Dama Kameliowa

Od razu na wstępie zaznaczę, że nie lubię historii miłosnych i omijam z daleka wszelkiego rodzaju romanse, erotyki. Z niechęcią też sięgam po książki uznawane za romanse wszechczasów.

Przynajmniej tak było, dopóki nie przeczytałam „Damy Kameliowej".

Małgorzata Gautier to paryska kurtyzana, jakich wiele. No może wyróżnia ją to, że ma naprawdę wielu wielbicieli, jest nieziemsko piękna i ma charakterek.

Armand Duval to młody student, jakich wielu. No może wyróżnia go to, że jest wrażliwszy od innych. Jest inteligentny, nieśmiały. I zakochuje się w kurtyzanie.

Czy z romansu prostytutki z pochodzącym z dobrego domu mężczyzną ma szansę przetrwać? Co, jeżeli na drodze ich miłości stanie zrozpaczony działaniami syna ojciec? Co, jeżeli jedno z nich będzie musiała podjąć decyzję o rozstaniu, nie licząc się z własnymi uczuciami?

„Dama Kameliowa” to z pozoru historia jakich wiele. Dwójka młodych ludzi, którzy ze sobą być nie mogą, z powodu różnych statusów majątkowych, z powodu pochodzenia. Wydawać się mogłoby, że jest to temat stary i oklepany, jednakże Aleksander Dumas napisał tę powieść w taki sposób, że miałam wrażenie powiewu świeżości.

Fabuły i bohaterów zostawię. Uważam, że obie te kwestie zostały dopracowane i są świetne. Jednakże jest coś, co zwróciło moją uwagę. Coś, co każe mi krzyczeć o tej powieści, coś, co nakazuje mi każdemu napotkanemu człowiekowi „wciskać” „Damę Kameliową” do ręki.

Mianowicie styl pisania.

O jakże rozpływałam się nad sposobem pisania Aleksandra Dumasa. Zachwycałam się każdym słowem, każdym zdaniem, mimo że nie zawsze przekazywać miały jakąś głęboką prawdę. Każdy opis- opis uczucia, ulicy, kobiety czy mebla- był subtelny i świetny. Z przyjemnością odwracałam kartki i chłonęłam każdą literę jak ambrozję. Tak się powinno pisać. Ukłony w stronę Aleksandra Dumasa. Ukłony do samej ziemi.

Książkę polecam każdemu. Nie tylko miłośnikom romansów i miłosnych historii.

Informacje dodatkowe o Dama Kameliowa:

Kup książkę Dama Kameliowa

D`Artagnan
Aleksander Dumas0
Okładka ksiązki - D`Artagnan

Kolejna odsłona przygód D`Artagnana i jego trzech przyjaciół - Atosa, Portosa i Aramisa....

Królowa Margot
Aleksander Dumas 0
Okładka ksiązki - Królowa Margot

Akcja Królowej Margot rozpoczyna się w dniu ślubu króla Nawarry, Henryka, oraz Margot. Ich małżeństwo jest wynikiem planów politycznych: Henryk ma przejść...