Najwyższe nagrody poetyckie przyznane

Data: 2010-05-09 15:05:24 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Magdalena Galiczek-Krempa
udostępnij Tweet
News - Najwyższe nagrody poetyckie przyznane

8. maja, w trakcie uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol poznaliśmy zwycięzców Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Nagrodzeniu w trzech kategoriach – za całokształt twórczości, książkę roku i najlepszy debiut 2009 roku odebrali statuetki autorstwa Michała Staszczaka oraz czeki na łączną kwotę 170 tys. złotych.

 

Nazwisko laureata nagrody za całokształt twórczości i zdobywcy 100 tys. złotych – Piotra Sommera, zostało już ogłoszone wcześniej, bo 24. kwietnia podczas 15. Festiwalu Port Literacki. Samą nagrodę uznany poeta, niezwykle ceniony tłumacz literatury anglojęzycznej i redaktor naczelny „Literatury na Świecie” odebrał jednak z rąk prezydenta Wrocławia Rafała Dudkiewicza, właśnie podczas uroczystej gali, na deskach teatru. Przewodniczący jury – profesor Jacek Łukasiewicz – podkreśla, że Sommer otrzymał wyróżnienie „za wybitną, wielostronną i nowatorską twórczość poetycką, która silnie wpłynęła na język polskiej poezji w ostatnich trzech dekadach”.

 

Książką roku została uznana pozycja „Powietrze i czerń” (Wydawnictwo Literackie) Piotra Matywieckiego. „Powietrze i czerń” to kolejny, po nagradzanym „Ta chmura powraca", tom wierszy tego autora. Znaleźć w nim możemy niezwykle trafne komentarze naszej codzienności, ważne filozoficzne pytania i sugestywne obrazy. Główne tematy wokół których krąży autor to czas, śmierć, ulotność chwili i zdarzeń oraz sprzeczności: istnienie - nieistnienie, stałość - zmienność, bycie - przemijanie.

Piotr Matywiecki jest poetą i eseistą, urodzonym w 1943 w Warszawie. Za „Kamień graniczny” (1994) został laureatem  nagrody PEN-Clubu. Dwukrotny finalista Literackiej Nagrody Nike – w 2006 roku za książkę „Ta chmura powraca” i w 2008 za  „Twarzą Tuwima”. Ta ostatnia otrzymała także Nagrodę Literacką Gdynia  2008 w kategorii eseistyka.

 

Przez wiele osób najbardziej oczekiwanym werdyktem, była nagroda za debiut roku. Spośród trojga nominowanych: Joanny Lech („Zapaść”), Dawida Majera („Księga grawitacji”) oraz Jakobe Mansztajna („Wiedeński high life”), debiutantem roku został ogłoszony Jakobe Mansztajn, który w zeszłym roku debiutował totemem zatytułowanym „Wiedeński high life”  (Stowarzyszenie Artystyczno-Kulturalne „Portret”). 27-letni, sopocki poeta uporczywie szuka własnego języka, prowadząc nas w świat mnożących się pytań, nieustannego, przedśmiertnego reisefieber i onirycznych zapisków. Adam Przegaliński w recenzji tego tomu poezji napisał: „Cień śmierci zawsze jest obecny w tych wierszach – "przewija się wzdłuż jak taśma wideo na funkcji slow motion". Koledzy z dzieciństwa odchodzą na zawsze, wchłania ich nieznany żywioł i trzeba ich żegnać, jak w wierszu "Ziemia Marcina". To bardzo plastyczny opis, zręcznie utkany oszczędnymi środkami.”

Jakobe Mansztajn, urodzony w 1982 roku to poeta i bloger, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika literackiego „Korespondencja z ojcem”, współautor cyklicznej imprezy poetyckiej „k3 sopot slam”. Publikował  już m.in. w „Portrecie”,  „Fa-arcie”, „Gazecie Wyborczej”, „Ricie baum” i „Pograniczach”.

 

Poza nazwiskami zwycięzców, w trakcie gali, w reżyserii Konrada Imieli, zgromadzeni goście wysłuchali wybranych wierszy wszystkich nominowanych, w interpretacji wrocławskich aktorów, m.in.: Justyny Szafran, Mariusza Kiljana, Cezarego Studniaka, czy Sambora Dudzińskiego.

 

Nagroda Silesiusa, została przyznana po raz trzeci. W latach poprzednich statuetkę Silesiusa za całokształt twórczości otrzymali Tadeusz Różewicz i Stanisław Barańczak.  W konkursie udział biorą premiery literackie z roku poprzedniego, zgłoszone przez wydawców oraz członków jury. W 2010 roku do konkursu zgłoszonych została aż 120 pozycji, z czego 20 stanowiły debiuty.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pokaż wszystkie recenzje