Początki Lwowskiej Szkoły Matematycznej

«poprzedni     następny»
2014-12-05 13:35:18
news - Początki Lwowskiej Szkoły Matematycznej

Uważali, że kawiarnia to lepsze miejsce naukowych debat niż biblioteka. Za rozwiązanie zadań, które wpisywali do tzw. Księgi Szkockiej, stawiając sobie matematyczne wyzwania, oferowali wino lub... gęś. Niektórych z tych zadań nie rozwiązano do dziś. Tacy byli twórcy Lwowskiej Szkoły Matematycznej.

 

Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam, Stanisław Mazur, Antoni Łomnicki i wielu innych uczonych tworzyło w latach międzywojennych tzw. lwowską szkołę matematyczną. Współpracując ze sobą bądź rywalizując, przeciwstawiając matematykom z Warszawy i Krakowa, dokonali wielu odkryć, zdobyli sławę, zaszczyty i zrobili międzynarodowe kariery wykładowców, a Ulam został współtwórcą pierwszej bomby atomowej. Ich burzliwe losy, osiągnięcia, kariery naukowe i pozanaukowe, dramatyczne dzieje kończące się w wielu przypadkach śmiercią od kul hitlerowskich okupantów, opisuje Mariusz Urbanek w książce Genialni. Lwowska szkoła matematyczna na tle zmieniającego się życia politycznego i kulturalnego Polski w czasie dwudziestolecia międzywojennego, w trakcie i po II wojnie światowej. Przeczytajcie w stanowiącym fragment tej publikacji tekście Gęś za rozwiązanie! Hugo Steinhaus i początki Lwowskiej Szkoły Matematycznej, jak opisuje kulisy spotkań matematyków w słynnej Kawiarni Szkockiej oraz jak w jego ujęciu przedstawiają się losy Hugo Steinhausa wraz ze spotkaniem, które stało się początkiem Lwowskiej Szkoły Matematycznej. Cały tekstznajdziecie w naszym dziale publicystycznym.

Opinia
Treści
Mysza_99 Linia koment Też uważam, że kawiarnia to lepsze miejsce naukowych debat. W sumie.. każdych debat.
2014-12-09 09:43:57
pokooj36 Linia koment To byli naukowcy! A jako matematyk musiałam jeszcze się o nich uczyć, dlatego cieszę się, że ktoś w ogóle o nich napisał. Książkę. I to nie matematyczną :)
2014-12-06 09:08:29
nureczka Linia koment Już od jakiegoś czasu się do tej książki przymierzam. Najwyższa pora zrealizować plan.
2014-12-05 13:44:00
szpachela Linia koment Koniecznie muszę przeczytać tę książkę!
2014-12-05 13:39:39
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów