Sobota, 7 listopada, na Targach Książki - hity, najważniejsze wydarzenia, gdzie warto być?!

Data: 2009-11-06 02:05:46 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Sobota, 7 listopada, na Targach Książki - hity, najważniejsze wydarzenia, gdzie warto być?!

Sobota, 7 listopada, to dzień ogromnie ważnych wydarzeń podczas Targów Książki w Krakowie. O godzinie 13:00 na scenie głównej rozpocznie się świętowanie dziesięciolecia istnienia wortalu literackiego www.Granice.pl, połączone z ogłoszeniem wyników organizowanych przez redakcję serwisu konkursów – „Najlepsze książki historyczne” oraz „Literacki Blog Roku 2009”.

 

Czy Literacki Blog Roku ukaże się drukiem?

Konkurs „Literacki Blog Roku 2009”, którego organizatorami są Wydawnictwo MG, serwis aukcyjny Allegro.pl oraz wortal literacki Granice.pl, to pierwsza edycja imprezy mającej na celu wyróżnienie najciekawszych internetowych dzienników o charakterze literackim. W ogłoszonym w czerwcu konkursie rywalizowała ze sobą niemal setka blogów, a dodatkowo ponad 40 zgłoszeń spłynęło już po ostatecznym terminie. Blogi te nie były brane pod uwagę, jednak będą mogły wziąć udział w kolejnej edycji imprezy. Wśród zaakceptowanych zgłoszeń znalazły się blogi poświęcone rynkowi księgarskiemu, jak również internetowe dzienniki osób przekuwających codzienność w literacką materię, autorów wierszy i opowiadań. Ale były i internetowe powieści w odcinkach czy literackie eksperymenty.

Najlepszych literackich blogerów wybierało jury złożone z przedstawicieli organizatorów, ludzi związanych zawodowo z literaturą i rynkiem księgarskim. W jego skład weszli: Dorota Malinowska-Grupińska – wydawca z wieloletnim doświadczeniem, obecnie właścicielka Wydawnictwa MG oraz przewodnicząca Rady Miasta Stołecznego Warszawy; opiekująca się działem „Książki” w serwisie Allegro.pl Iwona Wiatr oraz Sławomir Krempa – redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl Przyznane zostały 3 nagrody i 3 wyróżnienia regulaminowe oraz jedno dodatkowe. Ponadto internauci w głosowaniu wybrali blog, który ich zdaniem najbardziej zasłużył na miano „Literackiego Blogu Roku”. Czy typy jury i internautów się pokryją? Czy Literacki Blog Roku ukaże się drukiem, czy też zwycięzca otrzyma jedynie bardzo cenne nagrody książkowe? Tego dowiemy się podczas ogłoszenia wyników, które będzie miało miejsce na scenie głównej podczas XIII Targów Książki w Krakowie w sobotę, 7 listopada.

 

Historia zebrana czyli najlepsze książki historyczne

40 książek rywalizowało o tytuł „Najlepszych książek historycznych” w 7 kategoriach. Jury, złożone z literaturoznawców, historyków i specjalistów z zakresu rynku wydawniczego przyznało po 3 nominacje w każdej z kategorii i w efekcie wyłoniono 21 finalistów konkursu. Swoje nominacje przyznali również internauci, głosujący za pośrednictwem strony internetowej konkursu (www.historiazebrana.pl). W drugim etapie głosowania wzięło udział ponad 10 tysięcy osób. Jurorzy wiedzą już, kto stanie na najwyższym podium oraz kto otrzyma nagrody zarówno ich decyzją, jak i dzięki poparciu internautów. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi jednak dopiero 7 listopada po godzinie 13:00 na scenie głównej Targów Książki w Krakowie.

 

Minęło 10 lat…

W pierwszych dniach października minęło dziesięć lat, odkąd powstała strona internetowa www.granice.pl Rok 1999 był to czas, gdy Internet dopiero raczkował, gdy jako amatorskie strony powstawały serwisy dzisiejszych potentatów na rynku. Pod adresem www.granice.net oraz www.granice.pl można było znaleźć stronę autorską Wojciecha Polaka – założyciela i administratora serwisu. Stopniowo jednak serwis rozrastał się, a do autora przyłączały się kolejne osoby piszące. Prócz wierszy zaczęto zamieszczać w witrynie również opowiadania, teksty publicystyczne, aż w końcu – recenzje książek i filmów. 5 lat temu, po bardzo poważnej awarii serwera, utracono sporą część danych. W ciągu kilkunastu dni jednak serwis został odbudowany, a dziś zdobywa on coraz większą popularność. Tygodniowo wortal Granice.pl, w którym zamieszczono już 2160 recenzji książek, odwiedza ponad 40 tysięcy użytkowników, którzy miesięcznie dokonują 700 tysięcy odsłon. To liczby na rynku niespotykane. To również świadectwo ogromu pracy, jaki w tworzenie wortalu włożyła jego redakcja. Pracy, która została doceniona – między innymi poprzez przyznanie serwisowi Granice.pl tytułu „Złotej strony tygodnia” tygodnika „Wprost” oraz wielokrotną nominację wortalu do tytułu „Papierowego ekranu”. Z redakcją współpracuje dziś ponad setka wydawnictw – w tym właściwie wszystkie wiodące firmy działające na rynku. Stronę współtworzy społeczność miłośników książek i literatury, która liczy ponad 5300 osób. Co tydzień zarejestrowani użytkownicy otrzymują newsletter, w którym opisywane są najważniejsze wydarzenia z życia wortalu. Stronę współtworzą również wydawcy korzystający ze specjalnego panelu administracyjnego, dzięki któremu mogą oni zarządzać prezentacją i promocją swych nowości wydawniczych. Do nich również co tydzień drogą mailową wysyłane są najważniejsze informacje z życia wortalu. Redakcja organizuje też konkursy kierowane do wydawców, w tym plebiscyt i konkurs o tytuł „Najlepszej książki na lato”, „Najlepszej książki na zimę” czy cykl wydarzeń popularyzujących nauki i książki historyczne – „Historia zebrana”.

 

O tym wszystkim będzie mowa podczas spotkania w trzeci dzień Targów Książki w Krakowie. Zapraszamy na godzinę 13:00 w okolice sceny głównej. Zapraszamy do spotkania się i dyskusji. Zapraszamy również do rejestracji w naszym serwisie. Wortal Granice.pl czeka na kolejnych użytkowników.  

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje