony, jego bolesną historię, bogatą, różnojęzyczną kulturę, ale też bujne życie w biednych dzielnicach. Wspaniała książka, którą gorąco polecam." Martin Pollack

Informacje dodatkowe o Wymyślone miasto Lwów:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2022-10-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788381915670

Tagi: Ukraina

Kup książkę Wymyślone miasto Lwów

Wymyślone miasto Lwów - opinie o książce

,,No to teraz myślę: k..., przecież po to ma być ta niepodległość, żeby w państwie ukraińskim było nam lepiej.(...) Jeśli ma być tylko gorzej, to po ciężką cholerę nam własne państwo".

Być może ktoś z Was o Lwowie wie wszystko.

Być może tam bywał.

Niestety..ja o tym mieście nie wiem kompletnie nic.

Przepraszam..

Po przeczytaniu tej książki wiem już chyba całkiem sporo i nabrałam chęci wielkich na odwiedziny. Może się uda? Kiedyś.

Autor o Lwowie pisze pięknie i pisze z pasją. Czasem pisze też brzydko, ale w końcu to miasto kontrastów, z bogatą historią, więc nie może być cukierkowo i nudno. Bo Lwów żyje, oddycha i fascynuje.

Mnie bynajmniej zafascynował.

I autora też.

Wędrujemy więc razem uliczkami, popijamy wódeczkę. Siadamy, konsumujemy i patrzymy. Ja słucham.

O baciarach, o pani Zofii, o tym, dlaczego Lwów przestał być polski, o Orlętach i nawet o Stanisławie Lemie, który tam się urodził. Słucham o biedzie, o biznesach, wiecznych remontach i luksusowych restauracjach. I o polityce. Tej dużej i tej małej.

Zakochałam się w tym spacerze.

Zakochałam się w autorze, chociaż wcale go nie znam. Ale to właśnie z nim mogłabym tak wędrować bez końca.

Bo tak jak on pisze, nie pisze nikt.

Ten Lwów ,,wymyślony" już nie jest tylko Ziemowita. On jest też mój.

Serdecznie Was zapraszam do czytania.

Nie będziecie żałować.

Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski
Ziemowit Szczerek0
Okładka ksiązki - Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski

We wrześniu 1939 roku alianci decydują się wesprzeć Polskę w jej walce z Niemcami. Brytyjskie samoloty bombardują niemieckie miasta. Francuska armia przekracza...

Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian
Ziemowit Szczerek0
Okładka ksiązki - Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian

"Przyjdzie Mordor i nas zje" Ziemowita Szczerka to opowieść o polskich „plecakowcach” wyjeżdżających na Wschód w poszukiwaniu „hardkoru”...