Apteka pod Złotym Moździerzem. Obca


Tom 1 cyklu Apteka pod Złotym Moździerzem
Ocena: 5.6 (15 głosów)
opis

Po książkę Lucyny Olejniczak "Apteka od Złotym Moździerzem. Obca" sięgnęłam dzięki Wydawnictwu Prószyński i S-ka. Pomimo, że jest to prequel sagi "Kobiety z ulicy Grodzkiej", której nie czytałam, to chętnie skorzystałam z możliwości jej przeczytania. I powiem szczerze, że nie zawiodłam się. Historia zaczyna się w 1831 roku we wsi Bartkowice w Rzeczpospolitej Krakowskiej. To tam mieszka młoda i piękna Agnieszka wraz ze swoim ukochanym mężem Szczepanem. To tam również wybucha epidemia cholery, wojsko rosyjskie otacza wioskę, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazy. Zarówno wieś, jak i jej mieszkańcy odcięci od świata zewnętrznego, skazani są na zagładę. W wyniku choroby umiera mąż Agnieszki, a ona sama, będąc w ósmym miesiącu ciąży, postanawia uciec, żeby ratować swoje nienarodzone dziecko przed nieuchronną śmiercią. Dzięki podstępowi i upiciu wojska udaje jej się wymknąć ze wsi. 
Po wielu dniach i nocach tułaczki, oraz pomocy pewnego mężczyzny Agnieszka tafia do klasztoru. Tam rodzi córeczkę o imieniu Magda. Pewna zielarka przepowiedziała jej, że to będzie wyjątkowe dziecko. Czy tak się stanie?
Magda jest bardzo mądrą dziewczynką, z dobrym sercem, ale zarazem krnąbrną i sprawiającą sporo kłopotów zarówno swojej matce, jak i mieszkającym tam siostrom zakonnym. Mimo wszystko wynosi z klasztornej szkoły doskonałe wykształcenie i w wieku 16 lat wyprowadza się do Krakowa na ulicę Grodzką, gdzie mieszka u brata jednej z zakonnic, pana Zajączkowskiego, pracuje u niego w sklepie, poznaje życie w wielkim mieście, nabiera ogłady, bierze udział w Powstaniu Krakowskim, poznaje smak pierwszej miłości.
"Apteka pod Złotym Moździerzem. Obca" to doskonała powieść, której akcja toczy się na przestrzeni lat. Poznajemy życie wielu bohaterów wplątane w prawdziwe wątki historyczne, dowiadujemy się o postępie w medycynie. 
Autorka od pierwszych stron tak nas wciągnęła w życie bohaterów, że pomimo, iż jest to książka ponad 700 stronicowa, to czyta się ją szybko i z wielką przyjemnością. 
Na szczęście jest to pierwszy z dwóch tomów, więc bardzo się cieszę na kolejne spotkanie z Magdą, panem Zajączkowskim, doktorem Bernatem i innymi cudownymi bohaterami. A potem na pewno sięgnę po "Kobiety z ulicy Grodzkiej", bo już teraz jestem pewna, że styl pisania Lucyny Olejniczak bardzo mi odpowiada. 

Informacje dodatkowe o Apteka pod Złotym Moździerzem. Obca:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2020-10-13
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788381692977
Liczba stron: 720
Dodał/a opinię: Edyta Kyzioł

Tagi: bóg

więcej

POLECANA RECENZJA

Zobacz opinie o książce Apteka pod Złotym Moździerzem. Obca

Kup książkę Apteka pod Złotym Moździerzem. Obca

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Kobiety z ulicy Grodzkiej. Emilia
Lucyna Olejniczak0
Okładka ksiązki - Kobiety z ulicy Grodzkiej. Emilia

Piąta w cyklu powieść o klątwie, która wciąż ciąży nad rodziną. Jest rok 1957. Weronika, córka Matyldy, dopiero wkracza w dorosłość, a już...

Opiekunka, czyli Ameryka widziana z fotela
Lucyna Olejniczak 0
Okładka ksiązki - Opiekunka, czyli Ameryka widziana z fotela

Postawiła wszystko na jedną kartę. Rzuciła pracę, a córkę i syna powierzyła opiece matki. Wyruszyła za ocean z mocnym postanowieniem stworzenia dzieciom...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy