Atlas chmur

Atlas chmur – powieść niezwykła, lecz niełatwa w odbiorze. Wielowątkowość poza czasem sprowadzona w jedno. Brytyjski pisarz David Mitchell przedstawił na sześć różnych historii. Każda ma innego bohatera i dzieje się w zupełnie innym czasie. Dostosowując się do tego, autor zmienia w swojej książce język, styl, oraz formę. Te zupełnie różne historie i inaczej napisane, że czasem ma się wrażenie, iż stanowią odrębne opowiadania innego autora, coś jednak łączy.
Zaczynamy od Dziennika Pacyficznego Adama Ewinga. Zapiski podróżującego przez Ocean Spokojny notariusza nie są łatwą lekturą. Kiedy jednak powoli przyzwyczajamy się do trudnego języka i wciągamy w poruszany wątek rasizmu, nagle dosłownie w połowie zdania dziennik się urywa. Przeskakujemy wtedy do listów muzyka, który opowiada swojemu kochankowi, w jaki sposób stara się zarobić na życie. Plan muzycznej kariery u boku bardzo znanego kompozytora komplikują romanse i tu znowu kończymy. Przeskakujemy kolejny raz w czasie i miejscu do ambitnej dziennikarki, która uwikłała się w bardzo niebezpieczne śledztwo. O tym opowiada nam narrator, więc kolejna zmiana stylu. Oczywiście nic nie zostaje doprowadzone do końca, gdy przeskakujemy do najzabawniejszej części Upiornej udręki Timothy'ego Cavendisha. Ucieczka wydawcy przed długami mocno się komplikuje. Główny bohater sam opowie tę historię. Można się chwilę pośmiać, nim znów przeskoczymy do tym razem najbardziej bolesnej części. Ten skok przeniósł nas w nowoczesną przyszłość. Genetycznie zmodyfikowana kelnerka odnajduje w sobie część świadomości, do czego nie została zaprogramowana. W wywiadzie opowiada, w jaki sposób odkryła brutalną prawdę, jak okrutni są ludzie. Opowieść szokująca dająca dziwne poczucie, że kiedyś naprawdę możemy tak upaść. A jeśli już o upadku mowa... W ostatnim opowiadaniu przez chwilę wydaje nam się, że znów cofnęliśmy się w czasie. Jednak okazuje się, że to jeszcze dalsza przyszłość, po upadku cywilizacji. Życie bardziej plemienne pełne wierzeń w bóstwa i diabły stanowi odrębne opowiadanie, po którym wracamy do poprzednich tyle, że od końca. Dopowiadając urwane historie, autor przekazuje nam również co je wszystkie łączy i dlaczego bohaterowie wzajemnie o sobie słyszeli. Kończymy oczywiście na Dzienniku Pacyficznym i przemyśleniach głównego bohatera.
Fabuła Atlasu Chmur może nie jest czymś, co mocno zachwyca i wciąga, ale jej forma i przekaz naprawdę zasługują na uznanie. Książka wymaga większego skupienia, by wyłapać wszystko to co najważniejsze. Jednak myślę, że warto jej poświęcić trochę czasu. Zastanowić się także nad tym, jak duże znaczenie ma wszystko to, co robimy. Mamy wpływ na losy innych, na przyszłość, a jednocześnie czasem jesteśmy tak bardzo egoistyczni i żądni władzy, że całą tę przyszłość niszczymy.

Informacje dodatkowe o Atlas chmur:

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2012-11-07
ISBN: 978-83-7480-278-9
Dodał/a opinię: Sadu

Zobacz opinie o książce Atlas chmur

Kup książkę Atlas chmur

Zapytałem o naturę przestępstwa owego więźnia. Henry ramieniem mię otoczył.
– Chodźmy, Adamie, kto mądry, między ofiarą i bestyją nie staje.

Gdy otwiera się ciało kobiety, otwiera się także jej szkatułka zwierzeń. (Powinieneś sam ich kiedyś skosztować – kobiet). Czy to może dlatego, że są beznadziejne w kartach? Po Akcie I zwykle wolę spokojnie poleżeć, ale Jocasta nie przestawała mówić, żywiołowo, jak gdyby chciała przysypać nasz czarny sekret wieloma mniejszymi, szarymi. Dowiedziałem się, że Ayrs zaraził się syfilisem w burdelu w Kopenhadze podczas dłuższej rozłąki w 1915 roku i od tamtej pory nie mógł dawać żonie przyjemności; kiedy przyszła na świat Eva, doktor powiedział Jokaście, że nie będzie mogła mieć więcej dzieci. B. rozważnie wybiera okazjonalne romanse, ale stanowczo twierdzi, że ma do nich prawo.
Utrzymuje, że nadal kocha Ayrsa. Wyraziłem swoje wątpliwości burknięciem. „Gadanie, że gdzie miłość, tam wierność” – odparowała – „to mit, który mężczyźni ukuli z własnego braku poczucia bezpieczeństwa”.

Konstelacje
David Mitchell0
Okładka ksiązki - Konstelacje

Poruszająca i skłaniająca do refleksji powieść o dzieciństwie na granicy dorosłości, starym na granicy nowego... Pierwszy pocałunek, pierwszy wiersz, pierwszy...

Slade House
David Mitchell 0
Okładka ksiązki - Slade House

W wąskim zaułku nieopodal popularnego wśród robotników brytyjskiego pubu ceglany mur skrywa wejście do Slade House. Drzwi otworzą się wyłącznie...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;