Zapach pomarańczy. Życie dominikańskie z innej perspektywy

Dominikańska radość i humor biją z każdej strony tej książki. Za murami klasztorów na przestrzeni lat/wieków zrodziło się wiele anegdot, które owe mury przekroczyły i na stałe wpisały się w dominikańską tożsamość. Krzysztof Pałys OP i Szymon Popławski OP spisali wybrane historie, aby radośnie uczcić nadchodzący jubileusz 800-lecia powstania Zakonu Kaznodziejskiego. W zabawne opisy i ilustracje zgrabnie wplecione zostały wzmianki o samej historii zgromadzenia oraz istocie dominikańskiej duchowości. Dzięki temu wraz z lekkością i przyjemnością w poznawaniu lektury mamy szansę skorzystać z wiedzy w niej zawartej.

Informacje dodatkowe o Zapach pomarańczy. Życie dominikańskie z innej perspektywy:

Wydawnictwo: W drodze

Opinie o książce - Zapach pomarańczy. Życie dominikańskie z innej perspektywy

Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Przeczytane:,
Szczególną cechą wywodzącego się od świętego Dominika Zakonu Kaznodziejskiego, oprócz głoszenia Słowa i zbawiania dusz, jest entuzjazm pociągający innych do Chrystusa. Książka Zapach pomarańczy pokazuje Życie dominikańskie z innej perspektywy, podkreślając tym samym obecne wśród zakonników poczucie humoru wynikającego z radości. A ta – jako jeden z owoców Ducha Świętego – pochodzi od samego Boga. Treści przekazane przez autorów – Krzysztofa Pałysa oraz Szymona Popławskiego – są szczere i… radosne. Wystarczy przewrócić pierwsze kartki książki, by przekonać się, że już starożytny filozof Arystoteles uważał śmiech za dobrą siłę, w średniowieczu pielęgnowanie w sobie smutku zaliczane było do grzechów ciężkich, a i sam założyciel zakonu – święty Dominik przez radość zdobywał serca wszystkich ludzi. Uśmiechnie się czytelnik czytając o początkach zakonu na świecie i w Polsce (1215-1221), a także o zachowaniach ludzi, którzy składając w klasztorze dary w podzięce za łaski otrzymane za wstawiennictwem świętego Dominika, świadczyli o jego świętości. Autorzy zapewniając, że dominikański humor towarzyszył zakonnikom od zawsze, kładą nacisk nie tylko na prostotę modlitwy, ciszę i wymiar samotności, głoszenie Słowa wynikające z kontemplacji (lepiej świecić i oświecać innych, niż tylko świecić) oraz trwanie we wspólnocie (rezygnacja z egoizmu, pokora, posłuszeństwo, współczuci), ale również na edukację (studium

Zapach pomarańczy. Życie dominikańskie z innej perspektywy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ninbar
Ninbar