Zlituj się nad czytelnikiem. Zasady twórczego pisania

Tajniki sztuki pisarskiej jednego z największych pisarzy XX wieku

amerykańskiej - jako nauczyciela pisania. Vonnegut nieraz w swoich powieściach, esejach i

mądrości.

Powieści Vonneguta przetrwały próbę czasu i nadal wpływają na nowe pokolenia odbiorców i

twórców, urzekając każdego niezrównaną ironią, ciętym językiem oraz trafnymi i nadal

aktualnymi diagnozami dolegliwości współczesnego społeczeństwa. Książka McConnell to nowe

spojrzenie na twórczość autora, którego rady przydadzą się czytelnikom, pisarzom, nauczycielom

i wszystkim innym.

Informacje dodatkowe o Zlituj się nad czytelnikiem. Zasady twórczego pisania:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2023-02-21
ISBN: 9788382028195
Tytuł oryginału: Pity the Reader: On Writing With Style

Kup książkę Zlituj się nad czytelnikiem. Zasady twórczego pisania

Zlituj się nad czytelnikiem. Zasady twórczego pisania - opinie o książce

Jestem wielką fanką prozy Kurta Vonneguta i tej sympatii nie kryję. Twórczość pisarza cechuje prosty styl przejawiający się krótkimi, konkretnymi zdaniami oraz akapitami, a przede wszystkim duża dawka czarnego humoru i niecodzienne, acz okrutnie prawdziwe, pisanie o świecie. Kurt Vonnegut dzielił się swoim spojrzeniem na proces twórczy. Prowadził kursy pisania. Na jeden z nich uczęszczała Suzanne McConnell, z którą autor się zaprzyjaźnił i która podjęła próbę uporządkowania jego rad. Tak oto powstała publikacja „Zlituj się nad czytelnikiem. Zasady twórczego pisania”.

Nie jest to do końca poradnik. Co prawda początkujący literat znajdzie w publikacji wiele wskazówek, przykładów, analiz itp. A skoro są to słowa mistrza literatury amerykańskiej, człowieka, który odniósł sukces warto się z tym materiałem zapoznać i go przemyśleć.

Suzanne McConnell przytacza w książce wiele cytatów, anegdot, wspomnień o Kurcie Vonnegucie oraz analizuje jego prozę. Przez co staje się on bohaterem tekstu i (chyba) kradnie całe show. Można powiedzieć, że „Zlituj się nad czytelnikiem” to nietypowa biografia. Ze zlepku różnych opowieści i przywołanych wypowiedzi powstaje sylwetka pisarza. Możemy z nich wywnioskować jaki był, co było dla niego ważne, jak myślał, czym się inspirował. Dodać do tego trzeba też omówienie fragmentów jego publikacji oraz stylu. I to jest chyba najważniejsze, kiedy mówimy o autorze książek – nie ploteczki, a jego twórczość oraz sposób myślenia.

Suzanne McConnell oddaje mistrzowi (a przy okazji swojemu przyjacielowi) Vonnegutowi hołd. Nieco nonszalancki, ale jednak hołd. Miała powstać poradnik i to się udało, ale tchnięto w niego ducha. Ducha wspaniałego artysty. Drodzy pisarze, drodzy fani Vonneguta, bierzcie tę książkę i upajajcie się jego obecnością.

Avatar użytkownika - Czytomanka
Czytomanka
Przeczytane:2023-07-02,
👉 Klasyka literatury Kurt Vonnegut! Miałam przyjemność przeczytać jego książki, więc byłam ciekawa tego wydania. Okładka klasycznie minimalistyczna. IG: Czytomanka 👉 Suzanne McConnell, była uczennica Kurta Vonneguta, ukazuje nowe oblicze mistrza literatury amerykańskiej – jako nauczyciela pisania. Vonnegut nieraz w swoich powieściach, esejach i wypowiedziach poruszał zagadnienia związane z pisarskich rzemiosłem, jednak nigdy wcześniej nie ukazała się książka w całości poświęcona jego naukom. McConnell zręcznie przeprowadza czytelnika przez labirynt wskazówek pisarza, przywołując doświadczenia z życia Vonneguta, opowiadając anegdoty o nim i pokazując, w jaki sposób wszyscy możemy skorzystać z jego mądrości. 👉Opowieść o życiu pisarza. Dla mnie gorzej się czytało, niż poprzednie książki, ale z każdej jego powieści można wyciągnąć coś nowego. Warta przeczytania! ❗ Ocena: 7/10 Wspolpraca barterowa Dziękuje @zysk_wydawnictwo za egzemplarz!
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2023-03-02, Ocena: 4, Przeczytałem,

PISARZ OPISANY

Kurt Vonnegut wielkim pisarzem był. Suzanne McConnell... No kto ją kojarzy? Może ci, którzy czytali gazety, do jakich pisała eseje czy coś z jej prozy, ale cała reszta? No to teraz macie okazję, bo dostajemy jej ,,Zlituj się nad czytelnikiem". Jej, nie Kurta Vonneguta, choć to jego nazwisko - pewnie dla przyciągnięcia uwagi - pierwsze rzuca się w oczy. Ale to jej książka o Kurcie i jego pisarstwu. I radach, jakie miał dla czytelników. I wciąż książka rewelacyjna niemalże, bo przecież to wciąż Vonnegut i hołd jemu złożony, który poznać warto, czy pisać sami zamierzacie albo już to robicie, czy nie.

Kurt Vonnegut. Któż z nas o nim nie słyszał. Pisarz, satyryk, mistrz formy tak ascetycznej, jak ciętej. Przeszedł do historii, zdobywał nagrody, ale poza pisaniem zajmował się też różnymi rzeczami: w tym uczeniem pisania. I o tym jego uczeniu, o poradach, o kulisach i o nim samym wreszcie także opowiada niniejsza książka.

Avatar użytkownika - isil
isil
Ocena: 4, Przeczytałem,
Galapagos
Kurt Vonnegut0
Okładka ksiązki - Galapagos

Kurt Vonnegut jest mistrzem współczesnej literatury amerykańskiej. Jego czarny humor, satyryczna wena i niezrównana wyobraźnia po raz pierwszy...

Hocus Pocus
Kurt Vonnegut0
Okładka ksiązki - Hocus Pocus

It is the year 2001, and Eugene Dabbs Hartke, suffering from TB, is recording his disastrous life on scraps of paper while awaiting trial for a crime he...