Bez skrupułów

Tom 1 cyklu Myron Bolitar
Wciągający i całkowicie nieprzewidywalny thriller "Bez skrupułów" autorstwa Harlana Cobena od samego początku skradł moje serce, które miało już dość różnego rodzaju romansów czy powieści obyczajowych. To książka, która jest po prostu świetna, zawiła i zaskakująca w każdym momencie, by ostatecznie zrobić czytelnikowi jeszcze większą niespodziankę.

Główny bohater "Bez skrupułów" Myron Bolitar to agent sportowy, który parę lat wcześniej sam miał szansę zostać sławnym koszykarzem, lecz niestety kontuzja wykluczyła go z gry. Próbuje on wynegocjować świetną ofertę dla swojego klienta - Christiana Steel'a, wschodzącej gwiazdy futbolu, którego nie zawsze los oszczędzał. Ponad rok wcześniej zaginęła bez śladu jego narzeczona Kathy Curver, a wszelkie dowody wskazywały na to, że została zgwałcona i zamordowana... Lecz nagle otrzymuje on pismo, w którym widnieje zdjęcie ukochanej, a co więcej odbiera tajemniczy telefon, w którym słyszy głos Kathy... Żeby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, pojawia się Jessica - siostra zaginionej, będąca kiedyś dziewczyną Myrona i prosi go o pomoc związaną z zabójstwem ojca. Czy coś łączy obie te sprawy? A może tak naprawdę Kathy nadal żyje, lecz gdzieś się ukrywa? Jakie tajemnice wyjdą na jaw, gdy Myron zacznie szukać rozwiązania tych zagadek w przeszłości? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdują się oczywiście w fenomenalnym thrillerze "Bez skrupułów."

Bardzo spodobała mi się ta książka sprawiając, że nie mogłam się od niej oderwać. Właściwie to większość kryminałów Cobena ma to do siebie, iż pochłania się je w mgnieniu oka. Szybkie zwroty akcji, coraz to większe zagadki, które tworzą fabułę bardziej zawiłą sprawiają, że chce się więcej i więcej... aż gdy przychodzi pora na zakończenie, nadal nie jesteśmy w stanie uwierzyć, że okazało się być tak, a nie inaczej i wszystkie nasze przypuszczenia nagle legły w gruzach. Tak było właśnie w przypadku "Bez skrupułów". Cały czas pojawiały się dodatkowe wątki, ale świetnie ze sobą współgrające, które na nowo komplikowały całość i sprawiały, że moje próby odgadnięcia co tak naprawdę się wydarzyło, nagle się rozpadały i musiałam budować je na nowo... Lecz i tutaj zakończenie niesamowicie zaskoczyło. To był właśnie thriller, jakiego potrzebowałam dla odmiany po tych wielu historiach miłosnych.

Sami bohaterowie zostali naprawdę ciekawie wykreowani. Myron to mój ulubieniec. Nie dość, że inteligentny, sprytny, potrafiący rozwiązać każdą zagadkę, to w dodatku świetny agent sportowy, który nie ma na celu wykorzystania graczy do tego by zarobić jak najwięcej, a dba o swoich klientów jak o przyjaciół. Do tego jego poczucie humoru, nieco szydercze, sprawia, że podczas czytania, kilkakrotnie wybuchałam śmiechem. Również Jessica była dla mnie pozytywną postacią. Jej determinacja, by odkryć prawdę była niezwykła, do tego nie brakowało jej wrażliwości, empatii... Tak, bardzo ją polubiłam. Pozostali bohaterowie, w tym przyjaciele Myrona - Esperanza oraz Win - również dają się lubić, bowiem każde z nich ma specyficzne cechy charakteru.

Dlatego jeśli jesteście spragnieni jakiegoś dobrego thrillera, bez wątpienia polecam Wam "Bez skrupułów". Nie dość, że to rewelacyjny kryminał, od którego nie można się oderwać, to również spodobało mi się, iż oprócz głównego wątku kręcącego się wokół zaginięcia Kathy oraz morderstwa jej ojca, bohaterowie często musieli rozwiązywać także inne problemy, nie raz ucząc się na własnych błędach, bądź też próbując wybaczać sobie i innym. Nie zabrakło także krótkiego wątku miłosnego, co według mnie działało na plus. Nie był przerysowany, nie zasłonił tego co najważniejsze, czyli głównych zagadek, a jednak dodał nieco "ciepła" do tej, można by rzec, że faktycznie "bez skrupułów", książki.

To, na co często zwracam uwagę podczas czytania, to różne fragmenty, które nie raz są niezwykle trafne i dodatkowo zachęcają, by sięgnąć po daną książkę. Tak więc i w tym przypadku nie obyłoby się bez kilku cytatów... Nie jest ich wiele, lecz w kryminałach przecież nie o to chodzi, by szczególnie zachwycać czytelnika filozoficznymi myślami, a przede wszystkim zbudować nieprzewidywalną fabułę. Niemniej, oto kilka fragmentów, jakie szczególnie zapadły mi w pamięci:

• "Kiedy nagle znika ktoś bliski, nawet ludzie bez wyobraźni są w stanie wymyślić tysiąc straszliwych scenariuszy albo, co jest jeszcze gorszą torturą, tysiąc powodów do nadziei."
  • "Oświecać trzeba nawet tych, którzy wolą siedzieć w ciemnościach."
  • "Życie rzadko jest sprawiedliwe. Bóg nie rozdziela nieszczęść na równo. Niektóre rodziny przechodzą przez życie niedraśnięte. A inne obrywają w dwójnasób."

Stąd - osobiście zachęcam do zapoznania się z historią zawartą w thrillerze "Bez skrupułów", bo zagwarantuje on dobrze wykorzystany czas wolny, gdy sami będziemy próbować rozwikłać mnóśtwo tajemnic, jakie  często kryją się w przeszłości bohaterów.

Informacje dodatkowe o Bez skrupułów:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2003 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-88722-29-5
Tytuł oryginału: Deal Breaker
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Andrzej Grabowski
Dodał/a opinię: StillChangeable

Zobacz opinie o książce Bez skrupułów

Kup książkę Bez skrupułów

Nieznajomy
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - Nieznajomy

Podczas spotkania rodziców dzieci grających w lidze lacrosse, ojciec dwóch nastoletnich synów, prawnik Adam Price,zostaje zaczepiony...

Odnaleziony
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - Odnaleziony

Księga III trylogii z Mickeyem Bolitarem Bratankiem Myrona Bolitara Są rzeczy, o których lepiej nie wiedzieć MORDERSTWO TAJEMNICA INTRYGI Minęło...